Алергія на редьку проявляється анафілаксією, кропив`янкою та ангіоневротичним набряком

0 1 112

Одним із перших свіжих овочів, які ми починаємо вживати навесні, рятуючись від авітамінозу, є редиска, або ж редька. Але з нею, як із будь-якими овочами та фруктами, варто бути обережним. Адже алергія на редьку усіх різновидів здатна викликати навіть смертельно небезпечні симптоми.

Окрім здатності зміцнювати імунітет користь редьки полягає у високому вмісті вітамінів А, В, РР та С, заліза, магнію, калію, кальцію та йоду. Редька сприяє зменшенню рівня холестерину та зміцненню судин, позбавляє закрепів, допомагає при гастриті зі зниженою кислотністю та захищає печінку від гепатитів та цирозу.

Згідно з науковою класифікацією, редька (Raphanus sativus L.), що походить із Середньої Азії, належить до сімейства капустяних (Brassicaceae). До цієї родини належить і гірчиця, яка входить до переліку 14 найбільш алергенних продуктів світу та є небезпечною навіть для ненароджених дітей.

Також родичами редьки є капуста різних видів броколі, білокачанна, брюссельська, кольрабі, цвітна, а ще хрін, васабі, рукола та ріпа. Далекою родичкою редьки, що входить до одного порядку з капустяними, є й папая

Симптоми алергії на редьку

Утім, на відміну від реакції на гірчицю або броколі, алергія на редьку зустрічається рідко. І всі шість випадків реакції гіперчутливості, зареєстровані у медичній літературі починаючи з 1974 року, ставалися із жінками віком від 16 до 66 років. 

У чотирьох епізодах дерматологічні прояви, синдром оральної алергії та анафілаксія, спричинені редькою, виникли під час приготування та після їди.

Ще у двох після приймання харчових добавок, що містять чорну редьку, (Raphanus sativus L. var niger), розвинулися кропив’янка та анафілаксія.

Також стаття у японському науковому виданні описує випадок алергічного контактного стоматиту, який виник приблизно через 3 години після вживання тертої японської редьки.

Алергени редьки

У п`яти випадках результати тестів із сирою редькою свідчили про те, що алергічні реакції на неї могли бути викликані IgE-опосередкованими механізмами, тобто були істинною алергією. Однак специфічний для редьки антиген, що викликає реакцію гіперчутливості, на сьогодні невідомий. 

Втім, встановлено, що синтез IgE у пацієнтів викликали білки редьки вагою 65 та 18 кДа. У природі ж існує декілька білкових сімейств алергенів рослинної їжі, включаючи PR-10 та профіліни, які мають молекулярну масу приблизно 17-18 кДа та 12-60 кДа відповідно та руйнуються під впливом високих температур і дії ферментів шлункового травлення. 

Але хоча білок 18 кДа в сирій редьці може бути включений до сімейства PR-10 з огляду на молекулярну масу та втрату ним антигенності під час нагрівання, у науковців немає даних щодо його алергічних властивостей.

Окрім цього, редька не містить алергенів, які були виявлені у її родичці гірчиці: Sin a 1, Sin a 2, Sin a 3 та Sin a 4.

Як проявляється алергія на редьку

Отже, зупинимося на епізодах алергічної реакції на редьку, описаних дослідниками. 

Чутливість до сирої японської редьки

48-річна жінка звернулася до лікарів, маючи 3-річну історію розвитку кропив’янки на руках під час приготування їжі, набряку губ та свербежу у ротовій порожнині під час вживання страви.

Жінка не мала атопічних захворювань в анамнезі, окрім екземи рук у віці від 18 до 35 років, причини якої були невідомі.

Під час спілкування з лікарем пацієнтка зрозуміла, що однією з причин, які викликали алергічні симптоми, була сира японська редька. 

Це підтвердили результати тесту, під час якого ділянку шкіри на руці пацієнтки натерли сирим овочем. За декілька хвилин у місці контакту з’явилася кропив’янка.

І хоча під час вживання вареної редьки жодних симптомів не з`явилося, після того, як жінка з`їла салат із сирим овочем, у неї почався свербіж ротової порожнини та глотки. А ще за декілька хвилин розвинувся ангіоневротичний набряк губ

Лабораторне дослідження показало, що рівень загального імуноглобуліну IgE у сироватці крові пацієнтки становив 138 МО/мл. Також були позитивними результати на специфічні антитіла проти кліщів домашнього пилу та пилку кедра.

Окрім цього, в результаті детального інтерв’ю було з`ясовано, що за оральні алергічні симптоми у пацієнтки могли бути відповідальні японський хрін, відомий як васабі, а також сирі рукола та цвітна капуста.  

Симптоми анафілаксії

Ще один випадок алергічної реакції при контакті з молодою редькою стався з 46-річною жінкою, у якої в історії хвороби була зафіксована алергія на метал. Після того, як жінка подрібнювала овоч, у неї з`явилися симптоми анафілаксії: запаморочення, генералізований висип на шкірі, розлад шлунково-кишкового тракту та зниження артеріального тиску. 

За три дні до цього відразу після подрібнення свіжої молодої редьки для приготування кімчі у пацієнтки виникла генералізована кропив’янка зі свербежем, яка зникла спонтанно.

Через три тижні після одужання від симптомів системної анафілаксії жінці  були проведені алергічні діагностичні проби з екстрактом молодої редьки: шкірний прик-тест, патч-тест та бронхопровокаційний тест. 

Результати прик-тесту та патч-тесту були позитивними, хоча при патч-тесті відповідь була слабкою. А ось бронхопровокаційний тест не показав бронхоконстрикції після вдихання екстракту редьки.

Контактний дерматит

Також зафіксовано епізод гострого контактного дерматиту рук після нарізки рослин для салату. Він стався із 38-річною жінкою. Результат патч-тесту на редьку, проведеного пацієнтці, був позитивним. 

Отже, алергічні реакції на редьку хоча й зустрічаються вкрай рідко, але можуть нести смертельну загрозу. І в першу чергу це стосується анафілаксії.

Діагностика алергії та непереносимості редьки

Відтак своєчасна діагностика гіперчутливості до цього овочу та призначене за її результатами лікування здатні зберегти ваше життя.

Найкраще, якщо для підтвердження вашого алергічного статусу лікар-алерголог застосує молекулярний тест ALEX2. Він може виявити, які з майже 300 молекул або екстрактів стали причиною надмірної реакції вашої імунної системи.

Якщо результати тесту будуть негативними попри симптоми, що виникають після споживання редьки, це може свідчити про наявність харчової непереносимості. Її можна виявити за допомогою тесту FOX, або Food Xplorer, який визначає IgG-залежну гіперчутливість до 286 харчових продуктів.

На відміну від алергії, непереносимість часто пов’язана із неможливістю або важкістю перетравлювання певних продуктів. 

І це повною мірою стосується редьки, адже вона, як і інші представники хрестоцвітих, містить глюкозинолати. Ці речовини рослина виділяє, щоб захищатися в природі від тварин. І похідні цих речовин є потенційно токсичними. А тому – важкостравними для людини.

Коментарі
Loading...