Алергія на ягоди та фрукти: колір не має значення, важлива чутливість до пилку
Нікого, безсумнівно, не треба переконувати у корисності ягід та фруктів, якими наш стіл багатий саме влітку. Вони – джерело вітамінів та мікроелементів, які необхідні для нормального обміну речовин, клітковини та пектинів, що допомагають травленню. Жовто-червоні пігменти фруктів – каротиноїди – є попередниками вітаміну А.
Жовті та коричневі флавоноїди нормалізують тиск та запобігають розвитку атеросклерозу.
Синьо-фіолетові антоціани не тільки покращують роботу капілярів, серця та печінки, а й підвищують, як і каротиноїди, гостроту зору.
Колір не має значення
Проте у народі давно побутує думка, що забарвлені ягоди та фрукти – не лише джерело корисних речовин, а й причина алергії.
Насправді ж пігменти, що забарвлюють плоди, самі по собі не є алергенами. Адже основою будови усіх цих пігментів є вуглеводи із включенням невуглеводних, зокрема ароматичних, частин. А розвиток алергії спричиняють головно білки, які потрапляють до нашого організму у складі корисної їжі .
Так, більшість ягід та фруктів, які ми їмо влітку, належать до родини розових. Це:
- яблука,
- груші,
- полуниці,
- малина,
- черешні та вишні,
- абрикоси,
- персики,
- нектарини,
- сливи,
- алича,
- глід
- та навіть мигдаль.
Головний алерген – у пилку берези
Їх об’єднує спільність алергенних білків, які належать до групи Bet v 1, названої на честь головного алергена пилку берези.
Через спорідненість родин березових та розових будова їхніх білків подібна. Тому люди, чутливі до пилку берези, розвивають й алергію до перелічених фруктів.
Проявляється така алергія найчастіше синдромом оральної алергії, відомим також як синдром «пилок-фрукти» або «пилок-їжа». Він характеризується легкими до помірних симптомами, які виникають незабаром після вживання сирих фруктів. Хоча у рідкісних випадках реакція може відбутися і через годину.
Симптоми найбільш поширеного типу алергії на кісточкові плоди — свербіж в ротовій порожнині та набряк губ, язика або горла.
Всі ці прояви обмежені ротовою порожниною та горлом, оскільки Bet v 1 втрачає алергенні властивості під дією травних ферментів та легко перетравлюється в шлунково-кишковому тракті.
Крім того, білки цієї групи легко руйнуються при нагріванні та варінні. Через це пиріжки, варення і компоти, приготовлені із плодами розових, найчастіше безпечні для тих, хто чутливий до березового пилку.
Тому сенсибілізація до харчових алергенів з групи Bet v 1, які містяться, наприклад, у яблуці чи у персику, спостерігається тільки у тому випадку, коли у пацієнта вже є алергія до пилку берези. Саме цей пилок жителі північної півкулі вдихають з повітрям з перших місяців життя.
Адже береза разом зі своїми родичами грабом, ліщиною та вільхою є домінантними видами дерев помірного клімату. Як наслідок народжені у ньому люди сенсибілізуються до березового пилку раніше, ніж до алергенів фруктів та ягід. Тому чутливість до цих алергенів є вторинною — перехресною.
Вчені Європейської академії алергії та клінічної імунології (EAACI) вважають:
Люди, чутливі до пилку берези, найімовірніше, реагуватимуть і на яблука, груші, фундук, мигдаль, вишню, сливу, персики, моркву та сою і, меншою мірою, – на арахіс, селеру, моркву та картоплю.
За даними ж фахівців Американської академії алергії, астми та імунології (AAAAI), синдром оральної алергії після вживання, наприклад, кісточкових фруктів, можуть відчувати від 50 до 75 % дорослих з алергією на пилок берези. Меншою мірою симптоми у них викликатимуть трави або спеції, такі як аніс, кмин, коріандр, фенхель і петрушка.
Коли персик – основний алерген
Проте це не означає, що такий фрукт, як персик, не може викликати алергію сам по собі. Алергія, викликана білком персика Pru p 3, спостерігається частіше у пацієнтів, що живуть у Середземномор’ї (Італія, Іспанія, Греція).
Pru p 3 не розкладається при нагріванні та перетравленні. Людина, сенсибілізована до цього білку, має симптоми харчової алергії після вживання персиків — як свіжих, так і термічно оброблених.
Симптоми можуть поширитися на шкіру, дихальну систему або травний тракт та проявитися як:
- кашель,
- діарея,
- чхання або нежить,
- шкірний висип,
- блювота,
- біль в животі,
- ангіоневротичний набряк,
- кропив’янка.
Людина, чутлива до цього алергену персика, реагує й на інші фрукти з родини розових, виноград, а також на горіхи, бобові, на цитрусові та на деякі овочі.
При такому типі харчової алергії у пацієнта можуть розвиватись серйозні системні реакції, у тому числі анафілаксія.
Симптоми анафілаксії, як правило, виникають протягом декількох хвилин після їди. До них належать:
- запаморочення;
- непритомність;
- почервоніння або блідість шкіри;
- кропив`янка та свербіж;
- гіпотензія (низький кров’яний тиск);
- нудота або блювота;
- прискорений пульс, який може бути слабким;
- набряк дихальних шляхів, горла або язика.
Як лікувати алергію на фрукти
Основним способом боротьби з алергічною та іншими несприятливими реакціями на фрукти, наприклад, з їх непереносимістю, є уникнення вживання сирих плодів.
Також можуть допомогти профілактичні заходи.
Миття
Промийте та висушіть фрукти перед їдою. Якщо у вас алергія на білки в фруктах, миття не зменшить реакцію. Але воно може знизити можливість контакту з іншими алергенами, якщо ви чутливі до них.
Більшість фруктів подорожують на значні відстані, перш ніж потрапити до нас. І навіть якщо ви вибираєте фрукт безпосередньо з дерева у дворі, на поверхні плоду можуть бути пилок або інші алергенні частки.
Умивання
Якщо ви відчуваєте навіть невелику реакцію на шкірі, вимийте ділянки обличчя і рук, яких торкнулися фрукти, та випийте води.
Уникайте чинників алергії
Їжте приготовані або термічно оброблені фрукти. У багатьох людей споживання фруктів, що пройшли кулінарну обробку, не провокує алергічну реакцію.
Контролюйте інгредієнти страв. Ви завжди повинні перевіряти, чи містить харчовий продукт фрукти, до яких у вас алергія.
Якщо ви їсте в кафе або у ресторані, повідомте офіціанта про свою алергію, щоб той міг попередити шеф-кухаря.
Оскільки продукти, що викликають синдром оральної алергії, асоціюються з алергією на пилок, вам слід уникати вживання кісточкових плодів у той період року, коли пилкують вільха, береза або ліщина. Споживання кісточкових фруктів у цей час може погіршити ваші симптоми.
Про те, який пилок і у яких кількостях перебуває у повітрі саме зараз, вам завжди розповість алергопрогноз.