Алергія на людей: коли вона може з’явитись?
Ми добре знаємо, що у людей може бути алергія на тварин, рослини, харчові продукти та пилових кліщів. Алергію викликає безліч речовин, зокрема метали нікель та золото, та навіть аромати. Зрештою, а чи можлива алергія на людей?
Адже коли у вас виникає свербіж шкіри після поцілунку з дівчиною, то ви починаєте вдаватися в питання, чи може це бути алергія через дотик до людини?
Щоб відповісти на це питання, потрібно зрозуміти роботу імунної системи. Вона працює як сигнальна для нашого організму.
Загалом, щоб виникла тривога імунної системи, їй потрібно зіткнутись із чимось незнайомим, що якимось чином проникне в організм. І коли отаку речовину, зазвичай нешкідливу, імунна система сприймає як загрозу, вона включає механізм, який призводить до виникнення алергії.
Щоб в однієї людини виникла алергічна реакція на іншу, щось від цієї іншої людини повинно стимулювати нашу імунологічну систему сигналізації. Викликати її неадекватну відповідь на речовину, яка при контакті потрапила в наш організм.
Зазвичай у більшості випадків алергічна реакція виникає на алерген, а не на саму людину. Якщо ви особливо чутливі, можливо, ваша реакція спричинена чимось, з чим інша людина контактувала.
Алергічні реакції можуть викликати багато несподіваних речовин
Наприклад, часто алергеном є метал. Деякі люди не можуть носити прикраси з нікелю. Однак ви можете не усвідомлювати, що нікель є компонентом багатьох мобільних телефонів і дійсно викликає проблеми у їх користувачів.
Метал також доставляє незручності чутливим людям через одяг. Ґудзики, блискавки та інші прикраси для речей можуть містити метал, здатний викликати алергічну реакцію.
Інгредієнти, нешкідливі для більшості населення, зазвичай містить і косметика. Але в чутливих людей ці сполуки можуть викликати проблему.
Наприклад, багато людей не надягають вовну на голу шкіру через те, що вона колюча. Але більшість не знає, що ланолін — це продукт, який одержують при виварюванні вовни овець. І що багато лосьйонів, шампунів, мазей і бальзамів для губ містять ланолін.
Якщо ви переживаєте, що у вас алергія на людський дотик, бо вже мали якусь одну або періодичні реакції, уважно проаналізуйте те, що відбувається.
У вас почався висип після рукостискання, обіймів або поцілунків з іншою людиною? Можливо, ваша реакція є результатом контакту з косметичним засобом або іншою речовиною, яку ця людина використовує. Або з її їжею.
Запитайте її про засіб, який вона використовує, та про те, що вона нещодавно їла. Наприклад, горіхи, овочі чи фрукти, які можуть стати причиною вашої алергічної реакції.
І хоча поцілунок — лише одна з несподіваних речей, на які може виникнути алергія, таку ймовірність виключати не можна.
Інша людина – носій вашого алергену
Втім, для виникнення алергічної реакції буває достатньо, якщо людина, з якою спілкуєтесь, перед тим просто контактувала з вашим причинним алергеном. Наприклад, пиловим кліщем, який є відомим тригером цілорічної алергії.
А ви тепер можете чхати, як божевільний, обіймаючи друга, який притискався до старої ковдри, відвідав бібліотеку, взяв щось у підвалі або на горищі, заглянув до секонд-хенду чи на блошиний ринок.
В Україні відомі випадки, коли жінка, чутлива до котів, не могла знаходитись в одному приміщенні з власниками цих тварин.
Відтак алергія на людей може бути викликана будь-якими алергенами. Це і латекс, і фарба для волосся, і тварини, і цвіль й багато іншого. Але в усіх цих випадках проблемою є сам алерген, а не контакт з людиною.
Коли можлива реакція саме на іншу людину?
Зовнішні алергени — очевидна і зрозуміла причина реакції, яка може виникнути при контакті з іншою людиною. Адже ми дійсно утворюємо/виділяємо речовини, реакції на які можуть мати інші особи.
Наприклад, деякі люди розвивають алергічну реакцію при контакті зі спермою, вагінальними виділеннями, слиною, людським волоссям або шкірою.
Реакція на чисті шкіру або волосся (без додавання інших алергенів, таких як косметичні засоби), вкрай рідкісна. Але стається і вона.
Є чимало людей, які дійсно реагують на чоловічу сперму, хоча ступінь цієї реакції може бути різним.
Феромони, або Як бути, коли реакцію неможливо пояснити?
Нарешті, коли всі інші можливі джерела алергену усунені, як причину незрозумілої реакції можна розглядати людські феромони. Адже має бути щось, що запускає нашу внутрішню систему сигналізації.
Дослідники розходяться в думках щодо феромонів, які виділяються людьми. Але деякі припускають, що такі речовини секретуються і викликають певну поведінку в інших людей.
Наприклад, вважається, що чоловіка більше приваблює жінка, яка йому подобається, коли вона овулює.
Описаний випадок, коли реакція чоловіка на дружину розвивалася лише тоді, коли вона була на першому триместрі вагітності. І так декілька разів — по числу дітей у родині.
У будь-якому випадку, якщо ми несвідомо виділяємо невидимі феромони, вони можуть вступати в контакт з іншими людьми.
Психологічний стан
Але є й психологічні стани, що змушують нас занадто нервувати через присутність поряд людей, яких не любимо або боїмося. І стан дискомфорту викликає психосоматичні прояви, схожі на алергію. Вони проявляються у вигляді ангіоневротичного набряку, кропив’янки чи/та інших висипань.
Часом така реакція на когось приносить користь самому страждальцю. Адже деяким людям вигідно бути алергічними до інших. Наприклад, щоб захистити себе від зайвого спілкування з токсичними особистостями.
Алергія на людину — на самого себе
Але якщо людини, яка викликає неприємні відчуття та симптоми, ще якось можна позбутись, з автоімунними станами, які можна назвати й «алергією на самого себе», жити набагато важче.
До таких, зокрема, належить синдром активації опасистих клітин. Це аутоімунний стан, при якому відбувається аномально великий синтез цих клітин імунної системи або їх надмірна активація.
В результаті опасисті клітини, або мастоцити, виділяють надмірно велику кількість медіаторів запалення, того ж гістаміну. Він призводить до появи симптомів, схожих на алергічні.
Найнебезпечнішим випадком активації опасистих клітин є розвиток анафілаксії — системної реакції, яка загрожує життю.
Клінічний випадок жінки з синдромом активації опасистих клітин, яка була чутливою буквально до всього, що її оточувало, описувало BBC.
Автоімунним захворюванням є й системний червоний вовчак. При ньому імунна система атакує власні органи, викликаючи масивне запалення та пошкодження тканин.
Хвороба залучає суглоби, шкіру, мозок, легені, нирки та судини. Медичне втручання та зміни способу життя допомагають контролювати прояви хвороби й звести їх до мінімуму.
Ще одна хвороба, яку можна назвати реакцією на самого себе, — аутоімунний прогестероновий дерматит. Вона зустрічається у деяких жінок.
Недуга проявляється тоді, коли в організмі жінки утворюється пікова місячна кількість жіночого гормону прогестерону. У таких хворих з`являються кропив’янка, висипання на тілі або виразки в ротовій порожнині.
У людей, схильних до аутоімунних хвороб, можуть з’являтись навіть реакції на власні піт та сльози.
Отже:
Існує безліч алергічних реакцій, які ми не завжди розуміємо. Найкращим методом розібратись у них є молекулярний тест АЛЕКС.
Він дозволяє встановити алергенну чутливість до 295 алергенів одночасно. Та допомагає визначити, яка саме субстанція є вашим тригером.
Алергія на людей, як правило, пов’язана з одним з таких алергенів, на які ви реагуєте. Проте є й випадки алергічної реакції на речовини, що виділяє партнер.
Або ж «алергія на людину» — це вислів, який можуть застосувати хворі з аутоімунними реакціями. Тоді йтиметься про реакцію на тканини та клітини власного тіла.
А інколи людям з неприємними симптомами просто потрібна психологічна допомога.
Але хоч би що там було, не варто робити двох речей: довго мучитись зі своїм станом та ставити собі діагноз самостійно і лікуватись через інтернет.
Відповісти на будь-які ваші запитання і поставити правильний діагноз завжди готові лікарі.