7 способів підтримувати своє психічне здоров’я, якщо ви живете з хронічною кропив’янкою

0 1 233

Хронічна ідіопатична кропив’янка (ХІК), або хронічна кропив’янка, — це захворювання, при якому на шкірі без видимої причини з’являються круглі сверблячі горбики. Під час загострень хвороби на шкірі також може виникати плямистий висип.

З першого погляду здається, що хронічна кропив’янка викликає лише фізичні симптоми, але насправді вона також може вплинути на ваше психічне здоров’я. 

Впоратися одночасно з фізичним дискомфортом та  зовнішніми проявами захворювання буває важко. 

Крім того, сам по собі стрес здатний ще більше провокувати загострення ХІК. Це погіршує ваші симптоми, й тим самим створюється порочне коло.

Тож наукові дослідження свідчать: люди з хронічною кропив’янкою можуть отримати користь від лікування, якщо воно враховує як емоційну, так і фізичну складові захворювання.

Хронічна кропив’янка та психічне здоров’я

Є кілька варіантів зв’язку психічного здоров’я з кропив’янкою.

З одного боку, емоції можуть викликати спалахи кропив’янки та погіршити симптоми. Відомо, що стрес, зокрема, загострює симптоми цієї недуги.

ХІК також може мати негативний вплив на ваше психічне здоров’я.

У дослідженні 2019 року виявлено, що люди, які живуть з хронічною кропив’янкою, частіше мають симптоми депресії та тривоги, ніж ті, хто не має цього захворювання.

Ці дані перегукуються з дослідженням 2006 року, яке встановило, що у людей з хронічною кропив’янкою спостерігається вищий рівень депресії, ніж у популяції в цілому.

Огляд 25 досліджень виявив, що майже третина хворих на хронічну кропив’янку мають психічний розлад. Однак незрозуміло, з’явилися психологічні симптоми до чи після виявлення у людини кропив’янки.

Тому для розуміння зв’язку між цими станами необхідні додаткові дослідження.

Як підтримувати психічне здоров’я

Коли ви живете з хронічною кропив’янкою, турбота про психічне здоров’я є важливою частиною лікування в цілому. Ось сім способів покращити емоційний стан.

1. Зверніться по терапію

Зустріч з фахівцем у галузі психічного здоров’я може забезпечити безпечний та вільний від стороннього осуду простір для роботи зі стресом, тривогою й іншими негативними емоціями, пов’язаними з кропив’янкою.

Терапевт, консультант або інший навчений фахівець вислухає ваші побоювання та допоможе розробити індивідуальні стратегії покращення психічного здоров’я.

2. Ведіть щоденник

Підтримувати своє психічне здоров’я можна прямо вдома — за допомогою щоденника. Ведення таких записів допомагає знизити стрес і занепокоєння, впоратися з депресією.

Традиційний щоденник передбачає викладення своїх думок і почуттів за допомогою ручки та паперу. Але, згідно з науковими даними, ведення щоденника в електронному форматі може бути не менш ефективним. Тож пробуйте різні методи, доки не знайдете підхожий саме вам.

3. Заведіть домашню тварину

Хоча це рішення підходить не для всіх, чотирилапий улюбленець може бути корисною для вашого емоційного благополуччя. Ось кілька переваг утримання домашньої тварини для психічного здоров’я:

  • зменшення почуття самотності,
  • послаблення депресії,
  • зменшення занепокоєння,
  • зниження рівня стресу.

Втім, перш ніж взяти до своєї родини нового друга, обов’язково подумайте, чи зможете ви присвятити догляду за ним достатньо часу та грошей.

Важливо також уникати тварин, здатних спричинити у вас алергічну реакцію, оскільки це може погіршити симптоми кропив’янки. 

Якщо можливо, проведіть певний час поряд із твариною, яку плануєте взяти, аби переконатися, що вона не викликає у вас симптомів.

4. Займайтеся фізкультурою

Регулярні рухи поліпшать ваше психічне здоров’я кількома шляхами. Фізична активність допоможе організму виробляти природні хімічні речовини — ендорфіни, які покращуватимуть ваш настрій. 

Однак не завжди вам може стати краще одразу з перших занять. Тому спочатку потрібні час і наполегливість для того, щоб прийти до регулярних та гармонійних для вас тренувань.

Згідно з науковими даними, люди, які займались спортом, продемонстрували нижчі показники тривоги порівняно з тими, хто цього не робив.

Регулярні вправи також можуть:

  • зменшити напругу,
  • поліпшити сон,
  • підвищити самооцінку.

Однак візьміть до уваги, що рясний піт, який виділяється при інтенсивних фізичних вправах, може подразнювати шкіру й цим викликати посилення симптомів кропив’янки

Тренування з незначним навантаженням, як-от йога, плавання чи їзда на велосипеді, допоможуть вам отримати користь від фізичної активності для психічного здоров’я, не погіршуючи прояви хронічної кропив’янки.

5. Робіть те, що вам подобається, або Не забувайте про хобі

Це видається очевидним, але, за даними Національної служби охорони здоров’я Великобританії, коли ви робите те, від чого отримуєте задоволення, це допомагає впоратися з негативними емоціями.

Для одних людей задоволення означає спілкування з коханою людиною. Інших тягне до фізичних навантажень, таких як танці або їзда на велосипеді. Творчі заняття — живопис, ліпка чи в’язання, також підвищують рівень щастя. 

Втім, стерегтися все ж потрібно: як ми вже згадували, кропив’янка може загострюватися при значних фізичних навантаженнях.  Тому, якщо заняття  хобі можуть вплинути на ваш стан, не зловживайте цим дозвіллям. 

Незалежно від того, яке справа викликає у вас радість, намагайтеся регулярно приділяти їй час (звичайно, в межах розумного).

6. Медитуйте

Медитація може мати позитивний вплив на психічне здоров’я. Вона здатна покращувати стан при депресії, тривозі та стресі.

Медитацію практикують різними способами, тож якщо вам не вдалося досягти успіху в одному стилі, спробуйте інший. Є також низка програм, у тому числі на смартфоні, які допоможуть вам навчитися медитувати.

7. Спілкуйтеся з близькими

Вам не потрібно самостійно давати раду своїм негативним емоціям.

Якщо відчуваєте депресію, занепокоєння чи стрес, просто поговоріть з кимось, кому довіряєте. Звичайна розмова про те, через що ви проходите, з тим, кому не байдуже, може принести полегшення.

Отже,

Хронічна ідіопатична кропив’янка викликає свербіж та появу пухирів на шкірі з невідомої причини.

Це захворювання також може вплинути на психічне здоров’я, тому важливо знайти способи подбати про своє емоційне благополуччя.

Подумайте про те, щоб знайти підтримку у розмові з терапевтом або близькими. Регулярні фізичні вправи, наявність домашнього улюбленця, медитація й хобі також можуть суттєво покращити ваше психічне здоров’я, а разом з ним — і симптоми хронічної кропивʼянки.

Джерело: https://www.healthline.com/health/ciu/chronic-hives-and-mental-health?slot_pos=article_3&utm_source=Sailthru%20Email&utm_medium=Email&utm_campaign=allergies&utm_content=2023-09-12&utm_term=s:hl_n:allergies&apid=29349571&rvid=2dc110bc60ea3bbf2929f4d489584229549aede4328ad62807231ea4093ca764

Коментарі
Loading...