Теплова кропив’янка: симптоми, профілактика, лікування

0 7 036

Про те, що існує холодова алергія, відомо багатьом. Та мало хто знає, що й реакція на тепло може бути настільки сильною, що людина впадає в анафілактичний шок або розпухає, мов повітряна кулька, варто лише сонячним променям торкнутися її тіла. Саме така сумна історія трапилась з молодою американкою, яку теплова кропив’янка змусила переїхати до іншого штату.

За словами Кері, все почалось під час її звичайної прогулянки з молодшим сином. Без причини ноги жінки почали набрякати й за кілька хвилин збільшились в три рази. 

Потім були анафілактичний шок, розгубленість лікарів з приводу постановки діагнозу і, нарешті, страшний вердикт: холінергічна, або сонячна кропив’янка, яка не лікувалась жодним антигістамінним препаратом.

Уртикарія, також відома як кропив’янка, пов’язана з тим, що імунна система хворої людини помилково атакує здорові тканини. Виявляється захворювання появою набряків та сверблячих висипів на шкірі. 

Видів кропив’янки описують безліч. Та медики, які займаються лікуванням художниці, стверджують:  у цьому випадку хвороба з’являється під впливом тепла та сонячних променів. 

Жінка зовсім не могла рухатись, впадала в анафілактичний шок від будь-якого теплового подразника і тому майже весь час знаходилась в ліжку. Аби хоч якось подолати страшну реальність, Кері занурилась у творчість. Її картини – це барвистий сад, у якому все сміється та співає.

Кожна сьома людина з діагнозом «теплова кропив’янка» відчуває депресію та тривожність. Очевидна причина захворювання досі невідома.

Лікар Кері вважає, що її алергія може бути пов’язана з народженням третьої дитини. Жінка сильно схудла, коли годувала малюка грудьми. ЇЇ організм втратив так багато поживних речовин, що під дією тепла почав атакувати здорові клітини.

Який механізм розвитку холінергічної кропив’янки?

Його можна відстежити на прикладі Кері. У деяких людей підвищення температури повітря може призводити до викиду гістаміну. Ця речовина виділяється і при боротьбі імунної системи з алергією. Гістамін розширює кровоносні судини й спричиняє набряки, еритеми та лущення шкіри.

На відміну від холінергічної кропив’янки, викликаної активацією потових (холінергічних) залоз, теплова має локальний характер. Вона не пов’язана з  виділенням поту та не залежить від температури усього тіла. 

Теплову кропив’янку називають ще локальною (контактною), тоді як холінергічну — генералізованою тепловою кропив’янкою.

Потенційні тригери теплової кропив’янки:

Як вже зазначалося, теплова кропив’янка зустрічається дуже рідко. Її випадків зареєстровано мало, тому точну цифру назвати важко.

Відомо лише, що в деяких сім’ях відстрочена теплова кропив’янка передається у спадок за аутосомно-домінантним типом. Тобто ген або гени, що обумовлюють хворобу, проявляються частіше за гени нормальної адаптивної реакції організму. Більшість зареєстрованих пацієнтів – жінки 20-45 років.

Переважно кропив’янка, викликана впливом тепла, розвивається протягом години після ураження.

Якщо ви помічаєте, що кропив’янка виникає при підвищенні температури зовнішнього середовища, це може означати, що саме тепло є причиною її появи. 

Симптоми теплових набряків схожі на виразки, які виникають і  за інших причин. 

Який диференційний діагноз теплової кропив’янки?

Кропив’янка – поширений симптом, який виникає внаслідок багатьох провокативних або невідомих чинників. Наприклад:

  • Хронічна спонтанна кропив’янка виникає без відомої причини, не пов’язана з тепловим подразником. Широко поширена.
  • Холінергічна кропив’янка виникає в результаті підвищення внутрішньої температури тіла і призводить до потовиділення, яке викликає запалення шкіри. Як правило, провокує появу прищів з вираженим почервонінням тулуба та кінцівок. У важких випадках проявляється хрипами та анафілаксією. 
  • Аквагенна кропив’янка зустрічається дуже рідко. Набряки виникають після прямого контакту шкіри з водою незалежно від її температури. 

Інші форми хронічної кропив’янки:

Вони класифікуються за подразником, який провокує розвиток патології.

Як діагностується теплова кропив’янка?

Цей тип кропив’янки діагностується за клінічними ознаками на локалізованій ділянці шкіри після впливу теплового подразника.

Підтвердити діагноз можуть провокаційні тести. Наприклад, пробірку з водою температурою до 44 °C або нагрітий м’ячик прикладають до внутрішньої частини передпліччя. 

Кропив’янка, як правило, розвивається протягом кількох хвилин після видалення теплового подразника. Тест можна повторити при різних температурах, щоб виявити чутливість до тепла та контролювати реакцію на лікування.

Профілактика теплової кропив’янки

Щоб захистити себе або свого малюка від появи теплових висипань, дотримуйтесь наступних правил:

  • Уникайте перегріву. Влітку носіть м’який легкий одяг з бавовни. Зимою не одягайте дітей тепліше, ніж дорослих.
  • Не носіть одяг, що облягає та може викликати подразнення шкіри.
  • В спекотну погоду залишайтесь в затінку або в приміщенні з кондиціонером.
  • Слідкуйте, щоб ваша спальна зона була прохолодною і добре провітреною.

Лікування теплової кропив’янки

Залежить від факторів, які її викликають. Як правило, антигістамінні препарати при тепловій кропив’янці менш ефективні, ніж при інших її формах.

Відтак лікування антигістамінними, як і іншими ліками, у випадку із кропив’янкою має підбирати лише лікар-алерголог. Якщо симптоми не зникають, то, наприклад, дозу антигістамінних збільшують в 4 рази. Такий план лікування ефективний приблизно для 60 % пацієнтів з тепловою кропив’янкою.

Додатковими опціями можуть бути:

Тому всі названі процедури та вживання ліків мають пильно контролюватись лікарем. 

Коментарі
Loading...