Що робити, якщо у дитини виникла алергія?
Алергічна реакція у дитини може виникнути з різних причин. Алергія з’являється тоді, коли організм неадекватно реагує на вплив зазвичай нешкідливих речовин, таких як мило або різна їжа.
Немовлята мають чутливішу шкіру, ніж дорослі. Тому навіть невелике подразнення шкіри дитини може бути достатнім, щоб викликати висипання.
Виявлення причини алергічної реакції або підвищеної чутливості у дитини може допомогти батькам запобігти виникненню будь-яких майбутніх реакцій. Або краще їх контролювати.
Типи висипань на шкірі у дітей
У дітей може виникати кілька різних типів шкірних висипань. Деякі алергічні реакції можуть також призвести до появи додаткових симптомів, таких як нудота і блювота.
Якою може бути шкірна алергічна реакція у дитини? Розглянемо їх поширені типи.
Екзема
Одне з найбільш поширених захворювань шкіри у дітей — екзема. Існують різні її типи. Але атопічна екзема (або атопічний дерматит) є однією з найбільш ймовірних патологій у немовлят і маленьких дітей.
Висип при екземі може складатися з крихітних червоних пухирів або виглядати як луската суха шкіра.
Лікарі не знають, чому в одних розвивається екзема, а в інших — ні. Але це може бути пов’язане з поєднанням генетичних особливостей і факторів навколишнього середовища.
Поширені тригери виникнення екземи у немовлят: одяг із подразнюючої тканини, мило та потіння дитини.
Висип при екземі може виглядати дещо інакше у дітей старшого віку. Так, за даними американських дерматологів, у дітей молодше 6 місяців є схильність до розвитку екземи на шкірі голови, обличчя і чола. А у немовлят у віці від 6 місяців до 1 року висип часто з’являється на колінах і ліктях.
У ще старших дітей спостерігаються інші прояви алергії.
Папульозна кропив’янка
Укуси різних комах, включаючи комарів, кліщів і клопів, також можуть викликати реакцію.
Папульозна кропив’янка — це локалізована алергічна реакція на укус клопа. Хоча ця недуга зазвичай вражає дітей у віці 2–6 років, вона може також зустрічатися й у немовлят.
Папульозна кропив’янка нагадує невеликі скупчення червоних пухирчиків або укусів клопів. Деякі пухирці можуть бути заповнені рідиною. Такий стан може тривати від кількох днів до кількох тижнів.
Кропив’янка
Коли дитина має алергію на яку-небудь речовину, в організмі виділяється хімічна речовина під назвою гістамін. Це може призвести до розвитку кропив’янки та інших симптомів алергії.
Висип при кропив’янці свербить та має вигляд випуклих плям на шкірі. Вони можуть варіюватися за розміром і формою, але зазвичай бувають червоними або рожевими з тонкою червоною облямівкою.
Кропив’янка може розвиватися на будь-якій ділянці шкіри.
Харчова алергія
За даними Американської академії алергії, астми та імунології, близько 6 % дітей віком від 2 років мають харчову алергію.
ЇЇ ознаками можуть бути шкірні реакції та респіраторні або кишкові симптоми, такі як:
- кропив’янка,
- свербіж,
- кашель,
- блювота,
- діарея,
- кров у калі.
Іноді дитина навіть може мати алергічну реакцію на продукт до того, як почне його їсти. Це тому, що у неї може розвинутися алергія на харчі, які вживає мати, що годує її грудьми.
Також діти можуть сенсибілізуватися через шкіру. Наприклад, коли батьки торкаються їх, не помивши руки після вживання арахісу чи інших потенційно алергенних продуктів.
Продукти, до яких діти найчастіше мають алергію:
Як тільки малюки переходять на змішане харчування, у них можуть проявлятися додаткові ознаки алергії.
Лікарі часто рекомендують, щоб батьки давали дитині нові продукти поступово і по одному. Таким чином, якщо розвинеться алергія, буде легше визначити, яка саме їжа викликала реакцію.
Лікування алергії у дітей
Не всі реакції у немовлят потребують лікування. Наприклад, помірний висип може зовсім не турбувати дитину й зникнути протягом декількох годин.
Однак, якщо симптоми викликають видимий дискомфорт, лікування може бути необхідним.
Воно залежить від типу висипу чи реакції. Загалом здатні допомогти такі методи лікування:
- Уникнення тригерів: мило, мийні засоби, вологі серветки та ароматизовані лосьйони можуть подразнювати шкіру дитини. Тому краще обирати гіпоалергенні засоби.
- Використання мийних засобів без аромату: після використання м’якого мила без запаху витріть шкіру дитини. При цьому уникайте сильних розтирань, щоб не подразнювати шкіру.
- Застосування гіпоалергенних зволожувальних засобів. Використання після купання лікувальної доглядової косметики може допомогти запобігти сухості шкіри. Зволожувальні засоби також створюють бар’єр для захисту шкіри від подразників.
- Рукавички-царапки. Вони заважають дитині чухати висип нігтями. Адже занадто часте дряпання може пошкодити шкіру і призвести до інфекції.
- Гіпоалергенний «чоловічок». Такий дерматологічно протестований комбінезон для немовляти зроблений із сертифікованої органічної сировини. Вона має максимальну проникність повітря. Рукавички-царапки йдуть у комплекті до комбінезона.
- Використання мазей для шкіри: ці засоби можуть лікувати висипання, пов’язані з екземою або іншими алергічними реакціями. Хоча використання мазей протягом коротких періодів зазвичай безпечне для немовлят, важливо спочатку проконсультуватися з лікарем.
Профілактика алергії у дітей
Запобігти усім алергічним реакціям у дітей, на жаль, неможливо. Але є кроки, які батьки можуть зробити, щоб зменшити ризик виникнення алергії:
- прання дитячого одягу за допомогою гіпоалергенних порошків;
- використання шампунів, лосьйонів та без ароматизаторів;
- щотижневе прання дитячої постільної білизни у гарячій воді, щоб зменшити ймовірність появи пилових кліщів;
- використання зволожувальних кремів;
- часте прибирання;
- введення до раціону нових продуктів поступово і по одному.
Якщо у дитини виникає алергічна реакція після годування грудьми, матері може бути корисним вести харчовий щоденник, у тому числі у смартфоні. Щоденник допоможе визначити причину реакції дитини.
Після виявлення алергену може допомогти відмова від його вживання на час грудного вигодовування. Однак, перш ніж вносити зміни до дієти, краще порадитись з лікарем.
Крім того, дуже поширеною причиною алергії є молочні продукти, особливо у дітей першого року життя.
Коли звернутися до лікаря
Батьки часто можуть лікувати алергічні реакції у немовлят в домашніх умовах. Однак не у всіх випадках.
Якщо висип з часом поширюється або погіршується, слід звернутися до лікаря. Також важлива допомога фахівця, якщо на шкірі з’являються ознаки інфекції: пухирі, кровоточивість або просочування з пухирів рідини.
У деяких випадках висип може означати іншу хворобу. Потрібно звернутися до лікаря, якщо висип з’являється разом із такими симптомами:
- лихоманка,
- млявість,
- поганий апетит,
- кашель,
- надмірний плач.
Немовлятам, у яких розвиваються алергічні реакції, такі як хрипи, набряк губ, язика або утруднене дихання, потрібна негайна медична допомога. Ці симптоми можуть вказувати на розвиток важкої реакції — анафілаксії.
Отже:
Алергічні реакції й підвищена чутливість часто зустрічаються у дітей. Зазвичай причина полягає у підвищеній вразливості ніжної дитячої шкіри.
У більшості випадків ці реакції помірні, тож батьки можуть лікувати їх вдома.
Виявлення алергену допоможе запобігти майбутнім реакціям.
Багато дітей переростають свої алергії, але у деяких малюків із дорослішанням розвиваються нові.