Хелікобактер та алергія,

0 378

або Як агент виразки шлунку пов’язаний із висипаннями на вашому тілі

Бактерії Helicobacter pylori, що викликають виразку шлунку, ніяким чином не зменшують ризик атопічних захворювань. Такого висновку дійшли італійські фахівці, протестувавши на наявність мікроорганізмів хелікобактер та алергії й астми майже пів тисячі дітей.

Ще в 1989 році було висунуто так звану гігієнічну гіпотезу, згідно із якою зменшення кількості мікроорганізмів у середовищах, де надмірно опікуються чистотою, підвищує ризик атопічних захворювань, зокрема астми. Прибічники цієї теорії припускають, що у дітей, котрі у ранньому віці перебували у відносно антисанітарних умовах, відбувається своєрідне тренування та стимуляція імунної системи. Це, своєю чергою, зменшує її схильність до надмірних реакцій у майбутньому. А отже, зменшується й ризик алергічних захворювань, які якраз і є наслідком таких реакцій.

Роль тренажерів імунної системи у такому випадку виконують домашній пил, хутро та лупа домашніх тварин та пір’я птахів, паразити, пліснява, грибки, віруси та бактерії. І саме здатність бактерій виду Helicobacter pylori зменшувати ризик алергії стала предметом дослідження італійських фахівців.

Як досліджували звʼязок хелікобактер та алергії

Вчені зібрали анамнез 492 дітей віком від 7 місяців до 3 років та більше. В анкеті для опитування батьки мали зазначити такі дані: місце проживання, площу будинку, історію грудного вигодовування, відвідуваність школи чи дитячого садочка, контакт із тваринами. Ще одним пунктом була наявність або відсутність атопічного діагнозу, тобто генетично зумовленої схильності імунної системи дитини до надмірних реакцій.

Також дітям був зроблений аналіз крові, який показав наявність Helicobacter pylori у 58 з них, тобто у 11,7 % учасників дослідження. Більшість заражених бактерією дітей мали вік 37 місяців і більше, жили у сільській місцевості у невеликих (до 100 кв. м) будинках та контактували з домашніми та/або свійськими тваринами, яких тримали родини.

У 32 дітей з Helicobacter pylori була діагностована астма, у 12 — алергія, але жодна дитина не мала обох захворювань одночасно. При цьому дослідники з’ясували, що частота атопічних захворювань, до яких належать астма та алергія, у дітей з Helicobacter pylori та без неї була однаковою. 

Це означає, що бактерія, яка оселяється у шлунку та спричиняє розвиток його виразки, ніяким чином не захищає від алергії. Ба більше: на відміну від інших мікроорганізмів, з якими доводиться зустрічатися дитині вдома, на вулиці, у садочку чи школі, Helicobacter pylori не сприяє правильному дозріванню імунної системи. А отже, її адекватним реакціям на фактори зовнішнього середовища: пил, пилок рослин, хутро та лупу тварин, різноманітні хімічні речовини, алергенні білки, присутні у харчових продуктах

Навпаки, ця бактерія запускає складний механізм стимуляції розвитку Т-лейкоцитів, або клітин-кілерів. Їхнє завдання — розпізнання, локалізація та знищення загрози, зокрема бактерій та вірусів. І якщо баланс присутності цих клітин порушується, можлива надмірна реакція імунної системи. 

Її проявом, зокрема, є IV тип алергічної реакції, в якому задіяний Т-лейкоцити. Він характерний для, наприклад, контактного дерматиту, туберкулінової реакції (так звана реакція Манту) та спостерігається при відторгненні трансплантованого органу.

Отже, через потенційну здатність викликати шкірні симптоми зараження хелікобактер може спровокувати й прояви кропив’янки. Відповідно у певної кількості осіб, які усунули хелікобактер з організму, симптоми кропив’янки також минають. 

Своєю чергою як ускладнення алергії може розвиватися астма – хронічне захворювання дихальних шляхів. Як зазначають науковці, підвищений ризик цієї недуги був у тих дітей, що жили у містах. А міста — це, зокрема, вищий рівень забрудненості повітря, але менший контакт зі свійськими тваринами.

Які висновки можна зробити?

А висновок такий, що Helicobacter pylori обов’язково потрібно прибирати з організму. Адже ця бактерія призводить до виразки шлунку, яка за відсутності лікування може перерости в онкологічне захворювання.

Як зазначають науковці, протягом останніх років спостерігається зменшення кількості випадків зараження Helicobacter pylori. Це пов’язано із покращенням санітарних умов життя та ретельнішим дотриманням особистої гігієни, чому ми всі навчилися під час коронавірусної пандемії.

Утім, тут головне не передати куті меду, оскільки 

прагнення стерильності у домашніх умовах хоча й запобігає інфікуванню патогенними мікроорганізмами, але водночас заважає імунній системі дитини нормально розвиватися. А це — прямий шлях до появи надмірних реакцій нетренованих клітин, що відповідають за імунітет, на зазвичай безпечні фактори зовнішнього середовища, що і призводить до розвитку алергії.

Діагностувати це захворювання найкраще за допомогою багатокомпонентного молекулярного тесту ALEX. Він є найефективнішим способом виявлення алергії до майже трьох сотень білків, джерелом яких є їжа, пилок, спори грибів, лупа та хутро тварин та отрута комах.

А от наявність у пацієнта харчової непереносності ефективно визначить також багатокомпонентний молекулярний тест FOX. Він дозволяє встановити чутливість до 286 продуктів

Але самостійно підбирати собі дієту та/або лікування за результатами будь-якого тесту не варто. Їх має призначати лише лікар на основі даних усіх ваших обстежень.

Коментарі
Loading...