Як відрізнити астму від ХОЗЛ? Розбираємось в деталях

0 3 326

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) — загальний термін, який описує прогресуючі захворювання органів дихання, такі як емфізема та хронічний бронхіт. Астму зазвичай вважають окремим респіраторним захворюванням, але іноді приймають за ХОЗЛ. Розберемося, чому важливо розуміти, яке у вас захворювання − астма чи ХОЗЛ, і як їх відрізнити.

За статистикою, близько половини пацієнтів із ХОЗЛ не знають про наявність у них цього захворювання. Воно характеризується зменшенням потоку повітря в легенях з плином часу, а також запаленням тканин, які вистилають дихальні шляхи.

Привернення уваги до симптомів, особливо у людей, які палять або коли-небудь палили, допоможе вчасно діагностувати хронічне обструктивне захворювання легень. Це важливо, оскільки рання діагностика у людей з ХОЗЛ може мати вирішальне значення для збереження функції легенів.

Астма вважається фактором розвитку ХОЗЛ. І близько 40 % людей із ХОЗЛ також страждають на астму. Шанс отримати діагноз двох захворювань збільшується з віком.

Астма чи ХОЗЛ: шукаємо відмінності

Астма і хронічне обструктивне захворювання легенів можуть здатися схожими. У обох недуг схожі симптоми, такі як хронічний кашель, свистячі хрипи і задишка.

Але уважніший розгляд їх симптомів та факторів, що спричиняють ці хвороби, допоможе вам зрозуміти різницю між двома станами.

Вік початкового прояву

Обструкція дихальних шляхів відбувається при обох захворюваннях. Вік початкового прояву цього синдрому часто є наочною відмінністю астми від ХОЗЛ.

Людям, що страждають на астму, як правило, діагноз ставлять ще в дитинстві. У той час як симптоми ХОЗЛ зазвичай проявляються лише у людей старших 40 років — нинішніх або колишніх курців.

Причини виникнення

Причини виникнення астми та ХОЗЛ різні.

Експерти не знають точно, чому деякі люди хворіють на астму, а інші — ні. Швидше за все, це викликано поєднанням екологічних та спадкових (генетичних) факторів. 

Відомо, що вплив певних видів речовин (алергенів) може спричинити алергію. При цьому причинні алергени є різними для різних людей.

 Деякі поширені тригери астми: 

Відомою причиною ХОЗЛ в розвинених країнах є паління. Вважається, що від 20 до 30 % людей, які регулярно палять, хворіють на ХОЗЛ. 

Дим подразнює легені. Через це бронхи і альвеоли втрачають природну еластичність і надмірно розширюються. Як наслідок повітря затримується в легенях при видиху.

Приблизно у 1 % людей з ХОЗЛ причиною захворювання є генетичне порушення, при якому спостерігається дефіцит білка альфа-1-антитрипсину (AAТ). Цей білок пригнічує надмірну діяльність тканинних протеаз, які руйнують легеневу тканину. 

В результаті дефіциту AAТ відбувається руйнування легеневої тканини не тільки у курців зі стажем, але також у немовлят і дітей, які ніколи не курили.

Астма чи ХОЗЛ: визначаємось з тригерами 

Чинники, які викликають ХОЗЛ, відрізняються від тригерів астми

Її прояви, як правило, посилюються під впливом:

  • алергенів,
  • холодного повітря,
  • фізичного навантаження.

А загострення ХОЗЛ значною мірою спричинені інфекціями дихальних шляхів, такими як пневмонія та грип. ХОЗЛ також може погіршитися через вплив забруднюючих речовин навколишнього середовища.

Симптоми 

Прояви ХОЗЛ і астми зовні схожі. Особливо задишка, що виникає при обох захворюваннях. Гіперчутливість дихальних шляхів до того, що ви вдихаєте, — спільна риса обох цих захворювань. 

Значна відмінність астми та ХОЗЛ полягає в тому, що при астмі спостерігається гіперреактивність бронхів. Тобто їх розширення у відповідь на вдихання адреноміметиків та збільшення об’єму форсованого видиху у першу секунду більш ніж на 12 %.

Супутні захворювання

Супутні захворювання, які існують на додаток до основного, при астмі та ХОЗЛ також часто однакові. Можливі:

В одному з досліджень було встановлено, що понад 20 % людей із ХОЗЛ мають три або більше коморбідних (супутніх) станів.

Лікування астми та ХОЗЛ

Астма — довготривале захворювання, яке при належному лікуванні можна контролювати. Одна з основних частин лікування включає визначення ваших тригерів астми та прийняття запобіжних заходів для їх уникнення. 

Також важливо звертати увагу на своє дихання, щоб переконатися, чи ваші ліки працюють ефективно. Загальні методи лікування астми включають:

Як і астма, ХОЗЛ є довготривалим станом. Мета його лікування — контроль симптомів, щоб ви могли вести активний і здоровий спосіб життя. Оскільки це прогресуюче захворювання, другою головною метою лікування є запобігання погіршенню стану.

Ви повинні кинути палити й уникати впливу пасивного куріння. Це єдиний спосіб запобігти погіршенню ХОЗЛ. 

Деякі методи відмови від паління включають нікотинові продукти та ліки, а ще терапію, гіпноз та заняття у групах підтримки.

Інші поширені методи лікування ХОЗЛ:

  • Лікарські препарати: бронхолітики, інгаляційні стероїди, комбіновані інгаляційні засоби, пероральні стероїди, інгібітори фосфодіестерази-4, теофілін та антибіотики.
  • Лікування легенів: киснева терапія і програми легеневої реабілітації. Останні  включають навчання, тренування з фізичним навантаженням, рекомендації щодо харчування, консультування для підвищення якості вашого життя
  • Операції для зменшення обсягу легень (видалення пошкодженої легеневої тканини), трансплантація легень або буллектомія (видалення з легенів ненормально великого повітряного простору, щоб поліпшити дихання).

Реакція організма на лікування

І ХОЗЛ, і астма добре реагують на відмову від куріння і такі препарати, як бронходилятатори. Проте функція легень повністю оборотна тільки у людей з астмою. 

Поєднання діагнозів астми та ХОЗЛ часто означає, що зниження функції легень буде відбуватися швидше, обумовлене прогресуванням хронічного обструктивного захворювання. Це зниження спостерігається навіть у людей з легкими формами хвороби.

Прогноз

І астма, і ХОЗЛ є довготривалими станами, які неможливо вилікувати. Але перспективи у кожного з них різні. 

Астмою зазвичай легше керувати на щоденній основі. На відміну від неї, стан при ХОЗЛ погіршується з часом. 

Люди з астмою та ХОЗЛ, як правило, страждають цими захворюваннями все життя. Але в деяких випадках дитячої астми хворобу можна перерости. 

Пацієнти, у яких діагностована астма чи ХОЗЛ, можуть зменшити свої симптоми і запобігти ускладненням, дотримуючись визначених планів лікування.

 

Коментарі
Loading...