Алергія на укуси кровоссальних комах: як проявляється і чому небезпечна
Є комахи, які жалять, а є ті, що кусають. Бджоли, оси, джмелі та мурашки, коли відчувають небезпеку, жалять: вони впорскують отруту, яка може викликати у людини алергічну реакцію. Поговоримо про комах – комарів, москітів, клопів та інших. Всі вони п’ють кров, щоб отримати порцію їжі.
У слині цих маленьких хижаків знаходиться суміш білків: антикоагулянти, які перешкоджають згортанню крові жертви, й білки, які допомагають крові текти до ротового апарату.
Тому людина, як правило, реагує по-різному на укуси жалячих та кровоссальних комах.
Алергія до укусу кровососа виникає рідко
На отруту бджіл або ос можуть виникати алергічні реакції негайного типу, а на укуси комах вони проявляються нечасто.
Системні алергічні реакції рідко викликаються укусами шершнів, джмелів, мурашок, комарів або мух. Практично ніколи така реакція не з’являється в результаті укусів кліщів, клопів, гусениць або павуків: у місці укусу спостерігається тільки червоне кільце або шишка.
Також місцевими і вкрай рідкими можуть бути алергічні реакції на укуси москітів, ґедзів і мух.
Крім того, на відміну від ужалювання, укуси бліх, кліщів і комарів викликають швидше свербіж, а не біль. Ще одним симптомом є почервоніння. Розчісування рани може спровокувати внесення інфекції, шкіра загрубіє та покриється кіркою.
І почервоніння, й свербіж (можливий і набряк) викликаються не самим укусом, а реакцією імунної системи на білки слини комахи. Це скоріше токсична реакція, тобто відповідь організму на чужорідні речовини.
До інших її проявів відносяться нудота, лихоманка, втрата свідомості, судоми, шок. Можливий навіть летальний результат.
Симптоми алергії до укусів
Алергічна реакція до укусів кровососів може мати такі симптоми:
- висипання на шкірі, свербіж, кропив’янка;
- набряклість губ, язика або горла;
- задишка, свистяче дихання або хрипи;
- запаморочення та/або непритомність;
- біль в шлунку, блювота, здуття живота або діарея;
- страх смерті.
Крім того, як відповідь на укус може виникнути сироваткова хвороба. Її симптоми подібні до ознак грипу (лихоманка, біль у м’язах), іноді з’являється кропив’янка.
Спровокувати алергію можуть також таргани та пилові кліщі. У групі ризику: працівники складів і зерносховищ, шовкомотальних виробництв, лісники, ентомологи та співробітники інсектаріїв.
У таких людей може розвиватися як контактна алергія, що проявляється висипаннями, так і інгаляційна. Її симптоми схожі на прояви звичайної застуди: нежить, кашель, свербіж в очах, роті або горлі. Але, на відміну від застуди, тривати ці симптоми можуть кілька тижнів або навіть місяців. У деяких людей може розвинутися астма.
Наприклад, цілорічний алергійний риніт — одне з найпоширеніших алергічних захворювань, якраз є реакцією пацієнтів на кліщів, що живуть в домашньому пилі.
Як лікувати прояви алергії
Щоб зменшити свербіж і набряк в місці укусу, лікарі радять:
- промити уражену ділянку милом і водою;
- прикласти до місця укусу лід, щоб запобігти поширенню отрути;
- не розчісувати сверблячі рани;
- мазі для загоєння ран від укусів комах застосовувати тільки після консультації з лікарем-алергологом, яка особливо важлива для пацієнтів з алергією;
- якщо в особистому анамнезі були випадки гострої реакції організму на алергени, в тому числі з утрудненням дихання або задишкою, при собі потрібно завжди мати автоматичний інжектор-шприц з адреналіном, який допоможе зняти симптоми анафілактичного шоку.
Укуси неотруйних комах, а також ті, реакція на які розвивається без анафілактичного шоку, не потребують заходів першої допомоги: достатньо буде використання місцевих протисвербіжних (інколи — протимікробних) засобів.
Чим небезпечні комарі та москіти
Від укусів комарів важливо берегтися не тільки тому, що на слину цих комах можливі токсичні та алергічні реакції. Комарі, навіть в українському кліматі, переносять малярію, а ще – віруси і личинки паразитичних червів – філярій.
У зв’язку з потеплінням клімату філяріози, які раніше вважалися тропічними хворобами, все частіше зустрічаються в Україні. Більше про небезпеку комариних укусів і про те, як від них захиститися, читайте тут.
Москіти – дуже дрібні (близько 3 мм) мухи золотого, коричневого або сірого кольору. Зустрічаються в основному в тропічних і субтропічних районах, від дощових лісів Бразилії до пустель Західної Азії.
Становлять небезпеку для туристів, які відправляються в екзотичні країни.
Укус москіта викликає біль і свербіж. На його місці можуть розвиватися червоні шишки і пухирі, іноді – виразки.
Алергія до укусів москітів з’являється рідко, проте на цьому хороші новини закінчуються: москіти переносять важке тропічне захворювання – лейшманіоз.
Воно буває двох типів – шкірний і вісцеральний лейшманіоз. Перший може викликати виразки на шкірі, які важко гояться, другий – серйозне пошкодження внутрішніх органів, зокрема печінки та селезінки.
Перебуваючи в місцях, де є ризик бути укушеним москітом, скористайтеся рекомендаціями для захисту від укусів комарів.
Тепер поговоримо про комах, укус яких може загрожувати нам навіть вдома.
Клопи – нічні мисливці
Клопи – плоскі безкрилі комахи, як правило, коричневого або червоного кольору, до 1 см в довжину. Всупереч поширеній думці, мешкають вони не тільки в дешевих готелях і гуртожитках. Їх можна зустріти всюди, де великий потік людей, тіснота і нехтують дезінсекцією.
Ці комахи можуть з’явитися і в офісі, і у приватному будинку, “прибувши” на ваших речах з аеропорту або готелю.
Клопи зазвичай харчуються людською кров’ю вночі. Виявивши сліди укусів вранці, жертва часто плутає їх з алергічними висипаннями.
У місцях укусів може відчуватися свербіж, виникають червоні невеликі щільні набряки. Висипи бувають розташовані в лінію, відзначаючи рух комахи по тілу людини.
Клопи, на відміну від комарів, не передають через укус хвороботворні організми. Втім, у вчених Латинської Америки є новітні дані, згідно з якими клопи можуть переносити поширену в тому регіоні хворобу Чагаса.
Найбільша проблема від укусів клопів – можливість інфікування шкіри навколо місця укусу: свербіж сильний і важко втриматися від розчісування ранок. Супутнє ускладнення – безсоння: у людини виникає страх, що під час сну на неї знову нападуть комахи.
Як проявляється алергія до укусу клопа
Якщо у вас алергія до укусів клопів, ви відчуєте більш серйозні симптоми, ніж просто свербіж. Найбільш поширені ознаки алергічної реакції на укус клопа – хворобливі набряки і печія в місці укусу, а в поодиноких випадках – анафілактична відповідь.
Профілактика укусів клопів
Захиститися від укусів клопів можна, перш за все знищивши їх у вашому домі. Для цього проводять генеральне прибирання з використанням інсектицидів.
Обов’язкові обробка матраців, прання постільної білизни та речей при високій температурі.
Під час мандрівки не кладіть багаж на ліжко в готелі, щоб зменшити ризик перенесення клопів у валізі. Після повернення додому варто обробити будь-який багаж: пропилососити, вимити, перепрати.
Чому небезпечні блохи
Блохи можуть проникнути в житлове приміщення на взутті людини, на шерсті домашніх тварин. Особливо часто вони з’являються в приватних будинках або на нижніх поверхах багатоповерхівок.
Через 5-30 хв на місці укусу бліх можуть утворюватися маленькі сверблячі червоні затвердіння. Як і сліди від укусів клопів, іноді вони розташовуються купчасто або лінією – за рухом комахи.
Ймовірне утворення пухирів. У чутливих людей місце укусу може свербіти тиждень і навіть довше.
Блохи перестрибують на людину з кішок або собак, часто кусають нижче колін, зазвичай навколо щиколоток. Якщо ви пестили або просто тримали тварину, блоха може вкусити і в передпліччя.
Небезпека бліх не тільки в укусах і можливій алергії до них. Зі слиною блоха часто впорскує в кров жертви бактерій-переносників тифу й бубонної чуми, яка може бути смертельною.
Блохи можуть принести збудників хвороб і від гризунів, що мешкають на присадибній ділянці.
Контроль за блохами в квартирі насамперед включає знищення їх на домашніх тваринах і ретельне прибирання. Істотний момент: яйця блохи відкладають зазвичай в затишних і теплих місцях; тому обов’язково перевірте та обробіть покривала, килими, підстилки.
Детальніше про причини і механізми виникнення й розвитку алергії читайте тут. Регулярне ж відвідування нашого сайту допоможе вам бути в курсі останніх новин щодо молекулярної алергодіагностики й лікування алергії. Її сучасні методи вже зараз дозволяють встановити, на які саме білки комах реагує ваш організм.