Алергія на руках: симптоми, діагностика, лікування
Дуже часто, побачивши на своїх кистях висипи, тріщини або почервоніння, ми вважаємо, що це алергія на руках. Почасти це справді так. Саме реакції на зовнішні подразники призводять до такого стану. Однак частіше за все алергічні висипання на руках лікарі називають дерматитом. Цей термін охоплює екзематозні захворювання, котрі з’являються на зовнішній і внутрішній частині долонь. Тому правильніше такий висип ідентифікувати як екзему.
Окрім неї існує багато інших інфекційних, травматичних та аутоімунних захворювань, які супроводжуються свербежем та висипаннями.
Найчастіше зустрічається алергічна екзема, яка вражає не лише дорослі, але й дитячі руки. Екзема – це хронічне запалення шкіри, яке є відбиттям на тілі внутрішніх проблем організму.
На противагу їй контактний дерматит – це бурхливі або помірні реакції на зовнішні подразники, без залучення відповіді імунної системи. Іноді контактний дерматит може виникнути після того, як людина попрацює з мийними засобами або використає новий лосьйон.
А от алергія передбачає активну реакцію саме імунної системи на звичайні речовини, з якими ми контактуємо. Наприклад, домашній пил.
Але люди можуть називати поняттями «дерматит», «екзема» та «алергія», один і той самий стан, який проявляється, наприклад, висипом чи почервонінням шкіри.
У кого найчастіше буває алергія?
Алергія на шкірі рук найчастіше буває у людей, які за професією вимушені займатись прибиранням, приготуванням їжі, металообробкою, перукарською справою, фарбуванням та ін. Тобто висипання виникають при контакті з подразником, коли епідерміс рук постійно пересушується, травмується та знаходиться під впливом хімічних речовин.
За даними Американської дерматологічної асоціації, такі висипання з’являються протягом 4-48 годин після контакту з речовиною-подразником. При цьому може виникнути навіть анафілаксія.
Починається вона з невеликих пухирців, схожих на кропив’янку, і дуже швидко переростає в набряк гортані та перекриває дихальні шляхи. В таких випадках необхідно відразу викликати швидку допомогу.
Фактори, які провокують алергію на долонях
Є сім основних факторів, які можуть спричинити появу на руках алергічних висипань та інші неприємні прояви.
Харчова алергія
Здатна викликати свербіж, почервоніння або навіть кропив’янку на руках. Крім висипань, людину з харчовою алергією турбують такі симптоми:
- блювання,
- пронос,
- свербіж у роті,
- набряки,
- утруднене дихання та ковтання,
- анафілаксія.
Сухість шкіри
Холодна погода може бути причиною висихання шкіри, її лущення та свербежу. Така ж реакція може виникнути через приймання препаратів, на які у вас алергія.
Стригучий лишай
Це грибкова інфекція, яка добре піддається лікуванню. Виглядає як висипання у вигляді півкола. На долонях можуть бути лише пухирці.
Окрім них проявлятимуться такі симптоми:
- сухість та загрубіння шкіри,
- тріщини,
- набряки,
- біль.
Псоріаз
Може проявлятись не лише на долонях, але й інших частинах тіла. Ця хвороба має генетичну природу. Але може й бути викликана травмою, іншими шкірними захворюваннями або інфекціями.
Псоріаз має такі симптоми:
- почервоніння,
- суха полущена шкіра,
- пухирі або загрубіння шкіри на уражених ділянках,
- болючі тріщини.
Хвороба «рука-нога-рот»
Дуже заразна інфекція, що викликається ентеровірусами й часто зустрічається у дітей. Маючи вигляд червоних висипань, алергія виникає на руках та ногах (підошвах), а ще вражає ротову порожнину малюка.
При цьому спостерігаються також:
- висока температура,
- біль у горлі,
- пухирці на язику,
- втрата апетиту.
При появі цих ознак потрібно негайно звернутись до лікаря.
Дисгідротична екзема
При цьому захворюванні також з’являється алергія на руках: пухирці висипають групами й дуже сильно болять. Висипання може з’явитись на пальцях і підошвах ніг. Ліків проти цієї хвороби немає.
Імпетиго
Ще одна шкірна інфекція, поширена у дітей. При цьому захворюванні алергія на руках дитини може емігрувати на обличчя та шию, а також уразити тих, хто за ним доглядає.
Алергія на руках: як діагностують
Всі ці захворювання легко діагностуються та класифікуються лікарем-дерматологом за анамнезом та при огляді пацієнтів. При цьому враховуються такі фактори:
- гостре або хронічне протікання хвороби;
- минулі історії шкірних захворювань та алергій;
- наявність висипів на інших ділянках тіла.
Пацієнтам з хронічним перебігом хвороби можуть знадобитись шкірні та молекулярні тести на алергію для виявлення контактних алергенів. А також пункційна біопсія та зішкріб шкіри для огляду під мікроскопом.
Усі ці маніпуляції необхідні для підтвердження або виключення діагнозу алергії на руках.
Профілактичні заходи
Найважливішою частиною профілактичних заходів є ретельний догляд за шкірою на роботі та вдома. А саме:
- Носіння рукавичок під час роботи при контакті з подразником. Їдкі хімічні речовини пересушують шкіру і викликають ще більше запалення.
- Використання теплих сухих рукавичок в холодну пору року, аби запобігти холодовій алергії.
- Нанесення пом’якшувальних кремів після кожного миття рук та перед сном.
- Користування антибактеріальним та гліцериновим милом.
- Миття рук лише теплою водою.
- Обмеження кількості вологих робіт і прання.
Лікування
Для зменшення запалення використовуються стероїдні креми або мазі. При екземі краще використовувати інгібітори кальциневрину. І ті, й інші правильно підібрати для вас зможе лікар.
Сильна бактеріальна інфекція лікується антибіотиками, тому важливо постійно перебувати під наглядом лікаря-дерматолога та/або алерголога.
Тяжкі спалахи алергічних реакцій лікують системними стероїдами, такими як преднізолон. Якщо він не допоможе, алерголог призначить вам інші препарати.
Щоб не допускати важких системних захворювань, краще мінімізувати контакти з алергенами. Якщо професія пов’язана з подразниками, які викликають у вас алергічну реакцію, умови праці чи професію загалом краще змінити.