Алергія на евкаліпт: страждають голос, легені та шкіра

0 1 556

Якщо для коал евкаліпт є джерелом їжі, то люди використовують це дерево значно ширше. Наприклад, евкаліптова олія присутня в лікарських засобах, зокрема як інгредієнт таблеток та спреїв для заспокоєння болю в горлі. Але перед лікуванням треба визначитися, чи не загрожує вам алергія на евкаліпт.

Належить евкаліпт, якого нараховується понад 500 видів, до сімейства миртових (Myrtaceae). Окрім нього представниками цієї родини є також мирт, гвоздичне дерево, гуаява, фейхоа та чайне дерево. 

Характерною ознакою усіх цих рослин є великий вміст ефірних олій

Чому евкаліпт викликає алергію?

Евкаліпт ще використовують для виробництва деревини, паперу та камеді. Олія дерева знайшла застосування у косметології. Саме вона є одним із факторів, через який у людини може розвинутися алергія на евкаліпт. 

Друга причина – це вплив пилку, який провокує розвиток полінозу. Але це відбувається лише в тих регіонах, де росте евкаліпт: в Австралії, Тасманії, на півдні й заході Європи, а також середземноморському узбережжі Туреччини.

Евкаліптова олія – користь та шкода

Олію отримують із листя евкаліпту кулястого (Eucalyptus globulus). Окрім парфумерних та протизапальних, вона має також протималярійні властивості. Використовується як засіб боротьби з кліщами домашнього пилу.

Утім, беручи евкаліптову олію до рук, потрібно пам`ятати: намагання позбутися чинника алергії може стати причиною реакції гіперчутливості до засобу проти нього. 

Які саме молекули евкаліпту можуть стати причиною сенсибілізації, наразі невідомо, оскільки алергени рослини ще не охарактеризовані. Натомість відомо, що евкаліптова олія, як і будь-яка інша ефірна, може спровокувати розвиток алергічного дерматиту.

Симптоми алергії на евкаліптову олію

Характерні симптоми алергічного дерматиту: свербляча червона висипка, яка з’являється у місці контакту з речовиною; суха шкіра, що тріскається або лущиться, та відчуття печіння у місці контакту.

Ще один прояв алергії на евкаліптову олію – кропив`янка, основною ознакою якої є утворення сверблячих пухирців. 

Але серйозніші наслідки може мати пероральне застосування евкаліптової олії. Тобто приймання її всередину. 

У такому разі симптомами реакції гіперчутливості будуть:

  • біль у животі,
  • посиніння шкіри,
  • задишка,
  • порушення координації,
  • низький кров’яний тиск (гіпотонія),
  • нерегулярне серцебиття (аритмія),
  • поліорганна недостатність.

Окрім цього при вдиханні парів ефірної олії евкаліпту можуть з`явитися нежить, чхання та закладеність носу. Втім, ці симптоми можуть бути ознаками як подразнення, так і алергії на евкаліпт. Тому діагноз має встановити лікар. 

Описаний випадок із 46-річною жінкою, яка мала порушення функції голосових зв’язок, викликане впливом запаху евкаліпта.

Також у науковій літературі є опис випадку з 30-річною жінкою, яка страждала на астму та ринокон’юнктивіт. Симптоми цих захворювань посилювалися, коли пацієнтка приймала настоянку, до складу якої входив евкаліпт, а також при контакті з пилком дерева. При цьому у крові жінки були виявлені специфічні антитіла IgE до евкаліпта. 

Алергія до пилку евкаліпта

Як зазначають фахівці, алергія на пилок евкаліпта, окрім астми, ринокон`юктивіту та полінозу, може також мати й шкірні прояви

Чутливість до цього аероалергену діагностували у 148 зі 195 дітей віком від 5 до 15 років, які стали учасниками дослідження, проведеного в Тайвані. У їхній крові виявили специфічний IgE до евкаліптового пилку. 

Також сенсибілізованими до евкаліпта кулястого виявилися близько 7 % з 317 мешканців Південної Індії, які страждали на алергічний риніт та астму. Наявність у них алергії на евкаліптовий пилок було підтверджено за допомогою шкірного тесту. 

Своєю чергою, у 20 % з 321 мешканця Західної Бенгалії (Індія), котрі страждають на назальну алергію, носові поліпи, алергічний кон’юнктивіт та алергічну астму, було підтверджено сенсибілізацію до декількох видів евкаліпту.

Як зазначають науковці, у гіперчутливих до одного виду цієї рослини пацієнтів може розвиватися перехресна алергія на інші види евкаліпту, а також інших представників родини миртових, зокрема чайне дерево. 

Як діагностується алергія на евкаліпт

Але чи дійсно ви сенсибілізовані до пилку чи олії евкаліпту? Відповісти на це запитання може лише ваш лікар-алерголог. Аби підтвердити діагноз «алергія на евкаліпт», він може запропонувати вам пройти не лише шкірний прик-тест, патч-тестування алергічного контактного дерматиту, а й аналіз крові на специфічні антитіла. Приміром, молекулярний тест ALEX2.

Саме цей метод діагностики визнано найефективнішим у виявленні алергічних захворювань. При цьому ви не лише дізнаєтеся про свій алергічний статус, а й довідаєтеся, яка саме молекула чи мікс молекул спричинили надмірну реакцію вашої імунної системи.

Коментарі
Loading...