Алергія на амброзію виліковна: що можна зробити вже зараз і як пережити сезон

0 1 863

Особливо нестепними та тривалими симптоми чутливості до амброзії є на півдні та сході України. І в погожі сонячні дні, коли пилок цієї рослини розноситься легким вітерцем по асфальту, утворюючи жовтий наліт, здається, що виходу з амброзійного пекла немає. Та насправді це не так. Просто про лікування алергії на амброзію потрібно подбати завчасно. 

Як саме? Розбираємось далі.

Симптоми алергії на амброзію

У чутливих до амброзії людей пилок цього бур’яну викликає такі симптоми:

Підступність алергії на амброзію полягає в тому, що в Україні рослина з’явилась порівняно недавно. Всього сто років тому. 

І не лише захопила всі регіони, а й стала провідним фактором алергії на вже згаданих півдні та сході. У цих частинах України люди наразі є найбільш чутливими саме до пилку амброзії. 

У центрі, за даними молекулярного тесту на алергію АЛЕКС2, амброзія є другим за значущістю чинником алергії після злакових трав. На півночі картина приблизно така ж, а от на заході України переважає чутливість до пилку дерев та злаків.

В середньому ж від чутливості до амброзії потерпає близько 40 % хворих на поліноз. На думку вчених-аеробіологів, ця цифра буде невпинно зростати. Причина — стрімке поширення амброзії в умовах забрудненого навколишнього середовища, яке одночасно впливає на алергенність пилку й погіршує імунітет мешканців планети.

Батьківщиною амброзії є Америка. Там росте 50 видів цієї рослини. Деякі з них сягають до 3 метрів у висоту. 

Саме звідти амброзія була завезена в Україну. Транспортувався бур’ян через одеський порт разом із зерном, що його СРСР отримував від Америки. Тому й найбільше поширення амброзії та найвищі концентрації її пилку фіксуються в південних та східних областях.

Крім того, у пацієнтів, які мають чутливість до пилку амброзії, спостерігається висока перехресна реактивність з алергенами полину, а також пилком соняшника та інших рослин родини айстрових. 

Втім, для людей з алергією на пилок амброзії характерна і полісенсибілізація. У них проявляється чутливість до пилку настінниці, берези, тимофіївки, оливи.

Діагностика та лікування алергії на амброзію

Пацієнтам, які мають алергію на цвітіння амброзії, лікарі рекомендують зробити тест на алергію АЛЕКС2. Він допоможе точно визначити, до якого з білків цього бур’яну, злаків чи харчових алергенів ви маєте чутливість. 

Діагностична панель тесту містить 295 алергенних екстрактів та молекул. Тобто охоплює 99,9 % всіх відомих алергенів. Результати аналізу можна отримати через три дні.

А от найкращим способом лікування алергії на амброзію є алерген-специфічна, або алергенна імунотерапія (АСІТ, або АІТ). Адже це — єдиний спосіб позбутися недуги, а не просто пригнічувати її прояви, вживаючи пігулки антигістамінних засобів.

В чому суть алерген-специфічної імунотерапії?

Суть лікування полягає у введенні мінімальних доз алергену чи алергенів. Така алерген-імунотерапія дозволяє сформувати звикання організму до чинників, які викликають у нього реакцію. 

Поступово доза збільшуватиметься, і під час зустрічі з алергеном у реальному житті людина перестане на нього реагувати. Відтак питання про те, що краще приймати для лікування алергії на амброзію, зникне само собою. 

Адже вже під час курсу лікування, який триває 3-5-років, симптоми алергії покращуються. У більшості хворих протягом першого року лікування зникають сльозотеча та закладеність носа. Тому відпадає потреба у вживанні високих доз антигістамінних препаратів

Ефект від АІТ може тривати 7-10 років після завершення лікування. А інколи буває і пожиттєвим.

Який порядок проведення процедури АІТ?

Уколи роблять в кабінеті лікаря-алерголога: спочатку щотижня, а потім раз на місяць. Спреєм потрібно користуватися щодня. Але перше введення препарату під язик також повинне відбуватись під наглядом лікаря. 

Пів години після ін’єкції або першого застосування спрею пацієнт знаходиться в лікарні з метою виключення небажаних симптомів. Але якість іспанських препаратів настільки висока, що негативні реакції практично відсутні.

Який спосіб проведення алерген-специфічної імунотерапії обрати, разом з вами вирішить лікар. Зазвичай ін’єкції малих доз алергенів призначають дорослим та дітям від 5 років. Спрей підійде як дітям, так і дорослим. Особливо тим, хто не може часто приїздити у клініку для уколів.

Коли слід розпочинати лікування алергії на амброзію?

Розпочати АІТ краще взимку, а якщо не встигли, то не менше, ніж за 2-3 місяці перед початком сезону пилкування бур’яну. Таким чином ви зможете значно пом’якшити ознаки алергії на амброзію, а згодом взагалі забудете про існування хвороби.

Сучасні препарати для такої терапії, які доступні й в Україні, дозволяють зробити лікування безпечним і продовжувати його навіть у період цвітіння рослини. Це може стати неабияк помічним для тих, хто відчуває значні симптоми полінозу у період активного пилкування амброзії. 

Серед безперечних лідерів ринку АІТ у Європі — алергенні вакцини іспанської компанії «Inmunotek» (Інмунотек). У їх лінійці є ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid), який містить полімеризований екстракт алергену амброзії полинолистої. Саме вона колись приїхала до нас з Америки. 

Такий самий вміст має й один із сублінгвальних спреїв «Оралтек» (Oraltek) виробництва «Інмунотек». 

Курс лікування алергії на амброзію у дитини чи дорослого цими препаратами значно пом’якшить основні прояви захворювання. Як правильно використовувати такі моноалергени, вам розкажуть лікарі-алергологи в спеціалізованій клініці.

Адже якщо, окрім амброзії, за результатами теста на алергію ви маєте і чутливість до її найближчого родича полину, тут помічною стане комплексна вакцина «Алксоід» чи «Оралтек». Вона містить полімеризовані алергени обох рослин.

 

Коментарі
Loading...