Все, що ви хотіли знати про астму: типи, причини, симптоми, контроль
Бронхіальна астма (БА) – це хронічне захворювання, що характеризується запаленням дихальних шляхів і спазмом бронхів. Воно утруднює дихання і може зробити виконання деяких фізичних навантажень складним або навіть неможливим. Астма, зокрема, є одним з найбільш поширених хронічних захворювань серед дітей.
Щоб зрозуміти причини астми, необхідно трохи розібратись, що відбувається, коли ви дихаєте.
Зазвичай при кожному вдиху повітря проходить через ніс або рот і потрапляє в горло і дихальні шляхи. І у підсумку — в легені.
У них багато маленьких повітряних мішечків — альвеол, через які кисень доставляється з повітря в кров.
Симптоми астми виникають, коли слизова оболонка дихальних шляхів набрякає, а гладенькі м’язи бронхів напружуються. Потім слиз заповнює дихальні шляхи, додатково зменшуючи кількість повітря, яке може через них пройти.
Такий стан може викликати напад астми, кашель і відчуття стиснення в грудях, типові для цієї недуги.
Симптоми
Найбільш поширеними симптомами астми є хрипи, виск або свист, що видаються при диханні.
Інші симптоми астми:
- кашель, особливо вночі, при сміху або під час фізичних навантажень;
- напруга в грудях;
- задишка;
- труднощі з мовленням;
- тривожність або паніка;
- втома.
Не кожна людина, що страждає на астму, буде відчувати ці специфічні симптоми. Їх обумовлює тип астми, який ви маєте. І не завжди першою ознакою того, що у вас астма, може бути її справжній напад.
Якщо ви вважаєте, що ваші симптоми вказують на астму, запишіться на прийом до лікаря-алерголога.
Бронхіальна астма: типи
Є багато різних видів астми. Але всі вони вражають бронхи, викликаючи набряк їхньої слизової. Це ураження й призводить до спазму дихальних шляхів.
Розпочинатись астма може як в дитячому, так і в дорослому віці. Симптоми БА у дорослих можуть ніяк не проявлятися як мінімум до 20 років. І в них, зокрема, може розвинутись алергічна астма.
Втім, вона ж часто реєструються й у дітей. Цей та деякі інші фенотипи БА описані нижче.
Алергічна астма
Цей поширений тип недуги викликається алергенами. Вони можуть включати в себе:
- лупу домашніх тварин, таких як кішки і собаки;
- харчові продукти;
- спори грибів;
- пилок;
- кліщів домашнього пилу.
Алергічна астма часто має сезонний характер, оскільки пов’язана із сезонною алергією. Втім, цю алергічну чутливість можна лікувати.
Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.
Для ефективного лікування потрібні застосовувати препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні: ін’єкційний препарат «Алксоїд» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).
Але підібрати оптимальний курс АІТ може лише лікар.
Неалергічна астма
Цей тип БА не викликається алергенами. До нього належать:
- еозинофільна астма;
- астма, пов’язана з ожирінням;
- астма фізичного зусилля (частіше зустрічається у дітей).
Загострення такої БА, як і будь-якого іншого її типу, може провокуватись багатьма тригерами:
- димом від вогнища;
- сигаретним димом;
- холодним повітрям;
- забрудненим повітрям;
- вірусними захворюваннями;
- освіжувачами повітря;
- побутовою хімією;
- парфумами.
Професійна астма
Професійна астма — це тип недуги, викликаний тригерами на робочому місці. До них належать:
- пил,
- барвники,
- гази та пари,
- промислові хімікати,
- тваринні білки,
- латекс.
Ці подразники можуть існувати в широкому спектрі занять та галузей, включаючи кулінарію, землеробство та деревообробку, текстильну та обробну промисловість.
Бронхоспазм фізичної напруги
Бронхоспазм фізичної напруги зазвичай вражає людей протягом декількох хвилин або 10-15 хвилин після початку фізичного навантаження.
Цей стан раніше був відомий як астма, викликана фізичним навантаженням.
До 90 % людей з астмою також мають бронхоспазм фізичної напруги, але не всі пацієнти з цим станом обов’язково мають БА.
Аспіринова астма (АА)
Аспіринова астма, яка також називається аспірин-загостреним респіраторним захворюванням, зазвичай має важкий перебіг. Вона зумовлена порушеннями розпаду лейкотрієнів — речовин, що викликають в організмі спазм бронхів.
Напади такої астми провокує приймання аспірину або іншого НПЗП (нестероїдного протизапального препарату), такого як напроксен або ібупрофен. Окрім нападу задухи, у хворого може виникнути гостра кропив’янка або посилитись закладеність носа.
Симптоми можуть початися через кілька хвилин або годин. Такі пацієнти також, як правило, мають носові поліпи.
Близько 9 % людей з астмою мають аспіринову астму. Зазвичай вона спонтанно виникає у віці від 20 до 50 років.
Нічна астма
При такому типі захворювання симптоми погіршуються вночі.
Тригери, що, як вважається, викликають нічні прояви БА, охоплюють:
- Рефлюкс, тобто закидання шлункового вмісту в стравохід. Він може викликати як печію, так і напад утрудненого дихання або спастичного кашлю.
- Лупу домашніх тварин.
- Продукти життєдіяльності пилових кліщів.
Також нічну астму можуть викликати коливання рівнів кортизолу, адреналіну та гістаміну, обумовлені природним циклом сну в організмі.
Кашльова астма
Кашльова БА не має класичних симптомів астми, хрипів і задишки. Для неї характерний стійкий сухий кашель.
Якщо цей стан не лікувати, він може призвести до повномасштабних спалахів БА, яким властиві інші, більш поширені симптоми.
Діагностика БА
Немає єдиного тесту, який би встановив астму у вас або вашої дитини. Замість цього лікар буде використовувати різні критерії, щоб визначити, чи є симптоми результатом астми.
От що може допомогти діагностувати астму:
- Історія хвороби та сімейний анамнез. Якщо у вас є близькі родичі з розладами дихання, особливо мати, ваш ризик вищий. Повідомте лікаря про цей генетичний зв’язок.
- Фізикальна діагностика. Лікар послухає ваші легені за допомогою стетоскопа.
- Шкірні прик-тести, або тест на визначення специфічних Ig E в крові. Вони виявляють чутливість до алергенів, бо алергія збільшує ризик наявності астми.
- Дихальні тести. Тестування легеневої функції необхідне для оцінки роботи легенів. Для найбільш поширеного тесту — спірометрії — людина видихає в пристрій, який вимірює швидкість повітря.
Ще один сучасний тест, який вже доступний в Україні, передбачає вимірювання рівня оксиду азоту у повітрі, що видихається. Збільшення його концентрації у бронхах свідчить про наявність процесу запалення.
Зазвичай лікарі не проводять дихальні тести у дітей до 5 років, оскільки у маленьких пацієнтів важко отримати точний показник.
Замість цього вони можуть призначати дитині ліки проти астми і дивитися, чи покращаться симптоми. Якщо так і станеться, ваша дитина, ймовірно, страждає на астму.
Коли результати тесту у дорослих вказують на БА, лікар може призначити бронходилятатори або інші ліки проти астми. Якщо при їх використанні симптоми покращаться, лікар продовжить лікувати ваш стан як астму.
Класифікації БА
Щоб допомогти діагностувати і лікувати астму, National Asthma Education and Prevention Program (NAEPP) класифікує захворювання на підставі його важкості до початку лікування.
Класифікація астми включає такі типи:
- Інтермітуюча. Більшість людей мають цей тип астми, який не заважає повсякденній діяльності. Симптоми слабкі, тривають менше ніж два дні на тиждень або дві ночі на місяць.
- Легка персистуюча. Симптоми виникають частіше, ніж два рази на тиждень, але не щодня, і до чотирьох ночей на місяць.
- Персистуюча середньої важкості. Симптоми виникають щодня і хоча б одну ніч щотижня, але не щоночі. Можуть обмежувати деяку щоденну діяльність.
- Важка персистуюча. Симптоми з’являються кілька разів щодня і більшість ночей у тижні. Щоденна діяльність вкрай обмежена.
Причини астми
Єдиної причини астми не виявлено — дослідники вважають, що цей стан викликаний безліччю факторів. До них належать:
- Генетика. Якщо у батьків, братів або сестер є астма, ви більш схильні до її розвитку.
- Історія вірусних інфекцій. Пацієнти з історією важких вірусних інфекцій в дитинстві (наприклад, зараження респіраторно-синцитіальним вірусом людини) можуть бути більш схильні до розвитку БА.
- Занадто чисте зовнішнє середовище. Згідно із розповсюдженою гігієнічною гіпотезою, якщо малюки у перші місяці та роки життя не піддаються впливу достатньої кількості антигенів, їхня імунна система не стає досить сильною для боротьби з астмою та іншими алергічними станами.
Лікування астми
Методи лікування астми поділяють на три основні категорії:
- дихальні вправи,
- швидкодійне лікування,
- приймання довгострокових ліків.
Ваш лікар порекомендує одне лікування або комбінацію методів, виходячи з
типу астми, вашого віку та ваших тригерів.
Дихальні вправи
Спеціальні вправи допоможуть вдихати в легені більше повітря. За регулярного застосування дихальна гімнастика може збільшити об’єм легенів і зменшити симптоми важкої астми.
Ваш лікар пояснить, якими мають бути дихальні вправи при астмі.
Швидкодійне лікування
Певні ліки слід використовувати тільки в разі появи симптомів астми або нападу. Вони забезпечують швидке полегшення й допомагають вам нормально дихати.
- Бронхолітики. Вони спрацьовують протягом декількох хвилин, розслабляючи напружені м’язи дихальних шляхів. Їх можна приймати у вигляді інгалятора або небулайзера.
- Перша допомога при астмі. Якщо ви думаєте, що у когось з ваших знайомих напад БА, скажіть йому сісти прямо і допоможіть скористатися рятувальним інгалятором або небулайзером. Два-шість вдихів препарату повинні допомогти полегшити напад.
Коли симптоми зберігаються більше ніж 20 хвилин, а друге коло ліків не допомагає, зверніться по невідкладну медичну допомогу.
Якщо вам часто доводиться приймати препарати швидкої дії, ви повинні звернутися до свого лікаря за іншим типом ліків для довгострокового контролю астми.
Препарати для довгострокового контролю БА
Приймаються щодня. Допомагають зменшити кількість і важкість симптомів астми, але не впораються з симптомами при нападі.
До препаратів довгострокового контролю астми належать:
- Протизапальні. Прийняті одночасно з інгалятором, кортикостероїди та інші протизапальні засоби допомагають зменшити набряк та вироблення слизу у дихальних шляхах, полегшуючи дихання.
- Антихолінергічні засоби. Допомагають розслабити м’язи дихальних шляхів. Такі ліки зазвичай приймають щодня, поєднуючи з протизапальними.
- Бронхолітики тривалої дії. Їх слід застосовувати лише в поєднанні з протизапальними препаратами проти астми.
- Біопрепарати. Нові ін’єкційні ліки, які можуть допомогти людям з важкою формою БА.
Бронхіальна термопластика
Ця процедура використовує електрод для нагріву дихальних шляхів легенів, допомагаючи зменшити розмір м’язів і запобігти їх скороченню.
Бронхіальна термопластика призначена для людей з важкою астмою. Ця процедура не є широко доступною.
Загострення або напад астми
Коли симптоми вашої астми поступово погіршуються, це називається загостренням, або нападом.
Дихати стає все важче, тому що дихальні шляхи набрякають, а бронхи звужуються.
Симптоми нападу:
- гіпервентиляція,
- кашель,
- хрипи,
- задишка,
- прискорене серцебиття.
- збудження.
Хоча загострення можна швидко зняти за допомогою ліків, що розширюють бронхи, вам слід звернутися до лікаря, оскільки такий стан може загрожувати життю.
Чим довше триває напад, тим більше він може вплинути на вашу здатність дихати. Ось чому загострення часто вимагають звернення по невідкладну допомогу.
Нападу можна запобігти систематичним прийманням препаратів, які допомагають керувати симптомами астми. Підібрати такі засоби для вас може лише лікар.
Бронхіальна астма та ХОЗЛ − в чому різниця
Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) та астму зазвичай плутають.
Вони призводять до подібних симптомів, включаючи хрипи, кашель і проблеми з диханням. Проте ці два стани абсолютно різні.
ХОЗЛ — це термін для ідентифікації групи прогресуючих респіраторних захворювань, що охоплюють хронічний бронхіт та емфізему.
Ці захворювання призводять до зменшення потоку повітря внаслідок запалення в дихальних шляхах. Стан може погіршитися з часом.
Астма може виникнути в будь-якому віці. Але більшість діагнозів ставиться в дитинстві. Більшість людей із ХОЗЛ на момент встановлення діагнозу зазвичай мають вік 45 років і більше.
Понад 40 % людей із ХОЗЛ також страждають на астму, і ризик наявності обох станів одночасно зростає з віком.
Незрозуміло, що викликає астму, крім генетики. Але її напади часто є наслідком дії тригерів, таких як фізичне навантаження або запахи. Ці тригери можуть утруднити дихання.
Найбільш поширеною причиною ХОЗЛ є куріння. Фактично воно стає причиною 9 з 10 смертей, пов’язаних із цими захворюваннями.
Метою лікування астми та ХОЗЛ є зменшення симптомів, щоб людина могла вести активний спосіб життя.
Тригери астми
Певні умови й навколишнє середовище також можуть викликати симптоми астми. Список можливих причин і тригерів великий:
- Захворювання. Респіраторні недуги, такі як вірусні, пневмонія та грип.
- Тренування. Посилене фізичне навантаження може ускладнити дихання.
- Подразники в повітрі. Люди з астмою можуть бути чутливими до подразників, таких як хімічні пари, сильний запах і дим.
- Алергени. Лупа тварин, пилові кліщі та пилок — лише кілька алергенів, здатних спричинити астматичні симптоми.
- Екстремальні погодні умови. Наприклад, дуже висока вологість або низька температура.
- Емоції. Крики, сміх і плач також можуть викликати напад.
Профілактика астми
Оскільки дослідникам ще належить визначити точну причину астми, складно зрозуміти, як саме запобігти цьому стану.
Однак відомо багато інформації про запобігання нападам недуги. Ці стратегії включають в себе:
- Уникнення тригерів. Уникайте хімічних речовин, запахів або продуктів, які в минулому викликали у вас проблеми з диханням.
- Зменшення впливу алергенів. Якщо ви виявили алергени, такі як пил або спори грибів, що викликають напад астми, уникайте їх якнайретельніше.
- Отримання так званих щеплень від алергії. Алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ) — це тип лікування, який може допомогти змінити відповідь вашої імунної системи. Після регулярних курсів АСІТ тіло може стати менш чутливим до будь-яких тригерів, з якими ви стикаєтесь.
- Приймання профілактичних препаратів. Ваш лікар може призначити ліки, які слід приймати щодня. Ці препарати можна застосовувати на додаток до тих, які ви використовуєте у надзвичайній ситуації.
Ваш лікар може допомогти скласти план дій проти астми, щоб ви знали, які методи лікування та коли використовувати.
Контроль астми
Крім щоденного використання підтримуючих ліків, ви можете зробити кроки для поліпшення свого здоров’я і зниження ризику виникнення нападів БА. До заходів контролю астми належать:
- Вживання здоровішої їжі. Здорова збалансована дієта допоможе покращити загальний стан здоров’я. Втім, розробляючи план харчування при астмі, не забувайте, що її симптоми може викликати і харчова алергія.
- Підтримання здорової ваги. Астма, як правило, погіршується у людей із надмірною вагою та ожирінням. Схуднення корисне для серця, суглобів та легенів.
- Відмова від паління. Такі подразники, як сигаретний дим, можуть спровокувати астму та збільшити ризик виникнення ХОЗЛ.
- Регулярні фізичні вправи. Активність може спровокувати напад астми, але помірні регулярні фізичні навантаження фактично допоможуть зменшити ризик виникнення проблем з диханням.
- Управління стресом. Він може бути пусковим фактором симптомів астми або ускладнити зупинку її нападу.
Коли звернутися до лікаря
Немає медичних препаратів, які могли б позбавити бронхіальної астми назавжди. Втім, є досить багато таких, які добре контролюють захворювання і підвищують якість життя пацієнтів.
Ба більше: якщо в дитячому віці у дитини, що страждає на алергічний риніт та алергічну астму, провести алерген-специфічну імунотерапію, це може позбавити її симптомів БА у подальшому житті.
Тобто ознаки астми у людини більше не з’являтимуться.
Поліпшити якість життя також допоможуть зміни у ньому. Обговоріть з лікарем:
- ваш тип астми,
- тригери ваших симптомів,
- які щоденні процедури найкраще для вас підходять,
- ваш план дій, якщо бронхіальна астма загострюється.
Після того, як вам поставили діагноз астми, ви повинні відвідувати лікаря не рідше ніж раз на рік. Або частіше, якщо після призначеної лікарем терапії у вас спостерігаються стійкі симптоми.
Негайно зверніться до лікаря, якщо:
- відчуваєте слабкість;
- не можете виконувати щоденні дії;
- маєте хрипи або кашель, які не проходять.
Важливо вивчати більше інформації про свій стан і його симптоми. Що більше ви знаєте, то краще можете поліпшити роботу легенів і своє самопочуття.
Якщо вам не поставлений діагноз «бронхіальна астма», але ви відчуваєте такі симптоми, як хрипи, кашель або задишка, слід повідомити про це свого лікаря.