Літня алергія: як швидко надати собі допомогу?

0 1 619

Рослини-джерела алергенного пилку відтепер цвітуть довше та інтенсивніше. А для нас в умовах відпусток та пандемій, коли не завжди можна скористатися допомогою лікаря, постає питання про самостійне лікування алергії. Яке можна надати собі до того, як медична допомога стане доступною. Чим та як лікуватись — розбираємось далі.

Вже не перший рік літо приносить нам все більшу спеку, часто з дощами. Через глобальне потепління і воно теплішає й стає тривалішим. 

Комусь це подобається, а комусь спричиняє справжній дискомфорт. Адже й літніх алергенів у повітрі стає все більше, і подовжується сезон їхнього цвітіння. 

Взяти, приміром, злаки. Їм, елементарно, тепер достатньо тепла та вологи, щоб розвиватись і квітнути. А також з новою силою викидати алергенний пилок впродовж чи не всього літа. 

І на це потрібно зважати людям, чутливим до пилку злакових трав. Адже симптоми полінозу у таких осіб можуть провокувати вже декілька пилкових зерен злаків. 

Маєте чутливість до злакових трав? Тоді, вийшовши на природу, добре роздивляйтеся навколо: чи немає, бува, поблизу рослин із колосками та волотями — суцвіттями рослин, що викидають алергенний пилок.

Змінився і сезон цвітіння бур’янів. Зокрема полину та амброзії

Ще років з сім тому спричинена ними остання сезонна хвиля пилкування розпочиналась наприкінці липня. А тепер пилкові алергени полину можуть з’являтись в атмосфері України вже на початку другого місяця літа. І знаходитись у повітрі аж до пізньої осені.

Так само і з амброзією. Її пилок з’являється у повітрі південних та східних областей України у середині, а інколи й на початку липня. І навіть у Києві він став реєструватись з останніх днів липня. Це, як мінімум, на тиждень-два раніше, ніж ще десять років тому.

Чому амброзія таки небезпечна

Ситуація була б менш сумною, якби проблема обмежувалась зміною сезонів пилкування рослин. 

Як показують практичні дослідження українських лікарів, в країні поступово зростає чутливість до алергенів пилку полину та амброзії. 

Ці рослини є родичами. А відтак підсилюють дію одна одної на організм людини. І вже щонайменше 40 % усіх українців із чутливістю до пилку реагують й на алергени названих бур’янів. 

Та й ситуація, на жаль, не дуже різниться по регіонах України. Високі рівні чутливості до полину та амброзії зареєстровані скрізь. 

Однак вираженіша вона все ж у південних та східних областях. Тут чутливість до амброзійного та полинового пилку мають 70–80 % всіх пацієнтів із симптомами сезонної алергії.

У західних областях таких людей менше, але теж чимало: близько 30 % тих, хто звертався по діагностику сезонної алергії.

Чутливі до пилку? Обережно з їжею!

І це ще не вся підступність другої половини літа й початку осені. Річ у тім, що алергени пилку родини айстрових, до яких належать амброзія з полином, мають багато перехресних реакцій з їжею. 

Тобто у людей, чутливих до пилку цих рослин, симптоми посилюються, якщо вони вживають:

Такий стан називається синдромом «пилок-плоди». Діагностувати його та скласти на основі результатів аналізів правильну дієту може лише лікар.

Яким може бути самостійне лікування алергії 

А от якщо лікарська допомога недоступна на цей час, а симптоми харчової алергії чи полінозу – чхання, закладеність носа, алергічний нежить, почервоніння очей чи/та сльозотеча, сухий кашель від подразненого пилком горла — вже виникли, в пригоді стануть антигістамінні препарати. 

Це ліки, які знімають симптоми алергії. І 85 % їх відпускається в аптечній мережі України без рецепта. 

Але тут важливо зробити правильний вибір. Зазвичай сучасні лікарі призначають антигістамінні препарати другого покоління. Вони мають менше побічних ефектів та діють ефективніше. 

Зокрема ті з них, в тому числі українського виробництва, що мають у складі дезлоратадин. Він швидко знімає алергічні симптоми. Діючи фактично як невідкладна допомога при алергічних станах, особливо легких та помірних.

Численні дослідження показали, що,

окрім антигістамінної активності, дезлоратадин чинить протиалергічну та протизапальну дію. Він не викликає змін з боку серцево-судинної системи, не проникає у центральну нервову систему та не впливає на психомоторні функції. 

Відтак, на відміну від антигістамінних препаратів першого покоління, дезлоратадин не спричиняє сонливості. Зокрема, його можна приймати, якщо ви керуєте транспортним засобом.

Після контакту з пилком чи харчовим алергеном у вас можуть виникнути симптоми анафілаксії:

  • задуха, утруднене дихання;
  • набряк язика та горла;
  • хрипи або задушливий кашель;
  • запаморочення, млявість та/або втрата свідомості;
  • різке зниження артеріального тиску.

Помітивши хоча б один з цих проявів, ви маєте негайно зробити собі ін’єкцію адреналіну (епінефрину). 

Якщо ж спеціального дозатора епінефрину у вас немає, за перших ознак анафілактичної реакції після контакту з алергеном терміново викликайте швидку.

Отже:

Готуватись до останньої алергенної хвилі сезону найкраще завчасно. Але якщо ви не зробили цього взимку і не пройшли, зокрема, курс алерген-специфічної імунотерапії, подбайте про самостійне лікування алергії. 

Для цього у вашій аптечці має бути ефективний антигістамінний препарат, який допоможе зняти алергічні симптоми. 

І не зволікайте зі зверненням до лікаря, якщо прояви алергічних реакцій загострюються або довго не проходять.

 

Коментарі
Loading...