Алергія на морські гребінці може спровокувати гіперчутливість до інших молюсків
Смак та поживні властивості морських гребінців оцінили ще давні римляни. І не дивно, адже цей морепродукт майже не містить вуглеводів, натомість є цінним джерелом не лише білка, а ще йоду, цинку, заліза та інших важливих мікроелементів. Але якщо вам поставили діагноз «алергія на морські гребінці», доведеться раз та назавжди відмовитися від їх споживання.
Науковці класифікують морський гребінець як молюска. Це означає, що він належить до типу тварин, який, за різними даними, нараховує від 130 тисяч до 200 тисяч видів.
Серед найближчих родичів гребінця — мідії та устриці. І разом вони, як і інші морепродукти, входять до топу 14 найбільш алергенних продуктів світу.
Симптоми алергії на морські гребінці
Про те, що ви сенсибілізувалися до морського гребінця, може свідчити поява синдрому оральної алергії. Розвивається вона під час або одразу після вживання продукту, на який надмірно відреагувала імунна система.
А основними проявами синдрому є:
- відчуття свербежу у роті або горлі;
- набряк губ, ротової порожнини або язика;
- свербіж вух.
Також алергія на морського гребінця може проявитися одним або низкою інших симптомів. До них належать:
- блідість або синюшність шкіри;
- кропив’янка;
- задишка, утруднене дихання;
- кашель;
- закладеність у горлі;
- хриплий голос;
- біль в животі;
- диспепсія;
- діарея;
- напад астми.
Але найнебезпечніший прояв гіперчутливості до морських гребінців — це анафілаксія. Ця системна алергічна реакція вражає одночасно декілька органів та несе пряму загрозу життю.
Відтак людині потрібна негайна медична допомога. І в першу чергу — термінове введення адреналіну.
Зазвичай анафілаксія розвивається протягом пів години після вживання алергічного продукту. Але може бути й відтермінованою та такою, що провокується фізичними навантаженнями.
Утім, вживання морського гребінця в їжу — не єдиний шлях розвитку алергічної реакції. Як помірної, так і важкої.
Шкірні прояви гіперчутливості до цього молюска можуть з`явитися під час збирання та обробки гребінців. Також вдихання парів молюсків у процесі приготування може стати причиною появи алергічних симптомів із боку дихальної системи.
Що робить морський гребінець таким небезпечним?
Як зазначають науковці, основним алергенним білком, який ідентифікували у молюску, є Mim n 1. Належить він до тропоміозинів, які бувають двох видів.
Перший — м`язовий — відіграє центральну роль у регульованому скороченні м’язів молюсків, ракоподібних та комах. Другий функціонує у всіх клітинах та бере участь у низці процесів, які контролюють та регулюють важливі функції.
На відміну від деяких інших харчових алергенів, тропоміозин стійкий як до високих температур, за яких відбувається приготування їжі, так і до травних ферментів.
Особливістю гребінцевого Mim n 1 є подібність до тропоміозинів інших молюсків. Відтак людина, яка має алергію на морського гребінця, може перехресно відреагувати на устриць, кальмарів та мідій.
Також можлива перехресна алергія на ракоподібних, які також містять цей білок, зокрема креветок, крабів та омарів.
Окрім цього існують повідомлення про те, що Mim n 1 перехресно реагує з тропоміозинами кліща домашнього пилу, таргана та інших комах.
Тож якщо ви маєте алергію на морського гребінця, доведеться не лише виключити його з раціону, а й бути дуже обережним при вживанні зазначених вище їстівних молюсків та ракоподібних.
Діагностика алергії на морських гребінців
Утім, підтвердити або спростувати алергічний статус може лише лікар-алерголог.
А ви можете допомогти йому, якщо будете вести харчовий щоденник. У тому числі — за допомогою відповідних додатків на смартфоні.
Оптимальним методом діагностики IgE-залежної гіперчутливості, яка виникає до гребінців, є молекулярний тест ALEX2. За його допомогою можна визначити не просто продукт, який став причиною алергії, а й молекулу, яка викликала надмірну реакцію імунної системи.
Але може статися й так, що неприємні симптоми, які ви відчуваєте після споживання морських гребінців, не мають алергічної природи. Натомість причиною їхньої появи є харчова непереносимість.
На відміну від алергії її викликає збій у роботі травної системи. При цьому інтенсивність симптомів непереносимості напряму залежить від кількості спожитого продукту.
Сучасним способом діагностики непереносимості є Food Xplorer (FOX) — напівкількісний тест для визначення IgG-залежної гіперчутливості до 286 харчових продуктів, серед яких і морські гребінці.
Проаналізувавши результати тестів, лікар встановить справжню причину вашої реакції на гребінці. А також побачить, чи маєте ви перехресні реакції з іншими харчовими продуктами. Відтак зможе й розробити персоніфіковані рекомендації з раціонального харчування.