Все, що вам потрібно знати про дерматит повік, і як його позбавитися
Якщо ваші повіки часто сверблять, набрякають або є відчуття їх подразнення, це може бути дерматит повік. Такий стан дуже поширений.
Двома його типами є атопічний (алергічний) контактний дерматит і подразнюючий контактний дерматит. Адже стан, який ми називаємо алергією на повіках, насправді не обов’язково має алергічний характер.
Шкіра на повіках дуже тонка. У ній багато кровоносних судин і мало жиру. Така будова робить повіки схильними до подразнення та алергічних реакцій.
Симптоми можуть виникати на одному або обох очах, бути хронічними або проявлятися зрідка, зачіпати лише повіки або і ділянку навколо них.
Симптоми дерматиту повік:
- свербіж;
- набряклість;
- біль або печіння;
- червоний висип чи подразнення;
- лущення шкіри;
- потовщення шкіри, зморшкуватість.
Причини виникнення дерматиту повік
При дерматиті повік буває складно визначити, що саме викликає симптоми.
У людей з атопічним дерматитом ураження повік може бути наслідком алергії. Її симптоми виникають, коли імунна система виробляє антитіла у відповідь на речовину-алерген.
Ці антитіла називаються імуноглобулінами Е (IgE). Вони запускають хімічну реакцію в клітинах повік, яка клінічно проявляється такими симптомами, як почервоніння і свербіж.
Подразнюючий контактний дерматит виникає, коли ділянка навколо повік контактує з речовиною-подразником. При цьому у людини не обов’язково повинна бути на неї алергія.
Наприклад,
макіяж або крем для обличчя можуть викликати подразнюючий контактний дерматит, навіть якщо у вас немає алергії на жоден з їхніх компонентів.
Втім, багато речовин, що спричиняють алергічний контактний дерматит, також викликають і подразнюючий контактний дерматит. Різниця між цими двома захворюваннями визначається реакцією імунної системи.
Незалежно від того, який у пацієнта тип дерматиту повік, результатом можуть бути свербіж і дискомфорт. Обидва типи лікують за допомогою лікарських засобів або зміни способу життя.
Ведення щоденника може допомогти виявити алерген або подразнюючу речовину, які спричиняють дерматит повік.
- Записуйте засоби, які використовуєте щодня, і пошукайте підказки в списках їх компонентів. Наприклад, засоби особистої гігієни, які застосовуєте для догляду за обличчям, волоссям і тілом: мило, лосьйон, шампунь.
- Ви також повинні придивитись до предметів, які використовуєте в будинку, наприклад мийних засобів. Адже переносити подразники на повіки можна й руками.
У деяких людей симптоми дерматиту повік спричиняють пил або навіть погода.
Способи діагностувати дерматит повік
Якщо прояви дерматиту явно пов’язані з певним засобом, наприклад тушшю, припинивши його використання людина має позбутись симптомів. Якщо не можете визначити причину захворювання, зверніться до лікаря — алерголога або дерматолога.
Лікар вивчить симптоми й поставить питання, які допоможуть визначити потенційні чинники хворобливого стану. Крім того, запитає про алергічні реакції, які у вас були, і про захворювання:
- поліноз,
- астму,
- атопічний дерматит,
- інші шкірні патології.
Якщо лікар запідозрить у вас алергію, швидше за все він захоче провести кілька тестів, щоб визначити, на що саме вона виникає. Для деяких з досліджень потрібне застосування голок або скарифікаторів, але процедури є мінімально болючими.
Патч-тест
Зазвичай проводиться на руці або спині.
Лікар вибере потенційні алергени на перевірку. Їх наносять на пластир, який потім поміщають на шкіру.
Патч носять декілька днів, й лікар оцінює реакцію через 48, 96 годин та на 7 добу після нанесення пластиру на шкіру. Почервоніння, подразнення, виразки або висипання свідчитимуть про наявність алергії.
Шкірний прик-тест
Цей тест також дає швидкий результат. Невелика кількість екстрактів різних алергенів акуратно вводиться у шкіру (до виділення крові) за допомогою інструменту, який називається приком, або пластиковим ланцетом.
Крім алергенів для перевірки точності тесту вводиться гістамін. На шкіру передпліччя, попередньо продезинфіковану, наносять: краплю тест-контрольної рідини, краплю 0,01 % розчину гістаміну, збоку від неї — алерген.
Розчин з гістаміном є позитивним контролем, а з тест-рідиною — негативним. Після цього роблять прокол шкіри в області нанесення краплі.
Реакцію оцінюють через 20 хв. Вона вважається позитивною, якщо в місці уколу утворився пухир. Також місце уколу може почервоніти.
В нормі гістамін повинен викликати алергічну реакцію. Якщо вона не виникає, весь тест вважається недійсним.
В деяких випадках вводиться фізіологічний розчин. Ця речовина не повинна викликати реакцію. Якщо вона розвинеться, лікар може припустити, що у пацієнта дуже чутлива шкіра. Тобто його реакції є подразненням, а не алергією.
Багатокомпонентна молекулярна діагностика алергії
Цей аналіз крові має на меті пошук специфічних антитіл IgE, присутність яких вказує на гіперчутливість до алергену. Зокрема, тест ALEX2 дає змогу визначити IgE-опосередковану чутливість до 295 алергенних екстрактів та молекул одночасно.
Профілактика та лікування дерматиту повік
Коли причина симптомів буде визначена, її усунення буде першим і найкращим методом захисту. Якщо тригером алергії виявиться харчовий продукт, важливо повністю виключити його з раціону.
Для лікування дерматиту повік лікар може короткостроково призначити місцеві або пероральні кортикостероїди, які зменшать запалення, набряк і свербіж.
Якщо ви вирішите спробувати якісь нові доглядові засоби, обов’язково спочатку перевірте список їх інгредієнтів. Деякі з цих продуктів містять консерванти та інші компоненти, на які може розвинутись алергія.
Уникайте всього, що містить:
- ароматизатори,
- формальдегід,
- ланолін,
- парабени.
Також важливо, щоб повіки були чистими. Не торкайтеся зайвий раз шкіри, не тріть очі. Не використовуйте макіяж або ароматизовані мийні засоби під час загострень дерматиту.
У цьому сенсі зручно використовувати засоби, які наносяться на повіки без додаткового контакту пальців з ними, за допомогою флакона з дозатором, як крем для повік Allergika.
Якщо ви працюєте в дуже запиленому або забрудненому середовищі, носіння захисних окулярів допоможе запобігти подразненню повік або полегшить його прояви.
Є домашні процедури, які ви можете спробувати для полегшення стану.
Швидше за все, діяти доведеться методом проб і помилок. Не примушуйте себе продовжувати лікування, яке не приносить полегшення або погіршує симптоми.
Місцеві засоби, які ви, можливо, захочете спробувати:
Деякі люди вважають, що повністю полегшити їхні симптоми допомагають харчові добавки діоксиду сірки або пробіотики.
Втім, усі домашні засоби потрібно використовувати, лише якщо діагностичні методи, описані вище, не виявили у вас алергії, приміром, ні на вівсянку, ні на огірки.
Отже:
І алергічний, і контактний дерматити повік успішно піддаються лікуванню. І воно може усунути симптоми.
А знизити ймовірність рецидиву допоможе точне визначення причин, які викликають дерматит. Адже в навколишньому середовищі багато подразників і алергенів.
Ви також повинні тримати свої повіки й руки в чистоті та якомога далі від очей. Вести щоденник того, що їсте, і засобів, які використовуєте, щоб знаходити закономірності при будь-яких загостреннях.
Якщо ваша шкіра легко подразнюється, ви можете стати чутливим до речовин, які раніше переносили без проблем. Відтак треба використовувати засоби особистої гігієни й засоби для чищення, виготовлені з повністю натуральних інгредієнтів, без ароматизаторів.
Нарешті, якщо у вас подразнення повік, важливо поговорити зі своїм лікарем. Що швидше ви звернетеся по допомогу, то раніше почнете лікування і відчуєте полегшення.