Що таке патч-тест та навіщо його призначають?
Патч-тест проводиться для виявлення алергічного контактного дерматиту. Частіше за все таке дослідження призначають для діагностики відстрочених алергічних реакцій, розвиток яких може зайняти кілька днів.
Алергічний контактний дерматит викликає:
- почервоніння;
- свербіж;
- лущення;
- нерівності шкіри;
- пухирі (при фізичному контакті з алергеном).
У більшості хворих висипання локалізуються в місці контакту, а у деяких поширюються на інші частини тіла. Пояснюється це тим, що алергічний контактний дерматит – це надмірна реакція імунної системи на, здавалось би, звичайні речі.
Цю хворобу дуже важко діагностувати, адже реакція може з’явитись через 2-6 діб після контакту з алергенами. Крім того, реакція може виникнути навіть в тому випадку, коли ви вже багато разів до цього контактували з небезпечною речовиною.
Унікальність патч-тестів в тому, що вони допомагають відрізнити алергію від інших захворювань, схожих за симптомами.
- Подразнюючий контактний дерматит, або екзема. Його прояви дуже схожі з алергічним контактним дерматитом. В цьому випадку подразлива речовина не є істинним алергеном. Наприклад, вода є досить поширеним подразником, котрий може викликати висипання при частому плаванні в басейні або митті рук.
- Кропив’янка. Діагностується, коли на шкірі з’являються червоні пухирі. Контактна кропив’янка може виникнути після дотику до причинного алергену, але вона починається і минає набагато швидше, ніж контактний дерматит. У людини може бути хронічна кропив’янка, якщо вона реагує на алерген понад місяць або відчуває рецидиви протягом життя. Найгіршою новиною є те, що кропив’янка може бути передвісницею анафілаксії.
- Атопічний дерматит, або екзема. А от для розмежування діагнозів атопічного та алергічного дерматитів патч-тест підходить не завжди. Адже атопічний дерматит належить до захворювань, при яких спостерігається й алергічна чутливість. Ця хвороба триває протягом усього життя. Як правило, передається у спадок. У людей з атопічним дерматитом діагностується запалення шкіри, пов’язане з її надмірною сухістю.
Порядок проведення патч-тестування
Патч-тестування проводиться в три етапи.
Перший — зустріч з лікарем. Він розпитає про причини виникнення захворювання й ознайомиться з принесеним вами матеріалом. Тобто з причинними алергенами, які ви вважаєте винуватцями реакції.
Але зручніше при проведенні тестування користуватися стандартизованими скринінговими серіями. До них входять відомі чинники алергічного контактного дерматиту, а склад панелей затверджений міжнародними дерматологічними інституціями. Такі панелі є доступними й в Україні.
Ймовірні причинні алергени лікар вміщує на круглі або квадратні спеціальні пластирі та наносить на шкіру.
Правила поведінки під час патч-тестування
Під час процедури на шкіру наносять від 20 до 30 алергенів, котрі можуть викликати алергічний контактний дерматит. До переліку входять:
- латекс;
- ліки, включаючи протибактеріальні мазі;
- ароматизатори;
- консерванти;
- фарби для волосся;
- метали та смоли;
- ювелірні прикраси з вмістом нікелю чи кобальту;
- парфуми;
- мийні засоби,
- засоби особистої гігієни;
- одяг з гуми або шкіри;
- хімічні речовини, такі як формальдегід;
- сік рослин.
Кріпляться алергени на спину або внутрішню частину руки й носяться протягом 48 годин. В цей час слід уникати водних процедур та фізичних навантажень, що можуть викликати сильне потовиділення.
Пластирі видаляються в кабінеті лікаря. Характер подразнення шкіри у відповідній ділянці, оцінений впродовж тижня, свідчитиме про наявність або відсутність алергії.
Іноді результати можуть бути хибними. Замість однієї або двох позитивних реакцій червоніти та свербіти починають усі ділянки, до яких прикріплені алергени. Це називається «сердита спина». Таке трапляється у людей з дуже сильним дерматитом.
В інших випадках реакція на речовину, котра регулярно викликає дерматит, може бути незначною. Це вже хибнонегативний результат, при якому знадобиться додаткове тестування.
Як розшифровують патч-тест
При другому візиті спеціальна гіпоалергенна стрічка, котра тримає пластирі, видаляється, а місце її кріплення позначається незмивним чорним фломастером. Ці сліди повинні залишатись до третьої зустрічі з лікарем (через 4 дні після першого візиту).
За цей час слід перевірити спину і, за необхідності, завітати до лікаря між другим та третім прийомами.
Дерматолог заповнює форму під час обох цих зустрічей. Результати записуються для кожної тестової ділянки.
Як правило, використовується така схема:
- Негативна реакція (-).
- Подразлива (IR).
- Сумнівна/невизначена (+/-).
- Слабка позитивна (+).
- Сильна позитивна (++).
- Екстремальна (+++).
Подразливі реакції включають потові висипання, фолікулярні пустули та опікові реакції.
На невизначений вплив вказують рожеві ділянки. Слабкі позитивні результати — це невеличкі рожеві або червонясті припухлості.
Сильні позитивні результати викликають папуловезикули, а екстремальні — набряки або виразки.
Актуальність залежить від місця та типу дерматиту, а також від конкретного алергену. Розшифровка результатів вимагає значного досвіду та підготовки спеціаліста.
Правила для пацієнта
Якщо вам призначили патч-тест, підготуйте старий одяг, адже сліди від маркера можуть зіпсувати речі.
Коли пластирі будуть прикріплені, уникайте плавання, тертя та тренувань, інакше пластирі можуть відклеїтись. Слідкуйте за тим, щоб спина була сухою та щоб сонце не потрапляло на неї впродовж часу, який займе носіння пластирів і оцінка реакції (близько тижня).
Домовтесь з рідними чи друзями, щоб позначали ділянки тестування незмивним фломастером, якщо позначки лікаря будуть стиратись.