Як відрізнити стафілокок від алергії?

0 1 048

Стафілококову інфекцію, яка уражає шкіру, можна сплутати з алергією. Адже в обох випадках спостерігаються почервоніння, набряки та виразки. Але, на відміну від алергії, стафілокок супроводжується значним підвищенням температури тіла, болем і лихоманкою, що свідчить про інфекційну природу захворювання. Докладніше про те, як відрізнити стафілокок від алергії, поговоримо у нашій статті.

Стафілокок викликається бактеріями роду Staphylococcus, що налічує до 30 видів. Найпоширенішим вважається золотистий стафілокок.

Бактерія може колонізувати наше тіло, тобто осісти та прижитись у носі, в роті чи очах, на статевих органах, в анальному отворі. Але найбільше бактерій знаходиться на шкірі.

Близько 25% людей на планеті є носіями стафілококової інфекції й навіть не здогадуються про це. 

Виявити присутність стафілокока на шкірі можна, наприклад, при порізі, який заражається бактеріями. Рана виглядатиме як жовтувата кірка. Її, своєю чергою, легко сплутати з екземою, або атопічним дерматитом.

Стафілококова інфекція: причини та типи

Здорові люди можуть бути носіями стафілококових бактерій, а при пошкодженні їхньої шкіри мікроби потрапляють до рани, викликаючи інфекцію.

Бактеріями стафілокока можна заразитися й через порушення санітарно-гігієнічних вимог у лікарні — при використанні сечових катетерів, внутрішньовенних крапельниць чи імплантатів. Крім того, бактерії можуть бути присутні на голках для татуювання або ін’єкційного введення наркотиків, особливо якщо голки використовуються сумісно чи повторно.

Деякі стафілококові інфекції шкіри заразні й передаються через шкірний контакт. Тому у зоні ризику особи, у яких шкіра пошкоджена внаслідок наявності відкритої рани, опіку або виразки.

Особливо вразливими до Staphylococcus є люди, хворі на:

  • цукровий діабет;
  • ВІЛ або СНІД;
  • злоякісні новоутворення;
  • ниркову недостатність;
  • екзему.

Фактором, здатним збільшити ймовірність зараження стафілококом, є ослаблений імунітет. Тому пацієнти, які нещодавно перенесли операцію або були госпіталізовані, також мають підвищений ризик розвитку стафілококів.

Бактерії Staphylococcus здатні виживати на предметах та поверхнях, таких як простирадла, рушники, одяг. Дотик до заражених предметів — ще один спосіб інфікуватись стафілококом.

Чудове середовище для розмноження стафілококів — тепло та підвищена вологість. Дослідження показали, що бактерії з більшою ймовірністю поширюються у:

  • брудних квартирах;
  • будинках, які здають у короткострокову оренду;
  • колективних житлових приміщеннях, наприклад хостелах, гуртожитках, тюрмах;
  • будь-яких місцях, де люди змушені ділитися рушниками та іншими предметами гігієни.

Гігієнічні звички, що знижують ризик поширення стафілококу серед членів родини: прийняття душу замість ванни, чищення зубів двічі на добу, часте миття рук

Типи стафілококової інфекції 

Буває шкірною та інвазійною. Шкірні інфекції зустрічаються набагато частіше та у більшості випадків менш серйозні. На шкірі утворюються червоні плями, можуть зʼявитися болючі фурункули, виразки. Якщо шкірний стафілокок не лікувати, він може перерости у інвазійний. 

Своєю чергою за відсутності лікування інвазійні інфекції часто закінчуються смертю. При інвазійних інфекціях стафілокок зі шкіри та слизових оболонок проникає углиб організму, у тому числі у кров. І нею розноситься тілом. 

Як правило, відбувається це не швидко. Процес інвазії проходить безсимптомно або на тлі проявів, які можна переплутати з ознаками інших хвороб (наприклад, слабкість).

Що таке алергія?

Натомість шкірна алергія — це реакція організму на звичайну речовину, яку він через збій в імунній системі вважає загрозою. 

Шкірна алергія виникає лише при контакті з тригером. Її здатні викликати:

Результатом реакції імунної системи на подразник стають алергічні шкірні висипання. До шкірної алергії належать такі стани, як атопічний та контактний дерматити, а також кропив’янка.

Основна причина шкірної алергії досі не визначена. Нові дослідження свідчать, що деякі її форми можуть бути спричинені дефектом бар’єрної функції шкіри у ранньому дитинстві.

Але пошкодити зовнішній шар шкіри здатні як генетичні фактори, так і чинники навколишнього середовища. Це може обумовити розвиток екземи та інших шкірних алергій у старшому віці. 

Як відрізнити стафілокок від алергії: порівнюємо симптоми

Стафілокок, як правило, починається з набряку та почервоніння невеличкої болючої ділянки. Іноді — з незначної виразки. В інших випадках очевидних пошкоджень шкіри немає взагалі.

Симптоми стафілококової інфекції також залежатимуть від її типу. Шкірні інфекції, як правило, викликають почервоніння, набряк, підвищення температури тіла та біль. Всі ці ознаки варіюють від легких до важких.

Виразки імпетиго можуть не боліти, в той час як фурункули завжди болючі.

Деякі шкірні інфекції, спричинені стафілококом, такі як флегмона або інфікована рана, на додаток до болю та почервоніння шкіри супроводжуються лихоманкою.

Інвазійні стафілококові інфекції — сепсис, ендокардит та пневмонія — викликають лихоманку, прискорене серцебиття, задуху, втомлюваність, а іноді сплутаність свідомості та дезорієнтацію. Щоразу, коли ви відчуваєте збій у роботі серця або дихальної системи, треба негайно звернутись по медичну допомогу. 

Основним проявом шкірної алергії є висипання. Вони зазвичай починаються зі свербежу або почервоніння, які швидко переростають у:

Буває, що з часом реакції змінюються. При наступному контакті з алергеном симптоми можуть виявитись не такими, як під час попередніх. 

Діагностика стафілококової інфекції

Щоб встановити правильний діагноз, лікар має оглянути всі ураження шкіри, взяти зразок шкіри або слизової, а також мазок з горла, очей або носа для лабораторного дослідження. 

У деяких випадках фахівець призначає й інші аналізи, якщо є підозра на більш глибоку внутрішню інфекцію. Наприклад, ехокардіограма допоможе лікареві виявити, чи вплинула інфекція на серце. 

На прийом до лікаря слід записатись, якщо у вас є такі скарги:

  • будь-яка ділянка шкіри червона та/або болюча;
  • лихоманка, котра супроводжується шкірними симптомами.

Також варто перевірити свій стан, якщо інфікування Staphylococcus виявили у будь-кого з членів родини.

Діагностика алергії

Для деяких людей причини, з яких у них виникла алергія, є очевидними. Але у більшості ситуацій важко знайти причину проблеми. В такому випадку рекомендується зробити молекулярний багатокомпонентний тест на алергію ALEX. Він здатен за один аналіз виявити реакцію організму на 295 алергенів.

Якщо у вас є висипання, викликані гіперчутливістю, сімейний лікар може направити вас до лікаря-дерматолога або лікаря-алерголога для встановлення тригера. Під час візиту лікар огляне шкіру та розпитає про речовини, з якими ви могли контактувати. Це можуть бути, зокрема, мийні засоби, мило або засоби для догляду за шкірою.

Для виявлення контактного дерматиту, котрий вважається реакцією гіперчутливості уповільненої дії, викликаною лімфоцитами,  використовується патч-тестування.

Пластирі для цього тестування містять численні алергени, які наносяться маленькими крапочками на липку поверхню. Кожен пластир накладається на спину людини на 48 годин. Потім пластирі видаляються, а місце їхнього кріплення відмічається спеціальним маркером.

Остаточна оцінка реакції проводиться лікарем через 96-168 годин від початку тесту. Будь-які прояви дадуть лікарю-алергологу уявлення відносно речовин, яких вам слід уникати. Також він проконсультує вас щодо потрібного лікування.

Варіанти лікування стафілококової інфекції

Основним методом лікування стафілококу є антибіотики. Вибір лікарського засобу частково залежить від того, наскільки серйозною є інфекція, та від виду Staphylococcus

Незначні шкірні інфекції минають самі собою, без медичного втручання. Але іноді на доповнення до антибіотика можуть знадобитись хірургічні заходи — для дренування рани, абсцесу або фурункула.

Інвазійні стафілококові інфекції, як правило, потребують госпіталізації для проведення крапельниць з антибіотиками.

Лікування алергії

Шкірні алергії лікують уникненням алергенів (по можливості), прийманням ліків – таких, як антигістамінні препарати, та контролем симптомів у міру їх виникнення. Якщо у вас чи у дитини розвинувся атопічний або контактний дерматит, потрібно показатися лікарю.

Ліки за рецептом, що використовуються для лікування шкірної алергії, включають місцеві кортикостероїди для зменшення запалення й полегшення свербежу. Ці препарати випускаються у формі мазей та кремів.

При серйозних алергічних реакціях лікар може призначити системні стероїди — перорально або у вигляді ін’єкцій, щоб зменшити набряки та інші симптоми.

Ще важливо захистити подразнену шкіру зволожувальним кремом, намагаючись при цьому запобігати контакту з тригерами, якщо йдеться про алергію на косметичний засіб. Також потрібно уникати гарячої ванни або душу.

Ефективним засобом для усунення проблем зі шкірою, у тому числі атопічного дерматиту, є препарат «Скін-Кап». Засіб містить активований піритіон цинку. Ця активна речовина забезпечує комплексну протизапальну, протимікробну та протигрибкову активність препарату. А от виражена зволожувальна дія «Скін-Капу» досягається завдяки ефірам жирних кислот.

Ніколи не чухайте шкіру, навіть якщо свербіж нестерпний. Це допоможе запобігти вторинному інфікуванню рани. Тим же стафілококом. 

І не забувайте: ефективні ліки як від стафілококової інфекції, так і від алергії може призначити лише лікар.

Коментарі
Loading...