Алергія на метали уражає не лише шкіру, але й весь організм 

0 3 287

Алергія на метали виникає в результаті зовнішнього впливу алергену на шкіру. Але якщо метал контактує з організмом тривалий час (наприклад, золота обручка, пломба, імплантат), його молекули потрапляють в систему кровообігу. Це може призвести до розвитку системного контактного дерматиту. 

Відтак алергія на метали уражає не лише шкіру, але й весь організм. Ця хвороба досить поширена. Нею страждають від 10 до 15 % населення планети. 

Згідно з оцінками експертів, 17 % жінок і 3 % чоловіків страждають алергією на нікель, і від 1 до 3 % мають реакцію на кобальт і хром.

Симптоми алергії на метали

Симптоми алергії виникають, коли імунна система сприймає іони металів як чужорідні реагенти. Така реакція включає в нашому організмі механізми запалення. 

Коли клітини починають атакувати іони металів, які ви торкаєте, їсте, вдихаєте або носите як імплантати, це провокує появу різноманітних симптомів, включаючи висипання, набряки або біль.

Алергічний контактний дерматит може проявитись як запалення шкіри або слизових оболонок внаслідок контакту з чужорідною речовиною протягом незначного проміжку часу. 

Втім, симптоми можуть продовжуватись і після закінчення контакту. Основними проявами є висипання, пухирі, печія і навіть утворення на шкірі відбитка предмету, який викликав реакцію: пряжки, ремінця, обручки.

Подібні реакції виникають при вживанні нікелю або кобальту з їжею, при встановленні пломб з цинком, роботі з важкими металами.

Загальні симптоми гіперчутливості до металів включають:

  • пухирі на шкірі;
  • хронічні запалення;
  • когнітивні порушення;
  • депресію;
  • кропив’янку;
  • біль в суглобах;
  • м’язові болі;
  • висипання;
  • почервоніння шкіри;
  • набряки

Гіперчутливість до металів може проявлятись також у вигляді хронічних станів, таких як фіброміалгія або синдром хронічної втоми. 

Набряки й висипання при цьому локалізуються в одному місці або поширюються на інші ділянки тіла.

Які речі можуть спричиняти алергію на метали?

Найчастіше люди з чутливістю до металів реагують на такі звичні речі, як годинники, монети та прикраси. Крім них в нашому повсякденному побуті метали зустрічаються і в косметиці, розчинах для контактних лінз, предметах одягу. Але давайте по черзі.

Нікель 

Цей хімічний елемент постійно зустрічається навколо нас. З нікелем виготовляють різноманітні сплави, до складу яких входять також кобальт, паладій, залізо, титан, золото і магній.

Люди, котрі мають сенсибілізацію до цього металу, відчувають локалізовані реакції у вигляді еритеми, пухирів, лущення та свербежу. 

Від першого контакту нікелю зі шкірою до появи симптомів може минути від декількох днів до місяця.

Системні реакції виникають при вживанні металу як складової їжі. В 1984 р. був навіть придуманий «синдром Бабуїна», котрий детально описував генералізований дерматит сідниць, аногенітальних ділянок, вигинів кінцівок та повік, спричинений чутливістю до нікелю.

Він присутній в багатьох продуктах: 

Тому пацієнтам, які мають реакцію на нікель, слід дотримуватись спеціальної дієти.

Кобальт 

Хоча чутливість до нікелю поширеніша, ніж до кобальту, ці дві недуги часто пов’язані між собою. 

За висновками медичних експертів, четверта частина пацієнтів, котрі реагують на нікель, має також реакцію на кобальт. А у пацієнтів з одночасною реакцією на обидва метали спостерігається важка форма екземи.

Найкращим способом лікування в цьому випадку буде дієта з низьким вмістом кобальту. Хворим слід уникати морської та річної риби, морепродуктів та каш на основі манної крупи.

Кобальт входить також до складу різноманітних матеріалів. Зокрема, дихання частками сплавів на основі кобальту може призвести до появи астми. У робітників, котрі постійно контактують з цими сплавами, можуть з’явитись кашель, хрипи, ядуха. Вони швидко минають у вихідні та святкові дні, коли контакт з алергеном відсутній. 

Хром 

Виділений з мінералу крокоїту у 1797 р. Використовується в гальваніці, обробці шкір, виробництві барвників, цементу, у металургійній та хімічній промисловості.

При контакті з людською шкірою солі хрому можуть викликати не лише подразнення, але й важку форму алергії. Таке захворювання часто виникає й при вживанні харчової домішки — піколінату хрому. 

Нещодавно повідомлялось про раптову смерть в результаті приймання мультимінеральних таблеток хлориду хрому.

Алергія на цей метал часто пов’язана із встановленням інтракоронарних стентів, протезів стегон, колін та інших імплантатів.

Цинк

Важливий мікроелемент, котрий бере участь в багатьох фізіологічних функціях. А ще часто використовується при реставрації зубів. 

Раніше повідомлялось, що цинкові металеві висипання на зубах є нічим іншим, як пласким лишаєм. Але останнім часом стало зрозуміло, що цинк може викликати й серйозні алергічні реакції. 

Наприклад, нещодавно у жінки з Японії розвинулись набряк обличчя, повік і висипання по всьому тілу лише через те, що вона поставила 4 металеві коронки з вмістом цинку. Коли коронки були зняті, всі симптоми минули самі по собі.

Алергія на метали: діагностика

Для виявлення впливу перерахованих металів на організм людини слід звернутись до лікаря-алерголога або дерматолога. Лише вони можуть поставити правильний діагноз на основі вашого особистого анамнезу та симптомів.

Для діагностики чутливості до металів призначається патч-тест. В цьому випадку зразки різних металів з відповідної скринінг-серії будуть прикріплені пластиром до шкіри пацієнта. 

Пластир залишатиметься на спині або внутрішній частині руки протягом 48 годин. За цей час причинний алерген спровокує почервоніння або подразнення шкіри. 

Загалом оцінку результату тесту лікар робить впродовж тижня. По його закінченню і виставляється остаточний діагноз.

Лікування та профілактика

Лікування гіперчутливості до металів вимагає індивідуального підходу до кожного пацієнта.

Найпростішим способом буде усунення предметів, котрі викликають небажану реакцію. Якщо дерматит протікає у важкій формі, лікар може призначити креми та мазі з кортикостероїдами для зменшення місцевого запалення. 

Крім того, виписуються пероральні кортикостероїди. Але вони зазвичай важко переносяться, бо мають виражені побічні ефекти. 

Набагато складніше лікувати системні алергічні реакції, які виникають через встановлення імплантатів. Хоча і тут можна знайти вихід. Наприклад, замінити металеву пломбу пластиковою.

Гірше, коли алергія на метали викликана штучним коліном або стегном. Замінити його іншим дуже важко. 

Тому, з огляду на складність лікування системної алергії на метали, краще заздалегідь — перед вибором імплантату — пройти тест на гіперчутливість.

Коментарі
Loading...