Алергія на фінік обумовлена профілінами та сульфітами
Плоди фінікової пальми (Phoenix dactylifera L.) щодня вживають більшість жителів Близького Сходу та сусідніх країн. Менше, але все ж таки популярними фініки є і в Україні. Утім, зі збільшенням кількості поціновувачів цього солодкого та корисного продукту зростає кількість тих, кому загрожує алергія на фініки.
Ці південні плоди містять велику кількість поживних речовин, а ще — бор, кобальт, мідь, фтор, магній, марганець, селен, цинк та калій. Завдяки останньому фініки вважаються корисними для людей, що мають серцево-судинні захворювання. А також для тих, хто має захворювання нервової системи.
Також фініки допомагають нормалізувати роботу шлунково-кишкового тракту, поліпшити пам’ять та сон. Проте ці плоди є визнаними алергенами.
Алергени фініків
Дотепер всі алергени фініків достеменно невідомі. Втім, у них наразі знайдені 2 групи алергенних білків.
- Один з них – відомий та описаний профілін nPho d 2. Він також присутній у пилку фінікової пальми. Цікаво, що, за даними молекулярної діагностики алергії, близько 10 % українських пацієнтів чутливі до цього алергену.
Таку чутливість українські фахівці пов’язують насамперед із сенсибілізацією до профілінів. Тих, що зустрічаються у більш поширених в Україні продуктах та пилку. Це, зокрема, пилок тимофіївки, цинодону та жита, а також полину. А ще відомі перехресні реакції між фініками та пилком берези. Нагадаємо, що така реактивність називається синдромом «пилок-плоди».
- Інший алерген, наявність якого вчені лише передбачають, — це протеїн, що входить до групи білків-переносників ліпідів, так званих LTP (Lipid Transfer Protein). Такі білки, яких багато в інших плодах, зокрема, у персику та помідорі, відомі здатністю викликати анафілаксію.
Відомо також, що висушування фініків знижує алергенність їхніх білків та зменшує кількість патогенних грибків на поверхні плодів. Але менш алергенними фініки від цього не стають.
Річ у тім, що головний вплив на розвиток гіперчутливості до сушених фініків, як і до інших сухофруктів, перебирають на себе грибок та сульфіти. Останні є сполуками сірки, що використовуються у харчовій промисловості як консерванти та стабілізатори кольору.
Що ж стосується спор грибів, то вони разом із пилком є головною причиною виникнення респіраторної алергії.
Шкірні та інші прояви алергії на фініки
Як зазначають фахівці, викликати прояви алергії може не лише вживання фініків у їжу, а й торкання до них та вдихання їхніх випарів.
У фініках також знайдений тирамін, який може спричинити у сприйнятливих людей мігрень.
Алергія на фініки: симптоми та інші реакції
Що стосується симптомів алергії на фініки, то ними зазвичай є:
- хрипи,
- нежить,
- закладеність носа,
- сльозотеча та свербіж очей,
- утруднене дихання,
- висипання на шкірі,
- набряк рота або губ,
- головний біль,
- почуття поколювання на язиці та в роті,
- набряк обличчя,
- нудота,
- блювота,
- діарея,
- екзема,
- анафілаксія.
А от присутність на фініках грибків обумовлює не лише алергічні реакції на них.
Наукове дослідження, результати якого надруковані в журналі «Мікопатологія», встановило, що на фініках знайдені гриби Cladosporium cladosporioides та Sporobolomyces roseus. Раніше про обидва організми повідомлялося як про умовно-патогенні інфекції, що можуть вражати шкіру у людей із компрометованою імунною системою.
Також вважається, що ці плоди можуть спричинити карієс та захворювання ясен. Адже фініки мають високий вміст цукру.
Діагностика та лікування алергії на фініки
Встановити діагноз алергії на фініки може лише лікар-алерголог. Зазвичай з цією метою використовують шкірний прик-тест з самим фініком.
Втім, останніми роками в Україні з’явилася точніша опція. Це молекулярний тест ALEX — найсучасніший метод діагностики алергічних захворювань. З його допомогою можна виявити чутливість безпосередньо до молекули профіліну nPho d 2 — відомого чинника алергії на фінікову пальму.
Якщо діагноз «алергія на фініки» підтвердиться, вам доведеться виключити ці плоди зі свого раціону.
Можливо й інше: молекулярний тест виявить, що чутливість до фініків є перехресною реакцією й ви чутливі до інших продуктів. Тоді лікар складе найкращу дієту, яка підходить саме вам.