Алерген, що ховається в домі та на вулиці: симптоми алергії на грибок

0 3 157

Вам здається, що ваші алергічні симптоми погіршуються, коли йде дощ? Якщо це дійсно так, ви можете страждати від алергії до спор грибів. Ця недуга, як правило, не загрожує життю. Однак може вплинути на його продуктивність та комфорт. Як зрозуміти, що алерген ховається просто у вас у домі й ваша реакція – то симптоми алергії на грибок?

Варто пам’ятати, що гриби продукують спори у величезних кількостях. І вони є в атмосфері завжди. Як надворі, так і в приміщеннях

Чому і які гриби викликають алергію?

Адже грибок, або пліснява чи цвіль, – то нижчі представники царства грибів, які легко розмножуються у будь-яких умовах і майже на будь-яких поверхнях. І для свого розповсюдження продукують незліченні спори.

Отже, ці клітини завжди можуть потрапити до вашого носа, очей або рота. І викликати реакцію організму.

Серед грибів, з якими наш організм зустрічається найчастіше, — альтернарія, кладоспоріум, аспергіл та пеніцил. А переважну більшість реакцій викликає альтернарія. Вона — грибний алерген номер один в Україні.

Аспергіл та пеніцил — на другому місці. Як показав аналіз результатів проведених в Україні молекулярних тестів Алекс (Alex), алергію до альтернарії мають близько чверті всіх хворих на поліноз. А до спор аспергілу чутливі 5-6 %.

Кладоспоріум не такий алергенний. Да й вдихнути, у порівнянні з альтернарією, його потрібно у 25 разів більше (2 500 спор на кубометр повітря), щоб симптоми алергії проявилися.

Втім, як виявилося, у південних регіонах України, де вологіший клімат, реакції на кладоспоріум є доволі частими. А от у центрі, на півдні та заході вони зустрічаються набагато рідше.

Але реакція на спори не обов’язково може бути тільки алергічною. Адже останнім часом у науковій спільноті шириться думка, що грибкові спори можуть провокувати ще й напади астми.

Чому грибок з’являється у домі?

Хоча спори грибів у повітрі є завжди, проблема загострюється, коли, знайшовши у вашому домі чи на подвір’ї необхідний субстрат, цвіль починає розростатись. Це стосується вже відомих нам альтернарії, кладоспоріуму та пеніцилу з аспергілом. Відтак вже за день-два вони продукуватиме нові спори. І, якщо джерело грибка не прибрати, їх щодня ставатиме більше.

Крім того, у вашому домі може розмножуватись цвіль, про яку ви не знаєте. Це може статися з різних причин, зокрема:

  • відбувся витік води з даху або водопроводу;
  • волога накопичилась у підвалі й дозволила краще розростись плісняві;
  • утворилась вогкість під килимом.

Оскільки цвіль росте круглий рік, алергія на неї зазвичай не залежить від сезону. Хоча у тих, хто чутливий до спор грибів, як правило, симптоми частіше спостерігаються від середини літа і восени −  у той час, коли гриби особливо активно розмножуються. 

Але люди з алергією до грибних спор можуть відчувати симптоми в будь-яку пору року. Особливо якщо живуть у теплому кліматі, де багато дощів.

Симптоми алергії на грибок

Якщо у вас алергія на грибкові білки, ви, швидше за все, будете відчувати реакції, подібні до тих, що виникають при інших видах алергій. Їх симптоми включають:

Спочатку ви можете прийняти свою алергію на грибок за застуду або синусну інфекцію, оскільки симптоми цих недуг подібні.

Як проявляється астма, спровокована грибками

Якщо поряд з алергією у вас астма, ви можете помітити, що її прояви посилюються при впливі плісняви. 

Симптоми астми включають в себе:

  • кашель,
  • утруднене дихання,
  • стиснення в грудях.

Ви також можете відчути хрипи та інші ознаки нападу астми.

Алергія на плісняву у дітей

Якщо ваші діти – єдині, у кого в родині проявляються симптоми алергії, можливо, у них чутливість саме до спор грибів.

Втім, вона може бути викликана пліснявою, що знаходиться не у вас вдома, а деінде:

  • Цвіль нерідко оселяється у деяких шкільних будівлях. Це може призводити до посилення нападів у дітей під час їх перебування у школі.
  • Не забувайте, що діти проводять час на вулиці, граючи в місцях, де батьки їх не контролюють. Відтак джерела впливу цвілі на дітей можуть знаходитись там. З цієї причини діти з астмою частіше відчувають напади хвороби, саме коли грають на вулиці.

Якщо йдеться про джерело цвілі у довкіллі, то й симптоми алергії на грибок частіше проявлятимуться в літні місяці.

Чи є цвіль токсичною?

 

 

 

Існує багато міфів про токсичність цвілі. Наприклад, люди вважають, що вдихання її спор призводить до незворотного ураження легень.

Правда полягає в тому, що потрібно вдихнути дуже велику кількість спор та шматочків плісняви, щоб заподіяти таку шкоду. До того ж грибкові інфекційні захворювання, зокрема аспергільоз, вражають людей з ослабленою імунною системою.

Якщо ви нечутливі до цвілі та маєте нормальний імунітет, у вас може й ніколи не бути реакції.

Крім того, спори грибів, що провокують астму, частіше зустрічаються на вулиці, ніж в приміщенні. Відтак негерметичне вікно на роботі навряд чи призведе до розвитку у вас астми.

Спори грибів, які вдихаються, самі по собі астму не викликають. Вони лише погіршують симптоми у людей, у яких вже є ця недуга.  

Проте стан, який називається гіперчутливим пневмонітом, пов’язують з тривалим вдиханням спор грибів. І хоча цей стан рідкісний, але доволі серйозний.

Гіперчутливий пневмоніт 

Гіперчутливий пневмоніт (ГП), або екзогенний алергічний альвеоліт, — хвороба, яка з часом може розвинутися у людей, чутливих до спор грибів у повітрі. 

Один з найбільш поширених типів ГП відомий як «легеня фермера». Так називають серйозну алергічну реакцію на плісняву, яка міститься в сіні та інших типах сільськогосподарських культур.

Оскільки ГП часто залишається недіагностованим, він може призвести до незворотного пошкодження легень з утворенням рубцевої тканини замість легеневої. Цей стан називається фіброзом. 

А рубцева тканина здатна розповсюдитись до такої міри, що у людини почнуться проблеми з диханням при виконанні простих завдань.

Як тільки «легеня фермера» прогресує до хронічної форми, симптоми стають важчими. Люди з ГП можуть помічати:

  • задишку,
  • лихоманку,
  • озноб,
  • виділення кров’янистої мокроти,
  • м’язовий біль.

Ті, хто регулярно працює з потенційно схильними до утворення плісняви культурами, повинні стежити за ранніми реакціями. І звертатися за лікуванням, якщо у себе розвиток чутливості до алергенів цвілі. 

Алергію на спори грибів можна вилікувати

Втім, алергію до спор грибів, зокрема до альтернарії, можна вилікувати. За допомогою алерген-специфічної (АСІТ), чи, як її зараз називають, алергенної імунотерапії (АІТ).

І зробити це в Україні, позбавившись симптомів алергії до альтернарії якщо не назавжди, то дуже надовго, можна за допомогою високоякісних засобів іспанського виробника компанії «Інмунотек».

Причому алергени для АІТ доступні для пацієнтів як в ін’єкційній, так і в сублінгвальній формах. Остання не менш ефективна і зручна, насамперед для маленьких дітей.

Але призначити курс АІТ та підібрати ліки, які найкращі саме для вас, може лише лікар-алерголог.

Який прогноз?

Хоча вплив цвілі, як правило, не є смертельним, посилений і постійний контакт з нею може призвести до виникнення симптомів алергії або нападів астми.

Ви запобігнете накопиченню цвілі, регулярно прибираючи у ванній, а також використовуючи в оселі осушувач повітря.

Ключовим є запобігання накопиченню вологи — ліквідуйте будь-які протікання і небажані джерела води. Якщо помітили скупчення води або вологи в будь-якій частині вашого будинку, негайно виявіть причину цього та усуньте її.

І не забувайте, що алергія на спори грибів прогресує. З часом напади ставатимуть сильнішими.

При роботі в місцях з підвищеною концентрацією цвілі варто використовувати звичайну маску для обличчя, яка значно знизить вплив алергену.

 

Коментарі
Loading...