Обирайте АСІТ, або Як вилікувати алергію на березу?
Через глобальне потепління спеціалісти в цьому році прогнозують ранній старт пилкування дерев. Отже, чхати та витирати сльози хворі на поліноз почнуть не у квітні, а значно раніше. А рекордсменом серед дерев за пилковою продуктивністю є струнка білокора береза. Вона має чіткий дворічний цикл − раз на два роки викидає набагато більше пилку. Проте й періоди з меншою інтенсивністю її пилкування несприятливі для тих, у кого алергія на березу.
Ця оспівана поетами красуня є одним з найбільш алергенних дерев у Європі. За статистикою, кожен 5-й житель середньої широти має алергію до березового пилку.
Яка концентрація пилку спричиняє симптоми?
Згідно з дослідженнями вчених-аеробіологів, симптоми алергії до пилку берези починають проявлятись, коли у кубометрі повітря реєструється щонайменше 25 пилкових зерен. А при концентрації 100 одиниць і більше прояви сезонної алергії має переважна більшість тих, у кого діагностується чутливість до пилку берези.
Така концентрація насправді ще доволі низька і спостерігається вона кожного року. Навіть тоді, коли пилкування дерева є менш інтенсивним. А у високий сезон концентрації пилку берези у повітрі можуть сягати декількох тисяч пилкових зерен.
Крім того, люди, які мають алергію на цвітіння дерев, можуть бути чутливими й до пилку злаків та бур’янів. За даними молекулярної діагностики алергії ALEX2, в Україні таких пацієнтів – до 40 % від тих, хто має симптоми полінозу.
Симптоми алергії на пилок берези
При алергії на пилок берези повислої хворих турбують такі симптоми:
- риніт та закладеність носа;
- чхання;
- першіння та біль у горлі;
- почервоніння очей;
- сльозотеча.
Крім того, слід уникати прогулянок в періоди активного пилкування дерева. Про них ви завжди можете дізнатись з алергопрогнозу.
Але підступність березового полінозу полягає не лише в наслідках контакту з пилком. Адже трохи більше ніж у половини пацієнтів з цією недугою проявляється і синдром оральної алергії (СОА).
Він обумовлений тим, що плоди рослин, які входять до родини розових, мають спільні з пилком берези алергени. Оскільки родини березових та розових входять до одного підкласу − розидів.
Тому, особливо під час інтенсивного пилкування берези, тим, у кого є симптоми СОА, медики радять обмежити вживання фруктів та овочів. Насамперед — яблук, особливо традиційних, старих сортів.
Крім них потрібно обмежити вживання кісточкових фруктів, зокрема:
А ще горіхів, моркви та селери.
Людям, у яких немає синдрому оральної алергії, перехресна алергія на березу через вживання фруктів не загрожує.
Алергія на березу: як діагностувати та лікувати
Більш детально про те, як лікувати алергію на цвітіння, може розповісти лікар-алерголог. Саме він зробить шкірні прик-тести, призначить необхідні препарати та відповідну дієту.
Окрім вже названих фруктів, доцільно буде відмовитись і від березового соку.
А от найкращим засобом позбутися симптомів алергії до берези на тривалий час або навіть назавжди, і не обмежувати своє життя, є алерген-специфічна, або алергенна імунотерапія. Скорочено її називають, відповідно, АСІТ або АІТ.
Її варто розпочинати ще до початку цвітіння причинного дерева. А от якість та безпечність сучасних препаратів дозволяє продовжувати алерген-імунотерапію і під час сезону цвітіння.
Зокрема, це дозволяють робити високоякісні та безпечні препарати іспанської компанії «Інмунотек» (Inmunotek). Дорослим частіше за все лікарі призначають ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid), дітям — сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).
Останній підійде і для дорослих, яким стиль життя та, приміром, карантинні обмеження не дозволяють регулярно приїздити у клініку для уколів. Втім, спосіб введення терапії та її дозування може підібрати лише лікар. І обидва – «Алксоід» та «Оралтек» – дають таку гнучку можливість.
Адже у розпорядженні лікаря-алерголога є як моноалерген берези повислої, так і суміш алергенів берези, амброзії та полину, або берези та злаку тимофіївки. І в залежності від конкретної сенсибілізації пацієнта він може одночасно отримувати лікування від декількох видів чутливості.
Як діють препарати для АІТ?
Суть процедури полягає у введенні низьких доз причинних алергенів. І 30 хвилин після уколу пацієнт повинен залишатись у клініці – для контролю можливих побічних реакцій. Хоча ризик їх виникнення при використанні якісних алергенів є дуже низьким.
Якщо лікар вибере для вас сублінгвальний спосіб введення АСІТ, перша доза також буде розпилюватися лише під його контролем, у спеціалізованій клініці.
Ефект від уколів або спрею хворі відчують вже з першого року лікування. Імунна система звикає до алергену і перестає реагувати на нього під час пилкування. Відтак питання, як вилікувати алергію на цвітіння, відпадає саме по собі.
Коли краще приймати уколи або спреї для АСІТ?
Сезон цвітіння берези досить довгий, тому доцільно звернутись до алерголога ще взимку. Лише він порадить, як вилікувати алергію на пилок за допомогою ефективних та високоякісних препаратів.
Чи може алергія на пилок повернутися після закінчення курсу?
Симптоми почнуть пом’якшуватись протягом року. Хворі відчувають полегшення носового дихання, зменшується сльозотеча, відпадає потреба у прийманні великих доз антигістамінних препаратів.
Через 3-5 років алерген-специфічної імунотерапії алергія найчастіше зникає на 5-7 років, а інколи — назавжди.
Хоча в лікарській практиці були випадки, коли симптоми повертались через 7-10 років. Але при детальнішому дослідженні з’ясовувалось, що їх викликали вже зовсім інші алергени.
Втім, що ближче до моменту появи полінозу розпочати АСІТ, то кращим буде її ефект і тривалішою — ремісія.