Думаєте, у вас алергічний кашель? Пройдіть тест FeNO: він дозволить виявити, чи, бува, у вас не астма

0 1 487

Якщо ви стикалися з проявами астми у себе, дітей чи інших родичів, то вже могли чути загадкове скорочення «ФеНо». Так називають метод визначення наявності алергічного запалення у дихальних шляхах пацієнта. Тест FeNO вимірює фракцію оксиду азоту (NO) у видихуваному людиною повітрі. Цей газ є нормальною частиною атмосфери, проте при запаленні дихальних шляхів організм також виробляє оксид азоту.

Метод не є новим — він використовується для діагностики та лікування астми з 1990-х років. Перший комерційний пристрій виготовили близько 20 років тому. Сьогодні є кілька пристроїв, які вимірюють фракцію NO: «NIOX VERO», «Fenom Pro», «Evernoa» та «NObreath FeNO Monitor».

Що вимірює тест FeNO 

Як писалося вище, тест визначає кількість оксиду азоту, яку видихає людина. Якщо у повітрі, що виходить з її дихальних шляхів, багато цього газу, це може означати наявність запалення, характерного для хворих на астму чи алергію.

Лікар може використовувати інформацію щодо рівня NO для визначення певних типів астми (коли основний діагноз встановлений), але сам по собі тест не може діагностувати наявність хвороби. Проте Національний інститут серця, легенів та крові (NHLBI) США стверджує, що FeNO-тест допомагає підтвердити діагноз астми

Включений цей метод і до офіційних протоколів діагностики астми МОЗ України. З його допомогою можна контролювати, наскільки добре організм пацієнта реагує на використання кортикостероїдів для лікування астми.

Як тест FeNO допомагає хворим на астму

Коли діагноз астми вже встановлений, FeNO тест допоможе лікареві визначити, як добре працює поточний план лікування. Наприклад, за даними Американського фонду астми та алергії (AAFA), тест може показати, чи потрібно збільшувати або зменшувати дози ліків задля кращого контролю запалення. FeNO також буде помічним у визначенні, наскільки регулярно пацієнт приймав приписане лікування.

Метод навіть може допомогти лікареві точно визначити тип захворювання, як-от алергічна астма чи еозинофільна астма. Також надає можливість впродовж певного часу моніторити маркери запалення.

Переваги та недоліки FeNO-тестування у людей з астмою

Найбільшою можливою перевагою тестування є менша кількість загострень астми у тих, хто його пройшов. Дослідження 2016 року показало, що люди, які проходили FeNO тест, надалі мали менше нападів астми, ніж ті, хто взагалі його не робив. Загалом у групі FeNO було на 41 % менше нападів астми протягом року, ніж у контрольній.

Інші переваги FeNO тесту полягають у тому, що він:

  • займає кілька хвилин;
  • неінвазивний, тобто не потребує уколів чи інших медичних маніпуляцій, пов’язаних з проникненням до організму;
  • має дуже низьку ймовірність побічних ефектів;
  • вимагає нескладної підготовки пацієнта;
  • відразу дає результат.

До недоліків FeNO тесту відносять те, що він не діагностує усі види астми й може показати підвищений рівень фракції оксиду азоту у пацієнтів, котрі палять чи заражені вірусною інфекцією. 

Крім того, це тестування не використовується для дітей молодше 4 років.

Наскільки точний тест FeNO?

Метод має певні обмеження. Запалення дихальних шляхів не завжди безпосередньо пов’язане з високими рівнями NO. Якщо людина нещодавно лікувалась інгаляційними стероїдами, вона може при тестуванні отримати хибнонегативний результат .

В огляді 2017 року інші дослідники пояснюють, що тест може бути корисним інструментом підтвердження діагнозу астми. Вони уточнюють, що він корисніший при виключенні астми, ніж при виключенні захворювання в цілому.

Інші фактори, наприклад харчування, також здатні впливати на показники FeNO-тесту.

Підготовка і процедура 

Для досягнення найкращих результатів за годину до тесту рекомендують уникати:

Процедура проста: для вимірювання рівня оксиду азоту треба повільно дихати в трубку. Це швидко, безболісно та негайно дає результат.

  1. Пацієнт поміщає кліпси на ніс.
  2. Максимально видихає.
  3. Поміщає мундштук пристрою в рот і повільно вдихає.
  4. Повільно видихає, доки пристрій не подасть звуковий сигнал. 

Повторювати повільні вдихи – видихи треба, як зазначено в інструкціях пристрою або як скаже лікар. 

Які нормальні показники при FeNO-тесті 

Оксид азоту вимірюється в частках на мільярд (ppb). Американське торакальне товариство визначає діапазони таким чином:

Рівні NO (ppb)НизькіСередніВисокі
Дорослінижче 2525-50більше ніж 50
Дітинижче 2020-35більше ніж 35
Чи є запалення дихальних шляхівмалоймовірноможливоймовірно

Як правило, високі рівні оксиду азоту у видиху пацієнта супроводжуються запаленням дихальних шляхів. При середніх рівнях таке запалення також є можливим.

Після того, як прилад визначить рівень NO у видиху, лікар зможе використовувати цю інформацію для відстеження стану пацієнта. Результати наступних тестувань допомагатимуть визначити, наскільки правильно підібране лікування. Наприклад, суттєве зниження показників NO означатиме, що курс терапії працює ефективно.

Коли слід пройти тестування 

Отже, лікар може порекомендувати тест FeNO для допомоги в діагностиці астми чи з метою оцінити, наскільки добре допомагає підібране лікування.

Вам можуть запропонувати таке дослідження, якщо:

  • Вам не встановлювали діагноз астми, але ви маєте регулярні респіраторні симптоми.
  • Вам діагностували астму, а поточне лікування не допомагає або допомагає недостатньо.
  • Лікар хоче відстежити реакцію вашого організму на інгаляційні кортикостероїди або інше лікування астми.
  • Ви маєте в сімейному анамнезі інші захворювання, пов’язані з алергією, наприклад екзему або алергічний риніт.

Тестування FeNO можна повторювати кожні 2-3 місяці. Його використовують разом з іншими дихальними тестами, наприклад спірометрією, щоб дати лікареві повне уявлення стосовно стану легенів пацієнта.

Отже: 

Абревіатура FeNO означає фракцію оксиду азоту у видихуваному повітрі. Тест FeNO — це простий метод, який допомагає виявити запалення дихальних шляхів, діагностувати астму та відстежувати ефективність поточного лікування.

Якщо відчуваєте незрозумілу важкість дихання або інші симптоми, які вказують на астму, запитайте свого лікаря щодо цього тесту. 

Проте це не єдиний тип діагностики, тож лікар може призначити інші тести, аби отримати повніше розуміння стану вашого респіраторного здоров’я та астматичних симптомів.

 

Джерело: https://www.healthline.com/health/asthma/feno-test-asthma?slot_pos=article_1&utm_source=Sailthru%20Email&utm_medium=Email&utm_campaign=allergies&utm_content=2023-08-01&utm_term=s:hl_n:allergies&apid=29349571&rvid=2dc110bc60ea3bbf2929f4d489584229549aede4328ad62807231ea4093ca764 

 

Коментарі
Loading...