Атопічний дерматит у немовлят можна попередити захистом їх шкіри

0 2 854

Зволожувальні засоби для шкіри можуть діяти як простий бар’єр, який запобігає контакту частинок їжі з запаленою шкірою і розвитку алергічної реакції. Таким чином, вчасне зволоження може запобігти прогресуванню як харчової алергії, так і атопічного дерматиту (АД), який є різновидом екземи.

У дітей, які мають алергію на харчові продукти та екзему, у міру дорослішання частіше розвиваються поліноз і астма. Цей процес відомий як атопічний марш — явище, при якому одні клінічні форми проявів алергії переходять в інші або призводять до їх розвитку.

Лікування АД у дітей може допомогти запобігти виникненню алергічних захворювань в більш пізньому віці. І цього домогтися простіше, ніж ви думаєте. 

Як здоров’я шкіри пов’язане з харчовою алергією та астмою

В одному дослідженні було встановлено, що суха потріскана шкіра та свербіж, спричинені екземою, значно сприяють прогресуванню атопічного маршу. Коли частинки їжі потрапляють в організм через шкіру, а не травну систему, вони набагато частіше викликають алергію. 

Тріщини на шкірі у людей з екземою часто запускають ланцюжок алергічних захворювань. І вони розвиваються протягом декількох років.

Шкіра має важливу роль для роботи імунної системи. Вона діє як бар’єр, що перешкоджає проникненню бактерій та зовнішніх алергенів, зберігаючи при цьому вологу.

Вчені встановили, що у людей, які страждають на АД, немає певних білків і жирних кислот в зовнішніх шарах шкіри. Це створює дефект шкірного бар’єра. Вода виходить зі шкіри, що викликає сухість останньої, розтріскування і свербіж.

Коли люди з АД розчухують сверблячу шкіру, це спричиняє подальше пошкодження шкірного бар’єра й стимулює активацію імунної системи.

Якщо алергенні білки потрапляють в організм через потріскану шкіру, це викликає алергічну реакцію імунної системи. Вона й спричиняє харчову алергію. 

Як тільки ця реакція запущена, у людини, скоріше за все, з’явиться не лише харчова алергія, а й алергічний риніт та астма.

Лікування АД методом «зволоження та захист»

Оскільки дисфункція шкірного бар’єра сприяє розвитку названих алергічних захворювань, важливо добре доглядати за шкірою і контролювати її запалення. 

Необхідно відновити нормальну структуру шкірного бар’єра, як тільки розвинеться атопічний дерматит. 

Кращий спосіб зробити це — ретельно зволожувати шкіру в процесі, відомому як «зволоження та захист». Він охоплює ретельне зволоження шкіри в теплій ванні зі спеціально розробленими для цього засобами. Вони створюють захисну плівку на шкірі. А потім — наносити відповідний зволожувальний крем для утримання вологи.

Шкіра немовляти схильна до висихання після народження. Адже його тіло вийшло з водного середовища матки у сухе навколишнє повітря. Тому важливим є ранній початок захисного догляду. Такий догляд за шкірою дитини відразу після народження може допомогти в профілактиці екземи та інших алергічних захворювань. 

Раннє втручання шляхом контролю дисфункції шкірного бар’єра може запобігти розвитку харчової алергії та астми. Адже екзема, у тому числі АД у немовлят та малюків, є першим кроком в атопічному марші.

За підрахунками, певна форма екземи спостерігається у 20 % людей. У дітей цей відсоток вищий. Третина з них страждають на АД середнього або важкого ступенів. У них частіше розвивається алергія, ніж у дітей без екземи.

У деяких дітей з важким атопічним дерматитом розвиваються й інші алергічні захворювання. Це важливий момент. 

Одним із прикладів, про який ми вже говорили, є харчова алергія. Вона часто може зустрічатися у дітей, у яких АД протікав важко, навіть якщо симптоми екземи згасають.

Прогнози щодо розвитку АД у часі

Реакції на білки коров’ячого молока, яйця, арахіс і сою є одними з найбільш поширених харчових алергій у немовлят. Але в міру їх дорослішання на перший план виходить чутливість до риби, горіхів і морепродуктів

Якщо у дитини спостерігався важкий АД, то вважається, що в літньому віці у таких людей можуть зустрічатись деякі види раку шкіри. Це, зокрема, базально-клітинний і плоскоклітинний рак, але не меланома.

Хоча причини виникнення алергії залишаються достеменно невідомими, відомо, що одним з її факторів є генетика.

Наявність в одного з батьків будь-якого типу алергії збільшує ризик виникнення її у дитини на 50 %. Але навколишнє середовище також відіграє свою роль. 

І в жителів промислово розвинутих суспільств, які постійно використовують дезінфікувальні засоби та вживають оброблені харчові продукти, відбуваються зміни мікробіома й імунної системи. Це призводить до розвитку алергічного фенотипу. Адже ми більше не піддаємося достатньому впливу корисних бактерій, які захищають нас від розвитку алергії. Саме так виникнення реакцій гіперчутливості пояснює гігієнічна гіпотеза.

Атопічний марш може тривати кілька років. Він часто починається як атопічний дерматит у немовлят. Через кілька років у маленьких дітей може розвинутися алергічний риніт. Ще через кілька років — астма.

І хоча атопічний марш є центром уваги багатьох алергологічних досліджень, його механізми все ще до кінця не з’ясовані. 

Причина, з якої у деяких людей розвивається алергічний марш, а в інших — ні, невідома. Якщо наука покращить своє розуміння цього питання, можна буде запобігти прояву алергічних захворювань без приймання ліків.

Отже:

Найкраще, що можуть зробити батьки дітей з екземою, — взяти активну участь у визначенні збудників АД у їхніх дітей. Також важливо дотримуватись протоколів лікування, яке ці діти отримують.

Чим раніше батьки зрозуміють причини розвитку алергічних захворювань у дитини й візьмуть їх під контроль, тим краще знизять ризик розвитку алергічних захворювань у своїх дітей в майбутньому.

 

Коментарі
Loading...