Алергія на бровах може бути сигналом про серйозні захворювання
Причинами сильного свербежу, набряку та почервоніння брів можуть бути шкірні захворювання, інфекції або ж алергічні реакції. Найчастіше алергія на бровах виникає після косметичних процедур.
Зокрема, кілька американок стали схожими на монстрів після ламінування брів.
Американки Л. та М. змушені були звернутись до суду через те, що їм не зробили патч-тест перед проведенням ламінування брів. Після процедури їхні брови відпали, а обличчя розпухло так сильно, що молоді жінки не могли розплющити очі.
Мало того! Одна з них втратила роботу. Адже вона працювала на кухні, куди не допускають співробітників з понівеченим обличчям.
А маленький син другої попрохав матусю не завозити й не забирати його зі школи: батьки та вчителі лякались спотвореної зовнішності молодої жінки.
На думку потерпілих, причиною стала реакція на фарбу, яка використовувалась у салонах. Адже після нанесення воску, що відкриває пори, фарба діє набагато агресивніше.
Дерматолог запропонував жінкам лікування кремом на основі гідрокортизону. Але навіть якщо ліки й подіяли, репутацію та роботу повернути цим жінкам буде досить складно.
Які ще чинники можуть викликати алергію на бровах?
За даними ВООЗ, алергія на бровах є частим явищем. Основна причина її виникнення — косметичні засоби для догляду за обличчям.
Реакція трапляється, коли імунна система занадто інтенсивно реагує на конкретну речовину. При цьому людину турбують свербіж, чхання, кашель.
Незначна алергічна реакція минає сама по собі. А от важка може закінчитись небезпечним для життя анафілактичним шоком, котрий проявляється:
- поколюванням в долонях, підошвах або губах;
- запамороченням;
- ядухою;
- стисканням у грудях.
Найчастіше причиною захворювання є контактний дерматит. Це форма екземи, яка розвивається при контакті шкіри з подразнюючою речовиною.
Така алергія на бровах викликає запалення, сухість, лущення шкіри відразу або через декілька годин після контакту з подразником. Найчастіше ним стають ароматизатори та метали.
Контактний дерматит може проявитися й свербежем та лущенням брів. Подразнити їх здатні шампунь або гель для душу, косметичні продукти, кільця для пірсингу.
Сильно подразнити шкіру брів можуть і процедури:
- воскова епіляція;
- вищипування та обрізування брів спеціальними нитками;
- ламінування;
- фарбування.
Як правило, висипання та свербіж минають через декілька днів. Якщо цього не сталося, зверніться до лікаря.
Лише він може розібратись, що у вас насправді: шкірна інфекція або алергічний чи подразнюючий контактний дерматит.
Що викликає свербіж брів?
А от свербіж брів може бути викликаний багатьма захворюваннями й факторами.
Себорейний дерматит
Це форма екземи, котра уражає від 1 до 3 % здорового населення у віці 34-38 років. Вона поширюється на ті частини тіла, де багато сальних залоз. А точніше – на шкіру голови та брови.
Себорейний дерматит має вигляд круглих червоних ділянок, котрі можуть лущитись та свербіти. Схильність до цього захворювання мають люди зі зниженим імунітетом, хворобою Паркінсона та ВІЛ.
До переліку симптомів себорейного дерматиту входять:
- скупчення лусочок жовтого або білого кольору;
- свербіж та печіння шкіри;
- почервоніння;
- набряки та підвищена жирність шкіри.
Псоріаз
Це шкірне захворювання поширюється не лише на шкіру голови, але й на обличчя. Найчастіше псоріаз локалізується на бровах, шкірі між носом та верхньою губою, у верхній частині лоба та по лінії росту волосся. Зовні це виглядає як лупа на бровах.
Псоріаз – це ще й аутоімунне захворювання. Тобто він виникає, коли імунна система організму атакує його здорові тканини.
Поява псоріазу може бути викликана:
- хронічним стресом;
- травмами шкіри;
- прийманням певних ліків;
- інфекційними захворюваннями;
- генетичною схильністю.
Оперізуючий лишай
Дане захворювання виявляється як болючі висипання, локалізовані на одному боці обличчя або тіла. Перед появою висипу люди відчувають біль, свербіж або поколювання, часто в ділянці брів.
Згідно з даними американського Центру з контролю і профілактики захворювань, свербіж брів, пов’язаний з оперізуючим лишаєм, виникає за кілька днів або за тиждень до появи висипань.
Рана утворюється пухирями, які протягом 7-10 днів вкриваються кіркою, а через 2-4 тижні зникають назавжди.
Провокує появу лишаю вірус вітряної віспи. Як тільки вірус виліковують, минає і лишай. Але навіть коли ознак активності вірусу немає, він залишається в організмі й може проявитись, якщо знизиться імунітет. Таке часто трапляється у людей похилого віку.
Інші симптоми оперізуючого лишаю — головний біль, лихоманка, розлади шлунку.
Цукровий діабет
Американська діабетична асоціація стверджує, що люди з діабетом мають ще й проблеми зі шкірою. До речі, лущення та висипи можуть бути першими ознаками діабету.
Крім того, людину турбують:
- фолікуліт, який може викликати подразнення та свербіж навколо брів;
- грибкові інфекції, такі як Candida, котрі спричиняють свербіж, висипи, крихітні пухирці та лущення шкіри;
- поганий кровообіг, який може призвести до свербежу не лише кінцівок, але й брів.
Воші
Головні воші, або Pediculus humanus capitis, як правило, живе у волоссі.
Але іноді сповзають на брови та вії.
Тут же можуть локалізуватися і лобкові воші, Phthirus pubis. Ці паразити харчуються людською кров’ю і поширюються при безпосередньому контакті.
Крім свербежу, діти скаржаться на лоскіт та відчуття, ніби щось рухається у волоссі. Вони розчухують шкіру голови, аж до утворення ранок.
Крім того, оскільки воші виявляють найбільшу активність вночі, діти не можуть заснути й страждають через безсоння.
Коли звертатися до лікаря?
Якщо дискомфорт не минає, запишіться до лікаря. Лише він може розібратись у симптомах і призначити адекватне лікування.
За потреби сімейний лікар направить вас до дерматолога або іншого спеціаліста вузького профілю.
Якщо ймовірним діагнозом є «алергія на бровах» — до алерголога.
Як лікувати свербіж брів?
Лікування свербежу брів залежить від причини його виникнення. Якщо це легке подразнення, лікар призначить безрецептурні засоби.
Лікування себорейного дерматиту
Проводиться протигрибковими препаратами або антибіотиками. Досить дієвими бувають спеціальні шампуні та креми. При важкій формі знадобляться біопрепарати та світлова терапія.
Лікування псоріазу
При цьому захворюванні призначаються місцеві стероїди у вигляді кремів та мазей. Наносять їх тонким шаром, щоб не викликати подразнення очей. При цьому важливо слідкувати за рівнем стресу, їжею та ліками, які ви приймаєте.
Дуже важливо обговорити з лікарем, чим можна замінити підозрілий продукт чи препарат. Як і при себорейному дерматиті, терапевт може призначити протигрибкові засоби, місцеві стероїди, біопрепарати або світлову терапію.
Лікування реакції на косметичні процедури
Якщо подразнення або запалення від воскової епіляції та інших косметичних послуг викликає свербіж брів, прикладіть до них лід або просто холодний компрес. Це зменшить запалення та заспокоїть шкіру.
Якщо ви впевнені, що реакція стала наслідком відвідування салону, повідомте про це його персонал. Вони можуть сказати, чи була колись подібна реакція в інших клієнтів. А коли ви підете в салон іншим разом, косметолог буде обережнішим або підбере для вас інші засоби.
Лікування оперізуючого лишаю
Таблеток і мазей від цього захворювання не існує. Лікування направлене на зниження ризику ускладнень і полегшення дискомфорту. В такому випадку прописуються противірусні препарати.
А для зняття болю рекомендуються:
- креми;
- знеболювальні;
- кортикостероїди;
- анестетики.
Захворювання триває від 2 до 6 тижнів. У більшості людей за життя виникає лише один його спалах.
Але пенсіонерам слід зробити щеплення від лишаю, адже після 60 років хвороба може повертатися.
Лікування вошей
Воші люблять чисте нефарбоване волосся, саме тому частіше за все осідають на дитячих голівках. Заразитись цією хворобою можна при прямому контакті з інфікованою людиною.
Аби запобігти появі вошей або припинити їх поширення, не слід ділитись постільною білизною, капелюхами, шарфами, гребінцями та іншими речами, котрі торкаються вашої голови.
Якщо у вас воші, можна скористатись безрецептурними аптечними засобами. Коли вони не допомагають – звернутись до лікаря.
Ніколи не займайтесь самолікуванням. Навіть якщо свербіж брів пов’язаний з серйозним захворюванням, рано чи пізно ви зможете його позбутись.
Якщо симптоми не поліпшуються, поговоріть про це з вашим сімейним лікарем. Можливо, знадобляться інші ліки або при появі нових симптомів вам поставлять інший діагноз.
Головне – не впадати у відчай. У більшості випадків свербіж брів не триває занадто довго й не вказує на хворобу, яка загрожує вашому життю.