Вушний біль та алергія. Як вони пов’язані?
Деякі види алергії можуть призвести до того, що у людини розвинеться вушний біль. Багато з них викликають закладеність або подразнення в носі та його пазухах, які, своєю чергою, з’єднуються з вухами. Це може викликати підвищення тиску або накопичення у вухах рідини.
У таких випадках можна вилікувати біль у вухах, прибравши його причину, тобто прояви алергії.
Чому алергія викликає біль у вусі
Біль у вухах іноді можуть спричинити алергічні риніти. При таких станах виникає застій слизу в пазухах і вушних каналах. Це може призвести до вушного болю та/або дискомфорту.
При алергії в організмі виділяються різні біологічно активні речовини, такі як гістамін, які відіграють важливу роль в розвитку симптомів алергії. Зокрема, нежить, сльозотечу, біль у горлі.
У відповідь на це подразнення пазухи набрякають і в них накопичується рідина. Вона, своєю чергою, може вплинути на вушні раковини й викликати біль.
Зокрема, вушний біль може розвиватись при алергії, якщо:
- виникає скупчення рідини за барабанною перетинкою, що веде до розвитку вушної інфекції;
- закупорюється євстахієва труба, й це викликає підвищення тиску в ній.
Чи може алергія спричиняти вушні інфекції
Алергія може призвести до розвитку вушних інфекцій. Люди з сезонною або цілорічною алергією частіше зазнають вушних інфекцій, ніж ті, хто її не має.
Алергії, викликані факторами навколишнього середовища, можуть вражати євстахієву трубу. Вона з’єднує порожнину середнього вуха з глоткою.
Євстахієва труба забезпечує доступ повітря з глотки до барабанної порожнини. Вона підтримує рівновагу між тиском в цій порожнині та зовнішнім атмосферним тиском. Це необхідне для правильного проведення коливань барабанної перетинки у внутрішнє вухо.
Алергія може спричинити набряк навколо євстахієвої труби, через що ускладниться стікання рідини від середнього вуха у глотку. Якщо така рідина збирається позаду барабанної перетинки, це збільшує ризик росту бактерій і вірусів. Вони можуть викликати вушну інфекцію в середньому вусі.
Симптоми інфекції середнього вуха зазвичай з’являються раптово і можуть включати:
- біль в одному або обох вухах,
- почервоніння вушної раковини,
- лихоманку,
- виділення з вуха,
- відчуття наповненості у вусі,
- зниження слуху,
- біль у горлі,
- звуки бахкання або потріскування у вухах,
- втрату людиною орієнтації в просторі (у рідкісних випадках).
Лікування вушного болю
Якщо людина відчуває біль у вухах внаслідок алергії, то лікування її проявів може допомогти полегшити цей біль.
Перший крок у лікуванні болю у вухах через алергію — визначити фактори, які її викликають. Лікар-алерголог допоможе знайти причину алергічних реакцій.
Коли людина дізнається, які саме алергени впливають на неї, вона може уникати контакту з ними. Наприклад, якщо є алергія на пилових кліщів, то забезпечення чистоти та провітрювання житлових приміщень зменшить вплив цього алергену.
Якщо людина має алергію на пилок, можливо, їй доведеться обмежити час, який вона проводитиме на свіжому повітрі. А надто тоді, коли кількість пилку особливо велика.
Є й деякі інші варіанти лікування.
Алерген-специфічна імунотерапія
АСІТ, або алерген-специфічна імунотерапія, може допомогти забезпечити довгострокове полегшення симптомів алергії. Цей метод особливо ефективний саме у лікуванні чутливості, спричиненої алергенами навколишнього середовища: пилком, кліщами домашнього пилу, епідермісом домашніх тварин.
Ще одна його назва − алергенна імунотерапія (АІТ).
Наразі АСІТ — єдиний метод саме лікування алергії, а не зняття її симптомів.
Ін’єкції, спреї чи таблетки, які людина отримує під час курсу АСІТ, містять дуже невелику кількість алергену. Того, що спричиняє симптоми саме у цього конкретного пацієнта.
Він отримує дозу, якої достатньо, щоб викликати відповідь імунної системи, але недостатньо, щоб спричинити серйозну алергічну реакцію. Таким чином забезпечується зниження чутливості до алергену, усунення або зменшення вираженості клінічної симптоматики.
В Україні для АСІТ доступні якісні алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек): ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).
Інші ліки
Для лікування алергії лікар може призначити певні ліки:
- назальні кортикостероїдні спреї;
- назальні антигістамінні спреї;
- антигістамінні таблетки;
- протинябрякові засоби.
Приймання будь-яких ліків проти алергії за точною схемою, яку призначив лікар, допоможе зняти неприємні симптоми, включаючи вушний біль.
Втім, ці препарати не можна призначати собі самостійно та пити їх занадто довго. Адже вони можуть викликати побічні ефекти.
Лікар може призначити протиалергічні препарати людям із сезонною алергією ще до початку періоду пилкування певної рослини. Це запобігне настанню симптомів і виділенню таких медіаторів запалення, як гістамін.
Лікування вушної інфекції
Якщо у людини є вушна інфекція через алергію, лікар може призначити антибіотики для її лікування. Антигістамінні, протинабрякові та знеболювальні препарати також можуть зняти симптоми.
Їх може полегшити й система для промивання носу «Синусалт». Вона сприяє очищенню носа, а ще зменшує набряк та застій слизу, запобігаючи розвиткові отиту.
Діагностика алергії, що може викликати вушний біль
Алергологи та імунологи — це лікарі, які спеціалізуються на діагностиці та лікуванні алергії. Щоб дізнатися, до чого людина чутлива, вони збирають повний анамнез та проводять тести на алергію.
Для цього часто використовується шкірний прик-тест. Він передбачає прокол шкіри та нанесення невеликої кількості алергену в місці проколу.
Протягом 15 хвилин шкіра або залишиться такою, якою була, або на ній з’явиться реакція. Якщо пацієнт чутливий до застосованого алергену, шкіра злегка набрякне або почне свербіти.
У випадках, коли людина чутлива одразу до багатьох факторів, має шкірні захворювання або приймає певні ліки, краще провести молекулярну алергодіагностику.
Коли час звернутися до лікаря
Людині, що відчуває вушний біль, краще не займатись самолікуванням, а звернутися до лікаря. Він визначить, алергія чи інфекція є причиною болю у вухах. Лікар також зможе виключити інші потенційні причини.
Якщо у людини спостерігаються симптоми вушної інфекції, які супроводжуються різким болем і не минають протягом 48-72 годин, їй слід негайно звернутися до лікаря.
Отже:
Алергени запускають викид в організм гістаміну та інших речовин, які подразнюють слизові оболонки носа і пазух. Таким чином алергічний риніт може вплинути на розвиток отиту та викликати біль у вусі.
У деяких випадках причиною набряку і накопичення рідини за барабанною перетинкою можуть бути вушні інфекції.
Треба звернутися до лікаря для встановлення діагнозу і з’ясування, чи є алергії причиною болю у вухах. Як тільки пацієнт дізнається, які алергени викликають реакцію його організму, він зможе діяти, щоб уникнути їх впливу або зменшити його.
Прописані лікарем засоби, включаючи антигістамінні та протинабрякові, допоможуть полегшити симптоми. А лікування алергії повинно допомогти усунути будь-який пов’язаний з нею вушний біль.
Якщо у людини вушна інфекція, можуть знадобитися антибіотики.
При різкому та сильному болі у вусі не можна зволікати зі зверненням до лікаря.