Сонячна алергія: симптоми, діагностика та лікування
Термін «сонячна алергія» часто використовують для характеристики станів, при яких під дією сонячного світла на шкірі виникають червоні сверблячі висипання.
Деякі люди мають спадковий тип алергії на сонце. У інших симптоми виникають тільки тоді, коли викликані іншими факторами. Наприклад, ліками або впливом на шкіру соку таких рослин, як борщівник, петрушка чи лайм.
Ще один термін, яким називають алергію на сонце, — сонячна кропив’янка. Її основним проявом є червоні плями, що сверблять та печуть.
Якщо така кропив’янка вкриває більшу частину шкіри, людину турбуватимуть:
- низький тиск,
- головний біль,
- нудота,
- утруднене дихання.
Висипання, які спричинила сонячна алергія, можуть з’явитись навіть на ділянках шкіри, закритих тонким одягом.
Зовнішній вигляд прищів варіює в залежності від індивідуальної чутливості. Іноді вони набрякають або вкривається кіркою. Коли висипання минають, вони не залишають шрамів.
У важких випадках можуть виникнути вторинні симптоми: запаморочення, блювота, діарея.
Причини сонячної кропив’янки
Дослідження алергії на сонце продовжуються. Точна причина її виникнення досі не встановлена.
Відомо лише одне: даний тип реакції – це алергічна гіперчутливість. Взаємодія відбувається між УФ-опроміненням та хімічною речовиною, яка синтезується в організмі й відома як фотоалерген.
Алергія на сонце: що провокує симптоми
Мозок надсилає хімічний сигнал відповідним клітинам шкіри людини, наказуючи їм виробляти гістамін. Ця хімічна речовина — медіатор запалення — допомагає організму позбавитись від алергену, який провокує реакцію. Саме гістамін викликає набряк шкіри та свербіж.
Що погіршує стан хворих на сонячну алергію?
У деяких людей з сонячною кропив’янкою чутливість до хімічних речовин, нанесених на шкіру, може лише посилювати реакцію. Тому їм краще не користуватись:
Чинником реакції на сонце може стати й сонцезахисний крем. Втім, щоб уникнути небажаних реакцій, виробники кремів стали використовувати нижчі концентрації потенційно небезпечних речовин. Тому, щоб уникнути проблем зі шкірою після нанесення сонцезахисного крему, читайте етикетку.
У кремові не повинно бути (або мають міститись у мінімальних концентрацій) РАВА (пара-аміно-бензойної кислоти), а також оксибензонів та бензофенонів. Всі вони, як і ароматизатори з консервантами, відомі здатністю викликати фотоконтактний дерматит.
Уникнення всіх названих подразників допоможе зменшити тяжкість алергічних проявів.
Як діагностується сонячна алергія
Діагностика проводиться лікарем за допомогою таких інструментів:
- Діагностичний фототест. Під час цього дослідження незначні ділянки шкіри піддаються впливу УФ-випромінювання різної потужності. Лікар оглядає шкіру, щоб побачити, чи розвиваються висипання, характерні для сонячної алергії.
- Фотопатч-тест — метод, при якому на шкіру наносяться невеличкі пластирі з різними алергенами. При видаленні пластирів шкіра опромінюється світлом, і лікарі відстежують будь-яку реакцію.
- Фотопровокаційний тест. Ділянки шкіри піддаються впливу УФ-випромінювання різного типу та сили протягом кількох днів. Лікарі спостерігають за проявами реакцій.
Лікування сонячної алергії
Найперші ліки проти алергії на сонце — захист від його променів. Зокрема,
перебування в приміщенні впродовж найспекотнішої частини дня: приблизно з 11:00 до 16:00, а то й 17:00.
Інші заходи:
- носіння капелюха з широкими полями;
- носіння одягу з цупкої тканини, що повністю вкриває тіло;
- якщо певні ділянки тіла залишаються незакритими, добре та часто наносити на них сонцезахисні засоби на основі оксиду цинку та діоксиду титану.
Медикаментозна терапія передбачає використання таблеток проти алергії на сонце. Перш за все це антигістамінні препарати. Вони допомагають боротись з гістаміном, який викликає висипання, почервоніння та свербіж. Ці засоби проти сонячної алергії краще за все полегшують основні симптоми, однак не допомагають запобігти виникненню шкірної алергічної реакції.
Якщо ваші симптоми серйозніші, лікар може призначити інші препарати проти сонячної алергії. Насамперед це:
- кортикостероїди;
- імуносупресори, зокрема азатіоприн;
- гідроксихлорохін (Плаквеніл) — протималярійний препарат;
- монтелукаст (Сингуляр), який призначається для лікування астми.
Але як таблетки від сонячної алергії монтелукаст можна використовувати, лише якщо у хворого немає депресії. Адже найчастіші побічні ефекти препарату — це власне депресія, агресія та суїцидальні думки. Тому пацієнтам зі схильністю до депресивних станів ці ліки категорично протипоказані.
А от таке лікування, як десенсибілізація, направлене на запобігання алергічній реакції. Десенсибілізація включає в себе обробку шкіри курсом УФ-випромінювання (фототерапія) з метою зниження її чутливості.
З часом це може запобігти появу висипань від сонця: лікування буде довготривалим, але завдяки йому шкіра майже не реагуватиме на сонячне світло.
Профілактика сонячної алергії
Сонячна алергія може виникати час від часу, а може перейти в хронічну форму. Декілька широкомасштабних досліджень підтверджують ефективність препаратів проти алергії на сонце та дотримання профілактичних заходів.
З 87 добровольців, які мали діагноз «алергія на сонце», половині допомогли уникнення сонячних променів, носіння темного одягу та антигістамінні препарати.