Пліснява в будинку: наскільки це велика проблема для здоров’я?
Холодна сира зима чи тепле вологе літо можуть призвести до підвищення вологості й появи в оселі цвілі. Вона може рости на стінах, ванній, шторах, одязі, книгах, іграшках — буквально будь-де. Цвіль в будинку може перетворити цінні речі на затхлі реліквії, більше подібні до сміття.
Але чи становить пліснява й небезпеку для здоров’я людини? Який вплив вона може мати на організм?
Читайте далі, щоб зрозуміти, що таке пліснява, звідки вона береться, як впливає на здоров’я людини і як її зупинити.
Що таке пліснява?
Коли на будь-яких поверхнях оселяється грибок, йдеться про так звану цвіль або плісняву. Цим словом позначають цілу групу нижчих грибів.
До неї входять мікроміцети, які не утворюють плодових тіл. Натомість вони активно розростаються нитчастим міцелієм, захоплюючи території навколо. До групи пліснявих грибів, зокрема, належать такі відомі представники грибного царства, як пеніцил та аспергіл.
Різні типи плісняви можуть зустрічатися як в приміщенні, так і на вулиці.
Цвілеві гриби у великих кількостях утворюють спори, які поширюються повітрям. Їх в атмосфері на вулиці та у приміщенні настільки багато, що ми дихаємо ними завжди — більшою чи меншою мірою.
Гриби використовують спори для розселення на нові місця і продукують ці клітини у надзвичайно великих кількостях.
Запобігти поширенню спор неможливо, вони повсюдні. Ба більше, грибні спори грибів є й у тих приміщеннях, де грибок не росте. Вони просто знаходяться у повітрі. І основне питання у тому, скільки спор грибів людина може вдихати без шкоди для здоров’я.
Адже у вологому та теплому довкіллі спори швидко починають проростати, буквально на будь-якій поверхні. Їм для цього вистачає навіть невеликої кількості будь-яких поживних речовин: клею для плитки, неприбраних органічних залишків на брудних поверхнях…
Що вже казати про такі органічні матеріали, як папір, картон, овочі, фрукти та інші харчові продукти, які ви тримаєте у підвалі, холодильнику чи на підвіконні. Саме такі субстрати й є природним місцем розмноження грибів.
Відтак пліснява може рости на самих різних поверхнях, включаючи тканину, дерево, скло та пластик. У міру зростання гриби живляться матеріалом, на якому ростуть.
Гриби, що живуть у вашій оселі
Мікологія — наука, що вивчає гриби, — наразі активно розвивається. Адже світ грибів складний та непередбачуваний. Він став зрозумілішим вченим в останні десятиліття, з розвитком молекулярних методів вивчення живого.
Так, були відкриті та описані нові види грибів. Змінилась уява про багато які з відомих раніше видів. І наразі важко сказати, скільки цвілевих грибів існує у природі. Але, за оцінками експертів, їх може бути 300 000 і більше.
Ті, що часто зустрічаються у нас вдома:
- Альтернарія: зазвичай проростає у вологих приміщеннях, наприклад, в душі або під раковинами, які протікають. Вона ж часто оселяється на овочах та фруктах, що гниють.
- Аспергил: часто зростає в приміщеннях, на пилу, порошкоподібних харчових продуктах і будівельних матеріалах, таких як гіпсокартон.
- Кладоспоріум: може рости в місцевостях з прохолодним або теплим кліматом. Має тенденцію з’являтися на тканинах і дерев’яних поверхнях.
- Пеніциліни: як правило, зростають на пошкоджених водою речах. Часто мають синій або зелений колір.
Цвіль приймає різні форми й структури. Вона може бути білого, чорного, жовтого, синього або зеленого кольорів. Часто виглядає як вицвіле місце або пляма, може мати оксамитовий, пухнастий або шорсткий зовнішній вигляд. Це залежить від типу цвілі, умов її зростання та поживного середовища, на якому вона розвивається.
Як цвіль потрапляє до будинку?
Спори грибів є скрізь — як у приміщенні, так і на вулиці, але їх не видно неозброєним оком.
Спори можуть потрапляти до будинку:
- З повітрям: через відкриті вікна, дверні отвори та вентиляційні системи.
- Прикріплюючись до предметів і людей: на одязі, взутті та на шерсті домашніх тварин.
Але цвіль в будинку з’явиться тільки в тому випадку, якщо спори потраплять туди, де є умови для її зростання. Зокрема такі, як вологість і запас відповідних поживних речовин.
Якщо середовище їм не підходить, спори грибів зазвичай не розвиваються.
Осередки, у яких часто з’являється цвіль, охоплюють:
- місця, де відбулися витоки води та підтоплення;
- вікна, де накопичується конденсат;
- місця, де не циркулює повітря, наприклад, за шафою.
Найбільше сприяють росту цвілі вологі целюлозні матеріали, зокрема:
- вироби з паперу, включаючи шпалери;
- картон;
- плитка для стелі;
- вироби з деревини;
- ізоляційні матеріали;
- оббивка та інші тканини.
Місця, де росте грибок, зазвичай помітні. Часто грибкове «цвітіння» супроводжується затхлим запахом. Воно може пошкодити предмети домашнього вжитку, а також вплинути на здоров’я.
Як цвіль в будинку впливає на здоров’я
Цвіль здатна являти проблему для здоров’я. Особливо для людей з алергією, захворюваннями дихальних шляхів або ослабленою імунною системою.
Проблеми з диханням
У міру росту та розвитку грибка в повітря можуть потрапляти його спори, окремі клітини, фрагменти міцелію та леткі органічні сполуки. Самі по собі вони можуть бути алергенами та/або подразниками.
Спори та інші грибкові частки містять також мікотоксини. Деякі з них можуть бути небезпечними. Особливо для людей, які до них чутливі.
Крім того, грибок сприяє руйнуванню субстрату, на якому живе. Так у повітрі збільшується кількість завислих часток або пилу.
Ці частинки можуть подразнювати легені, ніс і горло. Особливо у людини, яка вже має проблеми з диханням, астму або хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).
Алергія до спор грибів
Людина з алергією до будь-яких частинок, пов’язаних з грибами, може мати реакцію на них.
Алергія на спори грибів може викликати симптоми, схожі з такими для полінозу. Його ще називають сезонною алергією.
Як правило, поліноз викликається пилком рослин та спорами грибів. Речовини, що містяться у цих складниках повітря, можуть впливати на верхні дихальні шляхи.
Симптоми алергії до плісняви включають:
- закладеність носа або нежить,
- свербіж в носі,
- свербіж у горлі,
- чхання,
- сльозотечу.
Люди, які одночасно мають алергії на гриби та астму, з більшою ймовірністю відчують напад астми, якщо в навколишньому середовищі присутня цвіль.
Збільшення обсягу пилу може збільшити ризик появи пилових кліщів, що також викличе алергічну реакцію у деяких людей.
Втім, не всі гриби однаково алергенні. Для того, щоб реакцію спровокували одні з них, зокрема альтернарія, достатньо, щоб у кубометрі повітря було хоча б 100 її спор.
А інші, приміром, усюдисущий кладоспоріум, не такі небезпечні. Вдихнувши навіть 2 500 тисячі його спор, ви можете не відчути ніяких симптомів.
Втім, з алергією на альтернарію є хороша новина. Її можна вилікувати за допомогою алерген-специфічної (АСІТ) або, як її зараз називають, алергенної імунотерапії (АІТ). І тут українцям вже доступні високоякісні алергени. Зокрема, іспанського виробника компанії «Інмунотек».
А от з лікуванням наступного захворювання набагато важче. І воно може набувати складних, іноді смертельних форм.
Аспергильоз
Отже, не лише алергією небезпечний грибок. Такий рід пліснявих грибів, як аспергил, давно відомий здатністю спричиняти серйозні проблеми зі здоров’ям. Хвороба, яку він викликає, називається аспергильозом.
Багато людей можуть спокійно вдихати спори цього гриба. Однак ті з них, у кого ослаблена імунна система чи є захворювання легень, можуть захворіти на аспергильоз.
Існують різні види цієї хвороби:
- Алергічний бронхолегеневий аспергильоз (АБЛА): інфекційно-алергічне захворювання бронхів та легень, що може спричинити проблеми з диханням.
- Алергічний аспергильозний синусит: вражає ніс і може викликати головний біль. Алергічні реакції до спор аспергилу та пеніцилу розповсюджені серед українців й є другими за частотою після реакцій на альтернарію. На останню реагує до 23 % хворих на поліноз українців. На аспергил та пеніцил – 6 %.
- Аспергилома: пухлиноподібне новоутворення в легенях або пазухах носа. Може викликати кровохаркання, а також проблеми з диханням.
- Хронічний легеневий аспергильоз: симптоми включають проблеми з диханням, кашель та втрату ваги.
Інколи, коли імунна система людини дуже ослабла, аспергил проникає у головний мозок. Такий стан зазвичай є смертельним.
Інші стани
Ріст цвілі також може стимулювати зростання бактерій та інших мікроорганізмів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), вплив цих бактерій може спричинити у деяких людей запальні процеси.
ВООЗ також зазначає, що цвіль і мікробні агенти, які вона виробляє, можуть збільшувати ризик розвитку бронхіальних і грибкових інфекцій.
Існують дані, що це може викликати:
- гіперчутливий пневмоніт,
- бронхіт,
- алергічний альвеоліт,
- хронічний риносинусит,
- алергічний грибковий синусит,
- проблеми нижніх дихальних шляхів у раніше здорових дітей.
Деякі дані ВООЗ і Центру з контролю і профілактики захворювань США показують, що знаходження у середовищі, де присутня цвіль, пов’язане з такими симптомами:
- подразнення шкіри та очей,
- хрипи,
- лихоманка,
- втома,
- нудота,
- головний біль,
- безсоння,
- подразнення слизової оболонки.
Ці та інші симптоми разом є частиною синдрому хворої будівлі. Він характеризує стан здоров’я, при якому люди, які проводять час в певному приміщенні, мають погане самопочуття.
Фактори, що впливають на ймовірність виникнення проблем зі здоров’ям через плісняву, охоплюють:
- стан імунної або дихальної системи людини,
- кількість грибних часточок у повітрі.
У деяких людей пліснява може викликати і бронхіт.
Захист від грибка та профілактика захворювань
Контроль вологості — ключ до запобігання зростанню цвілі в приміщенні. Також важливо утримувати будинок в чистоті та з гарною вентиляцією.
Чинниками вологості в будинку є:
- дихання людей і домашніх тварин;
- використання води для миття та приготування їжі;
- волога у повітрі, наприклад, у дощові чи вологі дні;
- витік води;
- щільно закриті вікна та двері.
Рекомендований рівень вологості в будинку — 50 %, але не більше 60 %.
Зниження вологості
Ви можете зменшити ризик накопичення вологи та появи цвілі, якщо будете:
- Швидко діяти у випадках витоку або розливу води.
- Використовувати осушувачі повітря для зменшення вологості в приміщенні.
- Залишати вікна відкритими, коли це можливо, щоб повітря могло циркулювати.
- Під час готування їжі використовувати витяжні вентилятори для видалення вологи.
- Уникати в приміщенні дій, які призведуть до підвищення вологості, таких як сушка одягу або використання гасових обігрівачів.
- Перед складанням речей перевіряти, чи вони повністю висохли.
- Час від часу спорожнювати й провітрювати рідко використовувані ящики та шафи.
- Регулярно прибирати, щоб цвіль не могла накопичуватися на поверхнях, в пилі або інших субстанціях.
- При чищенні ванної кімнати використовувати засоби, що вбивають цвіль.
- Не укладати килими у ванних кімнатах і підвалах.
- Для зменшення ризику витоків води своєчасно обслуговувати будівлі, жолоби та стоки.
Не завжди можливо запобігти зростанню цвілі, але регулярне прибирання може знизити ризик її появи або призупинити розмноження.
Видалення цвілі в будинку
Для очищення поверхонь або видалення цвілі:
- Протирайте тверді поверхні спеціальним очищувачем, милом і водою або сильно розведеним розчином відбілювача. Завжди насухо витирайте поверхні після використання, щоб запобігти появі плісняви.
- Вимивайте або протирайте пористі поверхні і регулярно перевіряйте їх на наявність цвілі. Якщо цвіль в будинку на певних поверхнях з’являється дуже часто, розгляньте можливість позбавитись цих предметів взагалі.
- Дізнайтесь в господарському магазині про протигрибкові фарби та інші продукти, які допоможуть запобігти розвитку плісняви.
Зверніться до лікаря, якщо вважаєте, що цвіль в будинку викликає проблеми зі здоров’ям.
Багато предметів, які допоможуть впоратися з цвіллю, доступні для покупки онлайн. До них належать:
- осушувачі повітря,
- вимірювачі вологості,
- продукти для чищення поверхонь та інші.
Отже:
У всіх приміщеннях є спори грибів, але вони несуть загрозу людині лише за певних умов.
Зокрема, люди з ослабленою імунною системою можуть мати вищий ризик захворювання, якщо в їхньому навколишньому середовищі є цвіль та її спори. Цей ризик особливо високий для тих, у кого є ще й проблеми з дихальною системою. Такі, а також алергічно сенсибілізовані особи можуть відчувати алергічні реакції.
Дотримання чистоти, сухості й хорошої вентиляції в приміщенні — найкращий спосіб запобігти розвитку цвілі.
Будь-хто, у кого викликає проблеми цвіль в будинку, на роботі, в навчальному або іншому закладі, повинен звернутися за порадою до свого лікаря.