Як лікувати алергію на полин? «Гіркого» життя вас позбавить АСІТ

0 1 779

Полин – один з найпоширеніших бур’янів України. Він полюбляє степи, ліси та звалища, тому алергія на цю рослину найбільш поширена в степовій та лісостеповій зонах. Пилок полину володіє унікальними летючими властивостями: аеробіологи виявили ці пилкові зерна навіть в… Антарктиді! Тож як лікувати алергію на полин?

Навіть якщо викосити полин в центрі міста, концентрація його пилкових зерен на кубометр повітря залишиться досить високою, адже вітер принесе пилок з навколишніх полів, звалищ та інших районів. 

Люди, котрі мають алергічну реакцію на полин, починають відчувати нездужання в кінці червня і продовжують чхати та витирати сльози аж до кінця жовтня.

Пояснюється це тим, що полин близький родич амброзії. І хоча остання починає і закінчує квітнути пізніше, половина пацієнтів з чутливістю до полину реагують і на амброзійний пилок. 

Але, згідно з результатами молекулярного тестування на алергію, 40 % з них реагують лише на полин. Тим паче що в Україні нараховується близько 30 його видів. 

Деякі з них успішно використовують в фармацевтичній та харчовій промисловості. І харчові та/або медичні продукти — ще одне джерело симптомів для людей, які мають чутливість до алергенів полину.

Алергія на полин: симптоми

цілорічна алергия

На початковій стадії захворювання задіяні слизові оболонки носа та очей. Як правило, виникають свербіж, чхання, сильний нежить, який за тиждень може перерости в закладеність носа, дискомфорт м’якого піднебіння і навіть свербіж вух

Дуже часто пік алергії на полин, що припадає на середину серпня, ускладняється бронхіальною астмою. У таких хворих з’являються виражене свистяче дихання та задишка. 

Крім того, у пацієнтів, сенсибілізованих до пилку, в період цвітіння бур’янів починають свербіти та червоніти окремі ділянки шкіри. Тому лікарі не рекомендують виходити на вулицю в пік пилкування рослин. Ці терміни можна відстежувати за допомогою алергопрогнозу.

Небезпечний час доби для осіб, сенсибілізованих до полину, найчастіше припадає на період після полудня. Втім, у період пікової палінації рівень пилку високий впродовж всього дня.

Алергія на пилок: причини

Існують різні теорії виникнення даного захворювання. Але, на думку більшості медиків, основним фактором розвитку полінозу вважається генетика. 

Якщо один з батьків мав поліноз або будь-яку іншу алергопатологію, то у 30 % випадків симптоми алергії спостерігатимуться й у дитини. 

Запустити патологічний процес можуть:

При ураженні слизових оболонок та дихальних шляхів алергія на полин може супроводжуватися астмою. Але найнебезпечнішим ускладненням вважається анафілаксія.

Як лікувати алергію на полин: обов’язкова дієта

Полин є однією з рослин-лідерів щодо сенсибілізації українців. Тому в сезон цвітіння цього бур’яну дуже важливо дотримуватись спеціальної дієти. 

Краще, коли її розпише лікар-алерголог. Він знає, що не можна вживати при алергії на полин, а які продукти, навпаки, принесуть користь. 

В перелік заборонених входять, зокрема:

  • соняшникова олія;
  • халва;
  • алкогольні настоянки з полином: абсент, вермут, мартіні, різноманітні бальзами;
  • ліки, напої й прянощі, виготовлені на основі полину.

Профілактика та лікування чутливості до пилку полину

Найчастіше медики рекомендують брати відпустку на період активного пилкування полину і змінювати місцеперебування. На спеціальній карті Європи завжди можна подивитись, де пилку рослини у цей час немає.

Якщо ж переїзд неможливий, слід хоча б за два-три тижні до сезону цвітіння звернутись до алерголога. Він на основі прик-тестів або тесту на алергію АЛЕКС допоможе підібрати необхідні вам методи лікування алергії.

Щоб зменшити прояви алергії, дуже важливо виконувати такі профілактичні заходи:

  • Не їздити у машині з відкритими вікнами. Тільки з включеним клімат-контролем (кондиціонером).
  • Закривати вікна на ніч або завішувати їх вологою марлею.
  • Носити сонцезахисні окуляри, панамки або капелюхи.
  • Залишати вуличний одяг в окремому приміщенні.
  • Приймати душ після прогулянки.
  • Не лікувати цю алергію народними засобами — вони здатні погіршити симптоми.

Але якщо ви хочете не просто підібрати стратегію уникнення алергенів чи зняти симптоми, почніть лікування за допомогою алерген-специфічної,  або алергенної імунотерапії (АСІТ, або АІТ). 

За допомогою високоякісних алергенів — ін’єкцій «Алксоід» (Alxoid) або сублінгвального спрею «Оралтек» (Oraltek) виробництва іспанської компанії «Inmunotek» (Інмунотек) — можна досягти тривалого одужання або взагалі забути про поліноз.

Суть лікування полягає у введенні мінімальних доз алергену полину звичайного. Вони спричиняють вироблення антитіл, що блокують алергічну реакцію.

Як лікувати алергію на полин, лікар визначає після обстеження та отримання повної клінічної картини захворювання. Робиться це при досягненні ремісії, за 2-3 місяці до початку цвітіння рослини.

До речі, за допомогою названих препаратів продовжити курс терапії можна і в період пилкування. При цьому лікар має враховувати вік пацієнта та вираженість сенсибілізації.

Зазвичай повний курс лікування АІТ триває 3-5 років. За цей період організм має повністю адаптуватись до пилку. Тож весна та літо заграють для вас усіма барвами.

Коментарі
Loading...