Алергія на свиню: кому варто триматися подалі від тварин із п’ятачком?

0 1 912

У дачному масиві поруч з великим українським містом розгорівся скандал. Власники однієї з ділянок вирішили розводити свиней на продаж. Одночасна присутність на чотирьох сотках до двох десятків тварин викликала неабияке обурення сусідів. Не те щоб вони були проти свинок. Але  ж сморід…  відкрити вікна, особливо у спеку, було просто неможливо. До того ж виявилося, що існує алергія на свиней. І її вплив на якість життя досить відчутний.

Близькість до свиней може бути небезпечною і для самих свинарів, і для оточуючих. 

Врешті-решт сусіди, втомившись за декілька років умовляти власників стада подумати про тих, хто знаходиться поруч, і про навколишнє середовище, вирішили звернутися до суду.

Утім, покарати фермерів-свиноводів раніше, ніж Феміда, можуть власні тварини. Адже свині, як і коти, собаки чи інші домашні улюбленці, здатні викликати алергію.

Ті, кому випало щастя жити поруч із продовжувачами справи сільських предків, починають скаржитись на задишку, свербіж очей, висипання на шкірі.

Контакт зі свинями чи свининою спричиняє декілька професійних захворювань, у тому числі алергічних, а ще викликає перехресні реакції до котячих.

Професійні захворювання: «легеня свинаря» та балантидіаз

Один з проявів професійних недуг — так званий синдром «легеня свинаря». Він розвивається як реакція на епітелій, тобто верхній шар шкіри свиней. 

Його лусочки потрапляють у повітря. І ними вимушені дихати свинарі та інші люди, які близько контактують з тваринами. 

Симптомами синдрому «легеня свинаря» можуть бути:

У рідких випадках наслідком синдрому «легеня свинаря» може бути смертельно небезпечна анафілаксія — стан, що потребує негайної медичної допомоги. 

Інше професійне захворювання, пов’язане зі свинарством, але не пов’язане з алергією, — балантидіаз. Його викликає балантидій — тварина-родич інфузорій, яка живе у шлунково-кишковому тракті свині. 

Цисти балантидія виходять назовні разом із фекаліями тварини і з немитих рук потрапляють до рота свинаря. Звідти вони проходять у товстий кишечник. 

Якщо кількість цих паразитів стає великою, вони починають роз’їдати стінки кишечника, харчуючись ними та кров’ю. Відтак людина відчуває біль у животі, у неї піднімається температура, спостерігається кривавий пронос. 

Якщо хворобу одразу не вилікувати, кількість балантидів буде зростати. Вони розмножуються у кишечнику. А крім того паразити можуть знову і знову потрапляти в організм хворого при його нових контактах із свинями.

І ще від свиней можна підхопити чимало інфекційних та інших паразитарних захворювань. Особливо під час розділки туш.

Контактний дерматит 

Небезпечні й виділення свиней. Від корму залежить, буде їхня сеча слабокислою або лужною. Обидва варіанти при тривалому контакті призводять як мінімум до подразнення. Як максимум — до подразнюючого контактного дерматиту

Ну і, звичайно, сморід. В залежності від віку та статі одна свиня виділяє від 7,5 до 20 кг сечі та фекалій за добу. 

Екскременти свиней особливо багаті на азот. Той, що у вигляді газу аміаку здатен роз’їдати очі, шкіру, потрапляти у дихальні шляхи та на слизові стравоходу та легень не лише власників свиней, а й їхніх сусідів. 

Звідси:

  • першіння у горлі,
  • сльозотеча,
  • шкірний висип,
  • бронхоспазм.

Окрім токсичної, як вважається, аміак має й канцерогенну дію. Недарма тваринництво як  джерело виділень тварин є одним з видів сільського господарства, що найбільше загрожує екосистемі Землі. І сприяє, в тому числі, глобальному потеплінню.

Алергія на свинину

Не менш неприємним може виявитися і контакт з м’ясом свині. Навіть у тих, хто ніяк не пов’язаний із розведенням цих тварин. Улюблені багатьма шашлик, відбивна чи просто добрий шмат сала з часником також здатні викликати алергічну реакцію.

Відповідальний за неї цукор  галактоза-альфа-1,3-галактоза: він міститься в організмі ссавців, до яких належать і свині. Відтак їхнє м’ясо так само, як телятина чи баранина, може спричинити появу:

Ці симптоми алергії зазвичай розвиваються через 2–8 годин після того, як ви скуштували свинину. Не має значення, був це самостійний продукт чи складова якоїсь страви.

Як пов’язані кіт та свиня

А ось інший синдром, пов’язаний із вживанням м’яса володаря п’ятачка, дається взнаки майже одразу після того, як воно потрапило в організм. Проявляється він:

Сильнішими ці симптоми бувають після вживання сирої свинини, сушених чи копчених виробів із неї, ніж після того, як ви скуштували добре приготовлене м’ясо.

Назва цього синдрому звучить досить дивно: «свинина-кішка». А все тому, що страждають на нього люди, які мають алергію на котів

Причина такого зв`язку — перехресна реактивність. Вона викликана подібністю молекулярної структури білку альбуміну обох тварин. Він знаходиться у сироватці їхньої крові та у слині. 

Відтак із кров’ю альбумін потрапляє у м’ясо свині, а зі слиною кота — на його шерсть. І людина, сенсибілізована до альбумінів, відчуватиме симптоми і коли їсть м’ясо, і коли контактує із кицькою.

Як наслідок, люди з на алергією до свинини зазвичай гіперчутливі й до шерсті котів. Втім алергія на котячу шерсть та лупу зовсім не означає, що у пацієнта розвинеться алергія на свиней. 

Її розвиток залежить від того, до якого саме білку чутливий конкретний пацієнт. 

Діагностика та лікування алергії на свиню та свинину

Встановити, чи дійсно ви маєте алергію на свинину, свиней та котів, може лише лікар-алерголог. Для цього він може використати як прик-тест, так і молекулярну діагностику алергії.

Втім, якщо важливо визначити, який саме білок викликає ваші реакції, найкращим способом є молекулярний тест ALEX. З його допомогою можна встановити чутливість одразу до 295 молекул та екстрактів різноманітних алергенів. 

Серед них — білки лупи та шерсті котів та свиней, сироваткові білки свинини та котячої слини. Отримавши результат, лікар визначить, чи маєте ви перехресний синдром «кішка-свинина», чи, приміром, реагуєте лише окремо на шерсть свині та окремо — на шерсть кота.

Хороша новина полягає в тому, що деякі з цих видів алергій лікуються за допомогою алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні. А підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.

Якщо діагноз «алергія на свиней або на свинину» підтвердиться лабораторно, вам доведеться виключити свиняче м’ясо з раціону. А також перестати контактувати зі свинями та/або котами. 

А ще — проконсультуватись з алергологом щодо ліків, які допоможуть зменшити інші прояви алергії.

 

Коментарі
Loading...