Алергія на липу: сенсибілізуватись можна через мед або цвіт

0 1 844

На честь цього дерева українці назвали один із літніх місяців. І це не дивно. Адже липовий мед, без якого важко уявити чаювання зимою, здавна славиться смаком і цілющими якостями. А прогулянка липовою алеєю під час цвітіння дерева дає чудову нагоду насолодитися ароматом квітів. Утім, тут варто бути обережними: алергія на липу здатна не просто зіпсувати настрій, а й погіршити ваше самопочуття. 

Про те, коли алергія на липовий пилок може проявитися найчастіше, читайте далі.

Липа та її родичі

Ареал розповсюдження липи (Tilia) – широти від півдня Шотландії, Англії та Уельсу до півночі Італії, Іспанії та Греції. Загалом представники підродини липових (Tilioideae) ростуть у регіонах із помірним кліматом в Європі, Азії, Південній та в Північній Америці, а також у Китаї. І належить ця підродина до родини мальвових (Malvaceae). 

Отже, родичами липи є не лише інші дерева, а й чагарники та трав’янисті рослини. Наприклад, мальва, гібіскус, алтея, півонія та джут.

Період цвітіння липи – із травня по липень. Так, так, через глобальне потепління липа тепер зацвітає за 2 місяці до початку власне липня. І максимум її цвітіння припадає на червень.

У якому випадку липа може викликати алергію

Найрозповсюдженіша представниця роду – липа серцелиста (Tilia cordata). Це дерево з симетричною кроною, яке не потребує великого догляду та може рости в умовах техногенного забруднення. Тому його масово використовують для озеленення міст

Звідси й потенційна алергенність липи. Хоча це дерево пристосоване для запилення комахами та має клейкий пилок, в умовах, коли дерев багато, у відкритому повітрі збільшується і кількість липового пилку. Теоретично він може спричиняти симптоми алергії, переносячись повітряними потоками

Але виникатимуть ці симптоми з набагато більшою ймовірністю, якщо ви відпочиваєте під липою або прогулюєтеся липовою алеєю. Ну, або нюхаєте липовий цвіт. Тобто близько контактуєте з цим деревом. 

Однак симптоми з’являться лише у разі, якщо ви вже сенсибілізовані до липових алергенів.

Ця сенсибілізація може відбутись не тільки через вдихання пилку, а і якщо ви вживаєте липовий мед та полюбляєте липовий чай.

Алергени липи

Вважається, що алергія на липу зустрічається у світі в цілому нечасто. Втім, як у США, так і у Франції її пилок відносять до категорії помірних алергенів. 

Точні дані щодо поширеності алергії на пилок липи в Україні відсутні. 

А от дослідження, проведене серед португальських дітей, показало, що алергію на липовий пилок мали 11,4 % дітей віком до 15 років, які взяли у ньому участь. Схожі дані були отримані й для дітей в Туреччині.

Білки липового пилку, що спричиняють реакцію гіперчутливості, поки не віднесені до певних категорій. Але відомо, що ці молекули мають розмір переважно 50 кДа, а також приблизно 23 і 10 кДа. Такі параметри характерні й для алергенних молекул інших рослин. 

Наприклад, білки 50 кДа є основними алергенами насіння. Білки такого ж розміру, а також розміром приблизно у 23 кДа відповідають параметрам профілінів

Це так звані рослинні паналергени. Вони входять до складу кожної клітини кожної рослини. При цьому 75 % алергенних білків цього класу є подібними, навіть якщо йдеться про рослини різних видів. Трохи меншу молекулярну масу – від 15 до 20 кДа – мають і білки PR-10. Вони характерні для пилку, зокрема дерев, і захищають його від факторів довкілля.

Які симптоми викликає алергія на липу

Втім, якщо про приналежність потенційних алергенів липи до певних білкових груп поки що можна лише здогадуватися, симптоми цієї алергії вже описані. 

Основними проявами сенсибілізації до липових алергенів, як і до пилкових білків інших рослин, є астма, алергічний риніт та алергічний кон’юнктивіт

Також можлива поява кропив`янки або контактного дерматиту. І не тільки.

Так, у науковій літературі описаний випадок із 21-річною жінкою, у якої кожного червня під час цвітіння липи, що росла біля її будинку, з`являлися:

Прик-тести з пилком липи та молекулярні тести на IgE-чутливість до нього виявилися позитивними.

Як зазначають науковці, гіперчутливість до пилку липи серцелистої може стати причиною розвитку перехресної алергії на пилок інших представників родини Tilia. Також є повідомлення про слабку перехресну реактивність між пилком липи та платана (Platanus acerifolia).

З огляду на те, що липа належить до родини мальвових, у людей, сенсибілізованих до неї, можуть проявлятися неприємні симптоми при вживанні лікарських засобів із коренем алтею та чаїв з пелюстками гібіскусу. 

Діагностика та профілактика алергії на липу

Діагноз «алергія на липу» може встановити лише лікар-алерголог. Зокрема, на основі інформації про ваші симптоми.

І якщо він визначить, що ви дійсно сенсибілізовані до алергенів липи, вам доведеться уникати контакту з ними.

Це, наприклад, означає, що не можна сидіти під липами, ходити повз них, коли вони цвітуть. А також – саджати липу біля свого будинку

І, звичайно,

сенсибілізовані до пилку липи люди мають уникати вживання липового меду, який також може спровокувати появу симптомів захворювання. Людям з алергією на липу також протипоказаний липовий чай. 

Реакцію до останнього, опосередковану антитілами IgG, достеменно може визначити тест FOX. Це молекулярний діагностичний тест, розроблений для визначення непереносимості до 286 харчових продуктів.

А чутливість до спорідненого з липою платана може встановити молекулярний тест ALEX2.

Коментарі
Loading...