Алергія після гоління. Причини, симптоми та як уникати
Говорячи про чутливу шкіру, завжди уявляємо жінок та їхню одвічну проблему висипів, почервоніння й набряків. І це не дивно — жіноча шкіра в рази тонша та ніжніша за чоловічу, відтак й уражається частіше. Втім, є момент, коли про чутливу, подразнену та схильну до алергічних проявів шкіру варто замислитися й чоловікам. Адже причиною появи надокучливого сверблячого висипу може стати алергія після гоління обличчя — тієї процедури, яку жінки зазвичай не проводять.
А утім, на цьому унікальність чоловічої ситуації закінчується. Адже алергія на гоління може стати супутницею чоловіків, котрі недостатньо дбають про вибір засобу та акуратність виконання самої процедури. Однак у більшості випадків за цим станом приховується звичайне подразнення шкіри, яке виникає при так званому сухому голінні — внаслідок застосування негострих лез або певних засобів догляду за шкірою.
Разом з тим іноді після гоління виникає дерматит. Він може бути спричинений як певним тригером, так і алергічною реакцією — тобто імунною відповіддю організму на той чи інший алерген.
Подразнювальний контактний дерматит обумовлює близько 80 % випадків контактного дерматиту, і лише решта випадків цієї недуги виникає через справжню алергію.
Алергічний контактний дерматит (АКД) — це реакція імунної системи на алерген. На практиці це означає, що у вас раптом може розвинутись алергія на засіб, яким ви без проблем користувались роками.
Алергія на засоби для гоління: які причини?
Незважаючи на те, що АКД — дуже поширена реакція на засоби для догляду за шкірою, іноді причину дерматиту виявити досить складно. Адже обличчя зазнає впливу найбільшої кількості косметичних засобів.
У чоловіків засоби після гоління можуть спричинити екзематозне висипання на ділянці бороди та прилеглій частині шиї. А чоловіки, які голяться вологим способом, мають підвищений у 2,9 раза (у порівнянні з сухим голінням) ризик виникнення алергії на ароматичні компоненти косметичного засобу.
Також різні дослідження показали значні зворотні зв’язки між впливом подразника й контактною алергією на аромати чоловічого одеколону/лосьйону після гоління та засобів для гоління. Найчастіше від цієї проблеми страждають чоловіки з чутливою шкірою.
Загалом найбільш частими контактними алергенами, які спричиняють ту чи іншу реакцію після гоління, вважаються парфумовані засоби. Зокрема ті, які містять ароматну суміш і перуанський бальзам. Примітно, що, як показують дослідження, користування бритвою підвищує ймовірність розвитку алергії на ароматизатори.
Причина алергії — бритва… І таке бува, якщо вона з нікелю
Крім того, навіть сама бритва теж може спричинити алергію. Річ у тім, що досить часто леза для гоління виготовляються з нікелю, а він є одним з найпоширеніших подразників і алергенів. Виділення нікелю з бритви під час гоління може бути причиною алергічного нікелевого дерматиту.
Клінічні випадки підтвердили, що нікель виділявся з бритви за результатами тесту DMG, що має високу специфічність. Понад те деякі вчені припускають, що гоління бритвою може бути причиною контактної алергії на ароматичні компоненти косметичних засобів у пацієнтів чоловічої статі. Адже лезо здатне спричинити невеликі рани, які полегшують проникнення у шкіру парфумерних речовин із мила, піни для гоління та лосьйонів після гоління. Дослідження підтвердили високу ймовірність розвитку алергії на ароматизатори при голінні бритвою.
Крім того, нікель може міститися не лише у лезах, а й у засобах для догляду за шкірою. Це також здатне обумовити розвиток алергії на засоби для гоління, причому не тільки на ділянках шкіри, які зазнають їхнього прямого впливу, а й на інших.
Наприклад, як свідчить недавня стаття в журналі з дерматології з назвою «Контактні алергени, відповідальні за дерматит повік у дорослих», алергія на крем для гоління прямо пов’язана з алергією на повіках.
Основним алергеном, що спричиняє такі реакції, як зазначається, є сульфат нікелю. Якщо результати цього дослідження підтвердяться, це може полегшити діагностику та лікування алергічних контактних дерматитів.
Іншими можливими причинами алергії після гоління є:
- Суміш ароматів: ці речовини додають до продуктів, щоб покращити їхній запах, але ароматизатори є головним джерелом контактної алергії.
- Перуанський бальзам: ця смола дерева (також відома як смола Myroxylon pereirae) може пахнути корицею або ваніллю. Міститься в деяких кремах та одеколонах.
- Euxyl K400: цей консервант є комбінацією двох хімічних сполук — метилдібромоглутаронітрилу та феноксіетанолу. Є інгредієнтом багатьох лосьйонів.
- Пропіленгліколь — консервант, що допомагає подовжити термін придатності лосьйонів, кремів для гоління.
- Коричний альдегід: як видно з назви, цей інгредієнт є похідним кориці. Використовується у засобах для догляду за шкірою, щоб надати їм приємного запаху спеції.
Які симптоми має алергія після гоління
Основними симптомами алергії, спричиненої голінням, є:
- подразнення,
- почервоніння,
- висип,
- свербіж,
- набряк,
- поява лусочок на шкірі.
Як правило, більшість реакцій виникає протягом 24 годин. Але разом з тим від впливу подразника до появи висипу може минути кілька днів, а то й до двох тижнів.
Алергія після гоління: як уникнути
Якщо ви помітили, що у вас виникає алергія на піну для гоління, крем чи лосьйон, рекомендується звернутися до дерматолога чи алерголога, аби з’ясувати, що саме провокує реакцію. Лікар може провести шкірне патч-тестування з алергенами косметологічних засобів, щоб визначити, якого подразника варто уникати для профілактики алергічної реакції.
Крім того, тільки фахівець має підбирати той чи інший засіб лікування алергії. Наприклад, уже згадана шкіра на повіках особливо чутлива, тому вимагає спеціального догляду. Для її лікування призначають виключно медикаментозні засоби. А при алергії після гоління на обличчі та інших частинах тіла (шия, руки) може добре підійти піна «Блу Кап». Вона дієво знімає запалення, зволожує та захищає шкіру від впливу подразників.
Якщо симптоми вашої алергії погіршуються або постійно повертаються, тривають понад три тижні, впливають на здатність зосереджуватися або спати, обов’язково зверніться по професійну допомогу.