Як захищати шкіру рук від холодів

0 1 675

Якщо у вас суха та ніжна шкіра рук, в холодну пору вона може розтріскуватись, червоніти, свербіти, а іноді навіть кровоточити. При цьому більшість починають гуглити симптоми й ставлять собі діагноз «алергія на холод на руках». Хоча в більшості випадків це екзема або зимові висипання, які не мають стосунку до власне холодової алергії. 

Про те, як відрізнити одне захворювання від іншого, захищати шкіру рук від холодів та розробити правильний план реабілітації, читайте нижче.

Чим холодова алергія відрізняється від екземи

Алергія на холод, зокрема на руках, повʼязана з викидом гістаміну опасистими клітинами шкіри. При цьому на її окремих ділянках з’являються сверблячі набряклі плями у вигляді смуг.

Екзема — це захворювання, яке робить шкіру сухою, полущеною, викликає сверблячі висипання на відкритих ділянках: руках, зокрема кистях, обличчі. Іноді свербіж може бути настільки сильним, що людина втрачає сон.

Екземі властиві такі симптоми:

  • Сильний свербіж, особливо вночі.
  • Сухі полущені плями червоного або коричнево-сірого кольору на поверхні шкіри.
  • Невеликі випуклі нерівності, з яких може сочитись рідина. Якщо їх подряпати, утворюються струпи.
  • Потовщення епідермісу на відкритих ділянках тіла.
  • Шкіра стає вологою та чутливою.

Досить часто екзема вперше виявляється у дітей. До 5 років цей діагноз має 1 з 10 малюків. В багатьох до підліткового віку захворювання минає. Але іноді екзема розвивається і в дорослих.

Інший термін для визначення екземи — атопічний дерматит. «Атопічний» стосується до станів, які виникають, коли людина має генетично обумовлений дефект шкірного бар’єра. 

В цьому разі клітини шкіри не так щільно прилягають одна до одної, як мають. І бактеріям або подразникам легше проникати через подібний шкірний покрив, викликаючи його подразнення. «Дерматит» означає запалення шкіри.

Половина дітей, у яких розвивається екзема, мають схильність до астми та полінозу

Існує багато тригерів, що викликають загострення екземи. Але так само, як і холодова алергія, атопічний дерматит має генетичне походження

Ліків проти цього захворювання не існує. Але правильно підібране лікування може значно покращити перебіг хвороби.

Фактори ризику інших висипань в холодний період

Коли настають холоди, висипання можуть з’явитись у будь-якої людини. Але найбільш вразливими вважаються пацієнти, які мають в анамнезі наступні хвороби чи стани:

Значний час на свіжому повітрі також підвищує ризик розвитку подразнення шкіри. Висипання найчастіше виникають на одній ділянці шкіри. Частіше за «алергія на холод» зʼявляється на руках (або тільки кистях) та ногах.

Чому висипання загострюються саме взимку?

До складу зовнішнього шару епідермісу входять натуральні олії та мертві клітини, що утримують воду. Це допомагає зберегти шкіру м’якою, зволоженою та гладенькою. 

Сильний холод здатен вплинути на стан вашої шкіри. А якщо додати сюди низьку вологість та сильний вітер, то вологість епідермісу зменшиться в рази. Сильно пересушує шкіру також гаряче повітря від систем опалення в приміщеннях. Спровокувати висипання та екзему можуть занадто теплий та/або колючий одяг, купання в гарячій воді або дуже тепла ковдра. 

Крім них на шкіру рук впливають ще багато факторів:

Викликати зимові висипання можуть навіть… сонячні опіки. Згідно з даними Фонду рака шкіри, сніг відбиває до 80 % ультрафіолетового світла. Таке випромінювання особливо інтенсивне на височині. Це важливо враховувати, якщо ви любите кататись на сноубордах, лижах або займатись іншими гірськими видами спорту. 

Діагностика зимових висипань

Діагностувати зимові висипання можливо під час медичного огляду. Щоб виявити причину їх появи та призначити лікування, лікар-дерматолог має ознайомиться з симптомами та історією хвороби.

Якщо протягом останнього часу ви не змінювали мило і не користувались хімічними засобами, радше за все, ваші висипи викликані сухістю шкіри

Якщо ж ви регулярно її зволожуєте та оберігаєте від впливу екстремально високих або низьких температур, у вас може бути алергічна реакція на засоби особистої гігієни або ліки

Як запобігти появі дерматиту на руках

Найкращий спосіб профілактики висипань, зокрема взимку, — повністю уникати холодного клімату та сухого повітря. Скористайтесь наведеними нижче порадами, якщо не маєте можливості проводити зиму в теплому кліматі.

Правильний догляд за шкірою

Ці рекомендації допоможуть підтримувати здоровʼя шкіри: 

  1. Не приймайте гарячі ванни, щоб не пересушувати шкіру. Використовуйте теплу воду і намагайтесь приймати ванну або душ якомога рідше. Щоб шкіра залишалась вологою під час купання, додавайте до води пом’якшувальні засоби. Дітям краще приймати ванни протягом 5-10 хвилин. 
  2. Після купання не тріть шкіру рушником. Якщо це зробити, можна подряпати уразливі ділянки. Тому краще просто промокніть себе насухо. 
  3. Використовуйте м’яке мило. Якщо маєте виразки на руках або тілі, уникайте мила та інших засобів для ванн з небажаними домішками. Шукайте зволожувальне мило без віддушок, барвників та спирту. Краще відразу купити мило для чутливої шкіри.
  4. Користуйтесь густим зволожувальним кремом. При висипаннях шкіра потребує сильного зволоження. Використовуйте густі зволожувальні засоби і наносьте їх відразу після ванни або душу. При хворобливих сверблячих загостреннях лікар також може порекомендувати крем з гідрокортизоном. Але при сильному загостренні можуть знадобитись серйозніші препарати. Зволожувати шкіру краще кілька разів на добу. 
  5. Уникайте контакту з деякими тканинами. Такі волокна, як шерсть, нейлон та інші, здатні подразнювати шкіру, викликаючи висипання. Вони також можуть спровокувати перегрів, що призводить до загострення шкірних хвороб. Носіть рукавички та інший одяг з теплих, проте здатних «дихати» матеріалів. 
  6. Робіть ванни чи компреси з молоком. Воно допомагає заспокоїти сверблячу шкіру. Змочіть чисту серветку в молоці і промокніть уражену ділянку тіла або зануртесь в теплу ванну з додаванням молока приблизно на 10 хвилин
  7. Надягайте рукавички кожного разу, коли виходите на вулицю в холодну погоду, миєте посуд, занурюєте руки в воду на довгий час або використовуєте хімічні засоби.
  8. Профілактуйте зимові сонячні опіки.  Наносьте на відкриті ділянки шкіри сонцезахисний крем широкого спектра дії SPF 30 і вище. Цю процедуру слід виконувати, коли ви збираєтесь перебувати на відкритому повітрі.

Зміни у способі життя 

Поради для здорового раціону та оптимального мікроклімату в оселі:

  1. Пийте багато води. Підтримка гідратації тіла допоможе зберегти шкіру зволоженою. Випивайте не менше 8 склянок рідини в день, включаючи чай, каву, гарячий шоколад та інші теплі зимові напої. Можете нарізати лимони або інші цитрусові і додати їх у воду.
  2. Приймайте вітамін D. Згідно з дослідженнями науковців, приймання вітаміну D взимку може зменшити прояви висипань. При дослідженні, проведеному за участю 100 монгольських школярів, було з’ясовано, що приймання домішок з вітаміном D значно зменшує симптоми захворювань шкіри. 
  3. Контролюйте вологість повітря. Коли система опалення пересушує повітря, це подразнює шкіру, схильну до висипань. Щоб цього не сталось, використовуйте зволожувачі повітря.
  4.  Обмежте час, який проводите перед вогнем, адже він знижує вологість і сильно перегріває шкіру.

Стан при більшості шкірних висипань у холодну пору року покращується завдяки зміні способу життя, використанню домашніх засобів та безрецептурних препаратів.

Отже:

Профілактичні засоби і нанесення зволожувального крему при перших ознаках сухості шкіри рук допоможуть знизити ризик виникнення зимових висипань.

Якщо подразнення не минають, незважаючи на домашнє лікування, зверніться до лікаря.

Коментарі
Loading...