Чи може алкоголь спричинити загострення екземи
Бокал вина, келих пива чи алкогольний коктейль можуть викликати у людей з екземою загострення хвороби. Наразі маємо не так багато наукових досліджень, які пояснюють, чому алкоголь викликає почервоніння або блідість шкіри та її свербіж. Втім, це не робить загострення екземи після вживання алкоголю менш реалістичними у людей, у яких ці прояви виникають.
Отже, чи може алкоголь спричинити загострення екземи? Крім відповіді на це питання розглянемо й наукові аспекти загострень після вживання алкоголю при інших запальних захворюваннях шкіри.
А також поговоримо про те, як заспокоїти подразнену шкіру.
Що таке екзема?
Екзема – запальне захворювання шкіри. За допомогою сучасних засобів лікування воно може знаходитись в ремісії, тобто не проявлятися гострими симптомами протягом тривалого часу.
Стрес, алергени та інші чинники, серед яких і алкоголь, можуть призвести до загострення хвороби. Відтак ви відчуватимете печіння та свербіж.
Крім того, шкіра може почервоніти або знебарвитись, з неї можливі виділення. Але чи дійсно алкоголь здатний стати винуватцем погіршення шкірних симптомів?
Чи може вживання алкоголю посилити прояви екземи
Коротка відповідь на це запитання – так. Втім, дослідники, які вивчають екзему, не завжди виявляють зв’язок між вживанням алкоголю та загостреннями хвороби.
Огляд досліджень 2018 р. про вживання алкоголю людьми з екземою зробив два висновки. По-перше, немає постійного зв’язку між питтям алкогольних напоїв та посиленням екземи у дорослих та підлітків.
По-друге, дослідники повідомили, що
вживання алкоголю під час вагітності може підвищити ризик того, що у дитини згодом розвинеться екзема.
Екзема та алкоголь: зв’язок із запаленням, свербіж та інфекції
З іншого боку, у дослідженні 2017 р. науковці виявили, що алкоголь викликає запалення у людей, які страждають на псоріаз, – ще одне запальне захворювання шкіри. Логічно припустити, що алкоголь також здатний призвести до загострення запалення у людей з екземою.
Тим більше, що останніми даними вінницьких науковців доведено, що алкоголь, зокрема, активує систему синтезу монооксиду азоту (NO). Цей газ є супутником запальних процесів в організмі. Його рівень, в тому числі, визначають при астмі.
Алкоголь, непереносимість гістаміну та ураження шкіри
З іншого боку, почервоніння шкіри та загострення екземи після вживання алкоголю може бути спричиненим утворенням в організмі надлишкового гістаміну.
Він вивільняється, коли організм розщеплює алкоголь. Особливо багато гістаміну містить червоне вино.
Гістамін – це речовина, яка обумовлює виникнення запальної реакції. Вона є сильнодійною, здатна викликати почервоніння або знебарвлення шкіри та свербіж. Особливо якщо у людини ще й спостерігається недостатність ферменту діаміноксидази (ДАО), який розщеплює гістамін.
І навіть якщо у нормі, без навантаження алкоголем, активності ДАО вам вистачає, може виявитись, що розщепити гістамін, утворений з порції міцного напою, організму вже важко.
Відтак виникає стан, який називається непереносимістю гістаміну. І його симптомами також є вже згадані почервоніння шкіри та свербіж.
Вживання алкоголю також може вплинути на шкірний бар’єр. Це захисний шар, який утримує воду та захищає шкіру від мікробів та подразників.
У людей з екземою шкірний бар’єр може бути вразливим. В огляді досліджень 2019 р. йдеться про те, що алкоголь може змінити склад шкірного бар’єра, що призведе до втрати ним вологи. А зрештою і до надмірної сухості.
Екзема та алкоголізм
Втім, є ще один висновок про екзему та алкоголь, на який варто звернути увагу.
Є свідчення, що алкоголізм часто зустрічається у людей з екземою.
Вчені не знають, з чим це пов’язано. Можливо, життя з цією шкірною хворобою змушує людей відчувати потребу у випивці. Або ж організм таких людей по-іншому розщеплює алкоголь, або є якась інша причина.
Також важливо розуміти, що, згідно з оглядом досліджень 2015 р., шкіра людей з алкоголізмом більш схильна до травм та інфекцій. Їхні рани можуть гоїтися довше.
Ваші симптоми мають значення
Попри відсутність чітких наукових доказів, деякі люди повідомляють, що, коли вони п’ють, прояви їхньої екземи посилюються.
Якщо, коли ви випиваєте декілька порцій алкоголю, симптоми екземи погіршуються, обов’язково звертайте увагу на сигнали вашого тіла.
Як дізнатися, чи погіршує алкоголь прояви екземи?
Ви можете вести щоденник, щоб відстежувати реакцію організму на те, що їсте та п’єте. Це можна робити й у смартфоні.
Звертайте увагу на тип алкоголю, який ви вживали, і на те, чи впливає певна кількість або тип напою на інтенсивність ваших симптомів.
Ви також можете повністю виключити алкоголь з раціону, щоб побачити, чи покращаться симптоми.
Якщо ви п’єте, бо відчуваєте стрес, причиною загострень може бути саме ваш психологічний стан, а не алкоголь.
Як діагностується екзема
Лікар-дерматолог може діагностувати екзему, оглянувши шкіру і поставивши питання щодо ваших симптомів. Аби переконатися, що вони не викликані алергією, можуть знадобитися патч-тести.
Що робити, якщо екзема погіршується
Якщо спалах екземи ніяк не проходить, ви можете поговорити з лікарем, щоб скоригувати стратегію лікування.
Деякі варіанти включають:
- Пом’якшувальні зволожувальні засоби, які допомагають утримувати вологу та відновлюють шкірний бар’єр.
- Швидкі щоденні ванни для полегшення дискомфорту та свербежу.
- Вологі обгортання, щоб заспокоїти подразнені або сверблячі ділянки.
- Креми з кортизоном або пероральні антигістамінні препарати, які допомагають впоратися зі свербежем.
- Пероральні кортикостероїди та інгібітори кальциневрину – для зменшення запалення.
- Біопрепарати – для моделювання надактивної імунної відповіді.
- Антибіотики (у разі виникнення шкірної інфекції).
- Фототерапію (ультрафіолетову світлову терапію) для лікування запаленої шкіри.
Пам’ятайте! Всі лікувальні процедури та препарати для вас має підібрати виключно лікар.
Чи можна вилікувати екзему?
Екзема вважається хронічним захворюванням. Це означає, що її симптоми можуть виявлятись протягом багатьох років.
Хорошою новиною є те, що симптоми екземи часто можна контролювати за допомогою щоденного догляду та ліків. Вони здатні лікувати загострення та запобігати їх виникненню.
Втім, навіть застосовуючи лікування, ви можете помітити деякі довготривалі зміни на ділянках шкіри, уражених екземою. Їхній колір може бути темнішим. Відтак шкіра виглядатиме плямистою, і ви можете помітити потовщення в місцях, де сильно її розчісували.
А тому важливо дотримуватись прописаної лікарем стратегії лікування. Адже люди з екземою схильні до розвитку вірусних і бактеріальних інфекцій. Деякі з них можуть бути серйозними чи навіть небезпечними для життя.
Отже:
Немає чітких наукових доказів того, що вживання алкоголю викликає загострення екземи. З усім тим багато людей зазначають: коли вони п’ють, їхні симптоми погіршуються.
Це може бути пов’язано з тим, що алкоголь стимулює запалення у всьому організмі. А ще з тим, що при розщепленні тілом алкоголю виділяється гістамін, який спричиняє свербіж. Або може статися так, що алкоголь тимчасово висушить шкіру і це призведе до погіршення симптомів екземи.
Якщо вони раптово посилюються, поговоріть зі своїм лікарем, щоб точно визначити причини хвороби та знайти способи її лікування й профілактики. Загострення можуть виникати знову і знову, але знання їх причин допоможе вам подовжити періоди ремісії.