Алергія на траву. Як лікувати?

0 3 328

На жаль, для багатьох українців літо – це не тільки радість від теплих днів і сонячних променів, що зігрівають оселю вже зранку, а й нежить та ядуха. І допоки одні милуються літніми барвами, інші ковтають пігулки й ховаються за зачиненими вікнами. Причина — алергія на траву. 

Як її лікувати, розбираємось далі. Адже злаки, які в народі називають просто травами, разом з березою та амброзією є трьома найважливішими чинниками сезонної алергії. 

Трави цвітуть з травня по липень. Але через глобальне потепління їх сезон стає все тривалішим.

До пилку злаків, за даними молекулярної алергодіагностики, є чутливими 44 % людей з сезонною алергією в Україні. Зазвичай алергічний риніт та/або напади ядухи у них знімаються лише за допомогою антигістамінних чи гормональних препаратів або небулайзера. У багатьох це захворювання переростає в алергічну астму.

Загострює проблему і глобальне потепління, яке робить літо спекотним й довготривалим. Отже, цвітіння злаків може розпочатись на початку травня і продовжуватися до глибокої осені. 

Змішуючись з вихлопними газами та іншими промисловими забруднювачами повітря, пилок у мегаполісах поводиться агресивніше, ніж в екологічно чистих регіонах.

Аллергія на траву − найпоширеніші алергени

Але це не значить, що заміський будинок або дача – найкращий захист від сезонної алергії. По-перше, там набагато більше трав, а по-друге, люди, котрі мають чутливість до одного злаку, будуть реагувати на пилок інших. Такий стан називається перехресною алергією

Тому навіть у тих, хто чутливий до одного зі злакових, сезон алергії часто триває, допоки не перецвітуть всі 340 їх видів, відомих в Україні.

Які злаки вважаються найагресивнішими?

Найпоширенішими травами, котрі надокучають людям з полінозом саме в літній період, вважаються тимофіївка та пажитниця багаторічна. Коли припиняє квітнути одна трава, починається сезон цвітіння іншої.

Але й це не найгірший варіант, адже багато злаків квітнуть одночасно. Приміром, тимофіївка і грястиця. Їхній пилок осідає на тополиний пух, який сам по собі не є алергеном, і з цим пухом переноситься на багато кілометрів.

До речі, коли дощик прибиває алерген до землі, симптоми пом’якшуються. Але варто визирнути сонечку, як трави починають буяти з новою силою, викидаючи в повітря тисячі пилкових зерен.

Але не лише злаки можуть провокувати симптоми полінозу. У весняно-літній період активізується спора альтернарія. Її сезон триває з травня до листопаду, сягаючи піку в літні місяці.

Симптоми літнього полінозу

На перший погляд, прояви полінозу дуже схожі на застуду. У людини спостерігаються:

Але, на відміну від інфекційних хвороб, алергія на пилок злаків протікає без температури та характерної для застуди слабкості.

Якщо в людини раніше не було алергії, вона намагатиметься зняти симптоми запалення народними методами – відварами з ромашки або мати-й-мачухи.

Це ще більше підсилює симптоми, адже й ці трави також можуть бути чинниками полінозу.

Тому, якщо виникла алергія на траву, краще звернутись до досвідченого спеціаліста. 

Алергія на траву тест

Лікар-алерголог призначить тест на алергію. Це може бути прик-тест або аналіз крові на визначення причинних алергенів. 

А якщо їх результати ще й виявлять чутливість до рослинних харчових продуктів, алерголог призначить відповідну дієту.

До речі, лікарі не рекомендують робити прик-тести в період пилкування. Адже алерген, що потрапляє до подряпин, може викликати погіршення симптомів. Краще просто здати кров.

Профілактика алергії на траву

Найкращим засобом профілактики є боротьба з алергенами. Насамперед косіння газонів не під час активного цвітіння тимофіївки, як це робиться у нас, а задовго до того.

Про періоди активного пилкування злаків можна дізнатись з алергопрогнозу, котрий щотижня оновлюється на нашому сайті. 

У сезон пилкування доречним буде перебування більшої частини дня вдома за зачиненими вікнами. А ще обов’язковий душ після прогулянки й часте прання вуличного одягу.

Як лікувати алергію на траву

Звичайно, затворництво — не найкращий вихід. Тому тим, хто прагне без шкоди для здоров’я насолодитись весняно-літнім відпочинком, медики радять розпочати лікування ще взимку, скориставшись методом алерген-специфічної (АСІТ) або алергенної імунотерапії (АІТ).

А щоб не переривати лікування, коли цвітіння триває, краще вибрати для себе безпечні та перевірені часом препарати іспанської компанії Inmunotek

Лікування алергії на трави: «Оралтек»

Позаяк більшість пацієнтів реагують на пилок не одного, а цілої групи злаків, лікар-алерголог може запропонувати вам лікування алергенами суміші трав. Так, до складу вакцин «Алксоід» (Alxoid) та «Оралтек» (Oraltek) входять полімеризовані алергени злаків:

  • медової трави шерстистої; 
  • грястиці збірної;
  • пажитниці багаторічної; 
  • тимофіївки лучної; 
  • тонконога лучного; 
  • костриці лучної. 

Введення їх у малих доз призвичаїть ваш організм до цих алергенів. І коли ви зустрінетесь з ними у реальному житті, симптоми полінозу вже не виникнуть. 

При одночасній чутливості пацієнта до пилку злаків та берези, підтвердженої тестом на алергію, лікування може проводитись сумішшю алергенів берези повислої та злаків.

Це актуально, позаяк через глобальне потепління сезон берези продовжується, і в останні роки його кінець збігається з початком сезону пилкування злакових трав.

Дорослим призначають ін’єкційний препарат «Alxoid», дітям, котрі зазвичай не люблять уколи, — сублінгвальний спрей «Oraltek». 

Втім, сублінгвальний препарат можна застосовувати й у дорослих. Який краще підходить саме вам, вирішує лікар.

Курс АСІТ триває 3-5 років. За цей період організм повністю адаптується до алергену і неприємні симптоми зникають надовго або й назавжди.

Коментарі
Loading...