В алергії на змій не завжди винні змії

0 898

Протягом останніх двох десятиліть рептилії, і в першу чергу змії та ящірки, набувають все більшої популярності як домашні тварини. Попри холоднокровність та нездатність емоційно прив’язуватися до господарів, ці представники тваринного світу мають переваги перед котами чи собаками. Одна з переваг – гола шкіра, а отже, менший ризик для власників захворіти на алергію, яку викликає лупа тварин. Хоча алергія на рептилій не виключена.

Поява в домі змії чи ящірки як альтернативи собаці, коту, хом’яку або щуру не дає стовідсоткової гарантії, що у власників рептилії з часом не розвинуться симптоми гіперчутливості до часток її луски або сечі. 

Проявлятися вона може з боку шкіри, наприклад, у вигляді дерматиту чи кропив’янки. А ще з боку очей та органів дихання, коли у людини виникає риніт, сльозотеча, хрипи або навіть загострюються симптоми астми.

Також подряпини чи сліди на шкірі від пазурів рептилії або контакту з її лускою можуть стати причиною дерматографізму. Цей різновид кропив`янки проявляється зміною забарвлення шкіри внаслідок вегетосудинного рефлексу, викликаного фізичним подразненням.

Алергія на їжу рептилій

Змії та ящірки не потребують, аби їх вигулювали два-три рази на день, небагато їдять та зазвичай задовольняються обмеженим простором тераріуму. І найчастіше не стають безпосередньою причиною алергії. 

Деякі власники рептилій реагують не на самих лускатих улюбленців, а на їхню їжу. Наприклад, комах, тарганів, коників, цвіркунів або сарану.

Серйозну алергічну реакцію може викликати укус комахи. Оскільки рептилії харчуються живою здобиччю, їхнім власникам варто бути обережними під час годування хижого улюбленця.

Що стосується тарганів, якими також годують ящірок, то ці істоти є одним з основних джерел алергенів, що чатують на нас у приміщеннях. І гіперчутливість до тарганів може стати причиною риніту, загострювати астму або призвести до появи симптомів обох захворювань одночасно.

Також у науковій літературі описаний випадок алергії на коників, якими восьмирічний хлопчик годував свою бородату ящірку. Через чотири місяці після того, як він отримав рептилію в подарунок на день народження, у нього з’явилися бронхіальна астма та важка гіперчутливість.

Молекулярний тест на алергію виявив антитіла IgE та підтвердив, що причиною захворювання хлопця стала їжа його улюбленця. Після встановлення діагнозу хлопчик чотири роки уникав контакту з алергенами. Симптоми більше не з’являлися. Але після нового контакту з коником у дитини стався сильний напад астми.

Аналогічним чином протягом двох років розвинулася алергія в семирічного хлопчика, який годував свою змію мишами. Білки, що провокують гіперчутливість до цих тваринок, містяться як у їхній сечі, так і в хутрі та лупі. А за даними американських науковців, мишачі алергени є однією з головних причин розвитку астми у дітей.

Алергія на паразитів рептилій

Окрім їжі, алергію можуть викликати й паразити, що живуть на рептиліях. Найбільш поширеним паразитом у змій, що живуть у неволі, є зміїний кліщ (Ophionyssus natricis). Ця розповсюджена у всьому світі кровоссальна тварина вражає переважно змій, меншою мірою — ящірок.

Заражені кліщем змії стають млявими, у них виникає свербіж та змінюється поведінка. Якщо ж Ophionyssus natricis заразилась людина, що контактує зі змією, у неї може розвинутися везикуло-пустульозний висип.

Алергія на сироватки проти зміїних укусів 

А ще алергію можуть викликати сироватки, які вводять при укусах отруйних змій. Ці препарати містять імуноглобуліни або їхні фрагменти, очищені з плазми після імунізації тварин-донорів зміїною отрутою.

При застосуванні сироваток можливі два види алергічних реакцій: сироваткова хвороба та гіперчутливість негайного типу. У першому випадку йдеться про відтерміновану системну алергічну реакцію, що виникає протягом 7-21 дня після введення препарату. 

Ранніми ознаками сироваткової хвороби можуть бути почервоніння, свербіж та набряк у місті ін’єкції. Іноді ці явища можуть бути передвісниками розвитку за 1-2 дні інших симптомів:

  • збільшення лімфатичних вузлів;
  • появи шкірних висипань;
  • підвищення температури тіла;
  • болів в суглобах;
  • збільшення селезінки.

Також для сироваткової хвороби характерні кропив’янка, ангіоневротичний набряк та макуло-папульозний висип.

Що стосується негайної алергічної реакції, то вона виникає у 8 % пацієнтів, яким вводять протиотруту. Симптомами такого прояву гіперчутливості можуть бути:

  •  запаморочення;
  • свербіж та висип на грудях і спині;
  •  озноб і холод кінцівок;
  •  підвищення частоти пульсу;
  •  зниження частоти дихання;
  •  блідість обличчя;
  • еритема – почервоніння шкіри, викликане розширенням кровоносних судин. 

Отже:

Відтак, як свідчить практика, причиною алергії на ящірку або змію не завжди є сама тварина.

Перш ніж вирішити позбутися хоча й холоднокровного, але все ж таки улюбленця, потрібно з’ясувати, чи дійсно він винен у погіршенні вашого здоров’я. 

Так, спричинити сухість та потрісканість шкіри може не алергія на рептилій, а часте миття рук після них та прибирання тераріуму. Особливо якщо при цьому застосовуєте нове для вас антибактеріальне мило або антисептик

А появу шкірного висипу, риніту, хрипів, подразнення очей чи нападу астми може спровокувати як їжа, якою ви годуєте рептилію, так і наповнювач тераріуму. 

Тож якщо поява у вашому домі змії чи ящірки збіглася з розвитком алергічних симптомів, обов`язково проконсультуйтеся з лікарем-алергологом. За допомогою спеціальних аналізів фахівець підтвердить діагноз «алергія на рептилію» або встановить, що причина захворювання не у тварині. І в будь-якому випадку призначить відповідне лікування.

Коментарі
Loading...