9 речей, які ви маєте знати про лікування алергії за допомогою алерген-імунотерапії (АІТ)
Алергії — сезонні або цілорічні — здатні серйозно погіршити якість життя. А в деяких випадках можуть бути навіть смертельними. Втім, при деяких видах алергії ефективним лікуванням є алерген-імунотерапія, або алерген-специфічна імунотерапія (АІТ, або АСІТ). Її ще називають щепленням від алергії та алерговакцинацією.
Чи справді АСІТ працює?
Її проведення може потребувати багато часу і зусиль, але користь від імунотерапії може змінити ваше життя. А ефект зберігатиметься досить довго для людей будь-якого віку.
Ефективність АІТ для дітей і молодих людей добре відома. А нещодавні дослідження, зокрема, проведені у 2016 році, показали, що алерген-специфічна імунотерапія також ефективна і для літніх людей. У пацієнтів від 65 до 75 років вона зменшувала прояви полінозу на 55 % через три роки застосування.
Всі ми різні. І правда полягає в тому, що у деяких людей відповідь на лікування є низькою. Але у причинах цього завжди потрібно розбиратись.
Втім, є і багато тих, для кого АІТ стала дуже дієвим способом повного позбавлення від алергії. Пацієнти, які були дійсно нещасними через хворобу, тепер почуваються набагато краще і нарешті можуть насолоджуватися життям.
Уколи містять алергени, тому можуть виникнути реакції
Імунотерапія працює шляхом введення пацієнтам крихітної кількості тієї речовини, на яку у них виникає алергія. Кількість алергену в кожній ін’єкції поступово збільшується, щоб організм міг виробити толерантність до нього.
Відтак АІТ змінює реакцію імунної системи людини, і та починає ігнорувати алерген. У деяких людей рівень алергічних проявів знижується настільки, що вони можуть повністю відмовитися від ліків. Є пацієнти, у яких АСІТ допомагає ефективніше діяти іншим лікарським засобам.
Але, оскільки в організм вводяться алергени, можливе виникнення реакцій на сам препарат. Вони можуть варіювати від набряку та свербежу в місці ін’єкції до чхання і нежитю.
В окремих випадках (втім, це буває вкрай рідко) може розвинутись і анафілаксія. Тому рекомендується, щоб пацієнти залишалися в кабінеті свого лікаря протягом 30 хвилин після кожної ін’єкції. Так за ними можна спостерігати й лікувати реакції, якщо ті дійсно виникнуть.
Алерген-імунотерапія проводиться не лише при сезонній алергії
Щеплення від алергії можуть бути особливо ефективними для людей з полінозом та іншими сезонними видами алергії. Але вони також дієві й при цілорічній алергії, коли симптоми виникають в приміщенні. Наприклад, при алергії на цвіль, пилових кліщів та шерсть тварин, на укуси комах.
У випадку з укусами комах імунотерапія дуже актуальна, тому що цей вид алергії є надзвичайно небезпечним. Імунотерапія також може бути хорошим вибором для людей, які не люблять або не можуть вживати ліки проти алергії чи уникати її тригерів. Наприклад, домашніх тварин або пилку під час прогулянок на свіжому повітрі.
Алерген-імунотерапія потребує відповідальності та часу
Лікування проводять у два етапи. На етапі ініціації потрібно буде робити введення алергену раз на тиждень протягом першого місяця лікування. Після цього ви увійдете в підтримувальну фазу і будете отримувати ліки рідше: раз на місяць протягом декількох років.
Дотримання цього розкладу важливе для ефективності АСІТ і зниження ризику виникнення побічних реакцій.
Антигістамінні препарати можуть полегшити проведення АСІТ
Приймання пероральних антигістамінних препаратів перед кожною ін’єкцією може допомогти зменшити побічні ефекти та реакції.
Окрім того, деякі дослідження припускають, що попереднє лікування антигістамінами під час фази ініціації може поліпшити ефективність імунотерапії.
Щоб досягти бажаного ефекту, може знадобитися декілька років
Щеплення від алергії не є швидким рішенням. Так, деякі люди починають відчувати себе краще вже під час фази ініціації. Проте більшість не побачить помітного поліпшення, поки не пройде курс алерговакцинації у підтримувальній фазі протягом 6-18 місяців.
Британське дослідження 2017 року показало, що щеплення від алергії, спрямовані на лікування гіперчутливості до пилку рослин, стали певно ефективнішими за лікування плацебо лише після трьох років.
Підтримувальна фаза зазвичай триває від 3 до 5 років. Деякі пацієнти після цього відчувають тривале полегшення, а декому може знадобитися продовження лікування.
Алерген-імунотерапія рекомендується не всім
Більшість дорослих і дітей можуть отримувати АСІТ: від двох років показаний спрей під язик, від 5 років − ін’єкційні введення. Але якщо ви або ваша дитина страждаєте на важку неконтрольовану астму, лікар може порекомендувати відмовитись від проведення алерген-імунотерапії.
Жінки, які завагітніли під час підтримувальної фази АСІТ, можуть продовжити лікування. Дослідження навіть показують, що імунотерапія до або під час вагітності може знизити ймовірність розвитку алергії у немовляти. Але жінкам не слід починати імунотерапію або збільшувати дозування алергенів під час вагітності.
Деякі ліки, такі як бета-блокатори, можуть знизити ефективність адреналіну — життєво необхідного препарату, який використовується при анафілактичному шоку. Оскільки анафілаксія є рідкісним, але серйозним ризиком для людей, які отримують АСІТ, імунотерапію можуть не рекомендувати людям, які приймають бета-блокатори.
Втім, і це питання можна вирішити, якщо є можливість замінити ліки для зниження тиску медикаментами з іншої групи.
АСІТ може покращити перебіг астми та екземи
Коли люди думають про симптоми алергії, вони зазвичай згадують про свої очі, закладений ніс або нежить. Алерговакцинація може не лише запобігти всьому цьому, а й підтримати організм при супутніх захворюваннях.
Якщо у вас астма, контроль над алергією допоможе зменшити загострення, поліпшити ваше дихання і знизити потребу в ліках.
Алерген-імунотерапія також може допомогти покращити запалення шкіри, часто пов’язане з алергією на чинники довкілля.
Алерген-специфічна імунотерапія здатна покращити психічне здоров’я
За допомогою АСІТ можна позбутися не лише фізичних симптомів. Це лікування може покращити й ваш психічний стан. Особливо якщо важка алергія дійсно позначилася на здоров’ї та настрої.
Особливо актуальним це твердження може бути щодо алергії на укуси комах — стану, який може викликати серйозний стрес і вплинути на здатність людини насолоджуватися відпочинком на відкритому повітрі.
Дослідження показали, що пацієнти з алергією на отруту комах, які отримували імунотерапію, не тільки мали нижчий ризик анафілаксії й смерті, ніж ті, хто цього не робив, але і демонстрували нижчі показники тривожності та депресії.
Які бувають методи імунотерапії?
Наразі алерген-імунотерапія доступна у трьох формах: у вигляді уколів, таблеток та сублінгвальних спреїв.
Таблетки та спреї більше підходять дітям. Ці методи також сподобаються людям, які ненавидять уколи або не можуть приходити до лікаря через свій інтенсивний життєвий графік.
Такий тип імунотерапії передбачає щоденне введення сублінгвальних спреїв і приймання таблеток, які розчиняються під язиком, 2-3 рази на тиждень. Лише першу дозу потрібно приймати під наглядом лікаря.
Втім, ефективність АІТ залежить не лише від того, наскільки відповідально ви ставитесь до приймання препарату, але і від якості самої алерговакцини.
На ринку України представлені алергенні екстракти для АІТ, призначені для підшкірного та сублінгвального введення, виробництва іспанської компанії «Інмунотек» (Inmunotek).
Компанія – один із лідерів фармацевтичного ринку Європи. Витрачає не менше 10 % бюджету на дослідження та нещодавно отримала національну премію Іспанії за інновації.
Відтак її алерговакцини «Алксоід» (Alxoid) для підшкірного та «Оралтек» (Oraltek) для сублінгвального застосування є абсолютно безпечними. І практично не мають побічних ефектів.