Алергія вдома: де у квартирі чатують алергени і як від них захиститись?

0 1 912

Наш дім — це фортеця, де можна розслабитись після виснажливого робочого дня та забути про всі негаразди. Але, на жаль, тут нас може підстерігати алергія у квартирі, спричинена предметами домашнього вжитку та четвероногими улюбленцями. 

Аби уникнути алергії вдома, влаштуємо віртуальне прибирання: зробимо ревізію всіх кімнат та підсобних приміщень.

Паразити в спальні

Почнемо з місця, де проводимо найбільше часу, — спальні. Саме тут накопичуються найнебезпечніші алергени — пилові кліщі

Їх виявили в 1964 р. й віднесли до роду павукоподібних. Кліщі мають довжину близько 1/3 мм, вісім ніг і живуть в приміщеннях. 

Їх наявність не свідчить про те, що будинок брудний. Просто звичайні процедури очищення, такі як використання пилососу та витирання пилу, цих паразитів не знищують. 

У пилових кліщів на кінчиках ніг є липкі подушечки, які допомагають їм прикріплюватись до тканини. Це дозволяє паразитам жити глибоко в килимових покриттях, оббивці меблів та матрацах. 

Більшість кліщів, що знаходяться в домівках, належать до роду Dermatophagoides, що в перекладі з латині означає поїдання шкіри.

Два основні кліщі, що дошкуляють жителям України:

  • Dermatophagoides pteronyssinus — європейський кліщ домашнього пилу; 
  • Dermatophagoides farinae — його американський родич. 

Їхні алергени є високо перехресно реактивними.

На щастя, пилові кліщі не кусають, не розповсюджують хвороби й не живуть на людях. 

В яких умовах пилові кліщі відчувають себе найкомфортніше?

В теплі та у волозі. Ідеальна температура для них становить 20-25 градусів. Оскільки у паразитів немає органів для пиття, кількість води, яку вони можуть засвоїти, залежить від вологості повітря. Найкомфортніше для кліщів, коли вологість становить 55 %.

Харчуються кліщі клітинами людської шкіри. Тими, що відмерли й відлущилися з нашого тіла. В середньому людина скидає до 1,5 грамів шкірних часточок на добу.

Розмножуються павукоподібні в подушках з пір’я, м’яких меблях, іграшках та на шкірі домашніх тварин.

Алергени у квартирі

Як пилові кліщі викликають алергічні симптоми?

Основними алергенами є фекалії кліща. Крихітні фекальні гранули розпадаються, утворюючи дуже мілкий порошок. Якщо його зачепити, він легко піднімається в повітря. 

Як правило, це відбувається під час прибирання пилососом, складання постелі. Або коли людина перевертається під час сну, ходить по килиму.

Коли хворий на алергію вдихає ці частинки, в нього можуть виникнути симптоми астми або цілорічного алергічного риніту. Адже з кліщовими алергенами оселі ми контактуємо цілий рік. Є навіть свідчення того, що їх вплив може погіршити симптоми атопічного дерматиту.

Кожний пиловий кліщ живе приблизно місяць, виробляючи близько 20 фекальних гранул на добу. За цей час самки встигають поповнити популяцію 30 новими паразитами.

Близько 10 % населення планети страждають алергією на пилових кліщів. Цю ж проблему мають 80 % дітей з астмою.

Як боротись з пиловими кліщами?

Найважливіше, що ви можете зробити у боротьбі з ними – це одягнути в гіпоалергенні чохли свої матраци й особливо подушки. Адже вони весь час знаходяться біля вашого обличчя під час сну.

Зменшити кількість пилових кліщів можна, використовуючи постільну білизну, що легко переться. Адже більшість людей прикрашають ліжка гарними покривалами, подушками та ковдрами, які неможливо помістити в пральну машину або випрати руками.

Якщо ви будете розстилати постіль, в повітря піднімуться тверді частинки, які можуть осідати в дихальних шляхах, викликаючи алергію. 

Це ж стосується і м’яких іграшок в дитячих спальнях. Замість того, аби накопичувати їх, обмежте кількість пухнастих друзів 1-2 улюбленцями, яких легко прати. Робити це слід не рідше разу на тиждень, в гарячій воді. 

Винесіть килими зі спальні, а також з інших частин будинку. Гладка підлога зменшує кількість пилових кліщів.

Як позбутись алергенів у квартирі

Не підпускайте домашніх тварин до ліжка.

Навіть якщо у вас немає алергії на лупу тварин, чотириногі друзі можуть принести на власній шерсті інші алергени. 

Добре було б придбати пилососи з НЕРА-фільтрами або очищувачі повітря

Алергія у вітальні, сімейній та ігровій кімнатах

В цих кімнатах алергенів менше, ніж у спальні. Але боротись з ними слід так само ретельно.

  • За можливості звільнить кімнати від килимових доріжок.
  • Замініть меблі з оббивкою на шкіряні або ультразамшеві.
  • Обмежте кількість м’яких та плюшевих іграшок і регулярно їх періть.
  • В кімнатах з килимовим покриттям щодня використовуйте пилосос з НЕРА-фільтром. Лише такий побутовий прилад допоможе зменшити кількість алергенів, що викидаються в повітря. 

Коли робите прибирання, надягайте медичну маску для обличчя, яка фільтрує найдрібніші часточки пилу.

Алергія на кухні та у ванних кімнатах

Таргани – ще один фактор, здатний провокувати алергію та астму. Протягом останнього десятиріччя ці паскудні створіння стали одними з найголовніших домашніх алергенів.

Таргани – одні з найстаріших живих істот. Вони існували ще 350 мільйонів років тому. 

Алергени у квартирі: рудий тарган

Найпоширенішими вважаються три види:  

  • Blatella germania, німецький, рудий або європейський тарган, він же прусак.
  • Periplaneta americana – тарган американський. 
  • Blatella orientalis – тарган чорний, або східний.

Назва найпоширенішого виду тарганів — periplaneta — походить від грецького слова planets, що означає «мандрівник». Зараз цей вид розповсюджений як в Америці, так і в Африці та Європі. 

Таргани легко пристосовуються до будь-яких умов, де є їжа та вода. Найчастіше їх можна знайти біля кранів та на кухні. Однак вони заходять і в інші місця, наприклад, дитячі спальні, куди малюки приносять їжу. 

Алергія на тарганів у квартирі може бути основним фактором важкої астми та алергічного риніту. Найбільше їх в міських районах, багатоквартирних домівках та у будь-яких місцях, де готують їжу.

Основні алергени тарганів знаходяться в їхньому травному тракті, слині та на тілі. Як і у випадку з пиловими кліщами, ці мікроскопічні часточки переносяться повітрям не лише по кухні, але й по інших кімнатах. 

Щоб ці створіння не зіпсували вам життя, боротись з ними слід дотриманням чистоти. Насамперед на кухні.

Зберігайте всі продукти в замкнених місткостях, регулярно спустошуйте та тримайте закритими сміттєві баки. Адже у брудних та вологих контейнерах може розцвісти ще один чинник алергії — пліснява. Симптоми алергічного риніту та астми можуть бути викликані вдиханням її спор. 

Алергія на плісняву у квартирі

Пліснява, або грибок, росте на вологих поверхнях як в приміщенні, так і на відкритому повітрі. Відповідно грибкові алергени можуть ховатися як вдома, так і на вулиці.

А от домашня пліснява може розмножуватись:

  • у ванних кімнатах, особливо душових кабінах;
  • сирих підвалах;
  • водостоках;
  • горщиках з рослинами;
  • туалеті;
  • на горищі;
  • на фундаменті будинку;
  • у зачинених кімнатах.

В цих місцях найчастіше відчувається запах цвілі.

пліснява

Для боротьби з цим алергеном слід використовувати вентилятори аби очищувачі повітря після приготування їжі або прийому душу. А також регулярно протирати  тверді поверхні дезінфекційним розчином з 5-відсотковим відбілювачем.

Душові та ванни треба очищати щотижня і перевіряти на наявність плісняви та грибка.

Ще одним джерелом плісняви може бути піддон холодильника. Витягайте його під час кожного прибирання на кухні та ретельно протирайте.

Як звільнити всю оселю від алергії 

Найкращий спосіб захистити домівку від алергенів – утримувати її в чистоті та сухості. Пліснява та грибок розмножуються у вологому, погано вентильованому середовищі, тому відразу ремонтуйте дахи та труби, що протікають, чистьте кондиціонери. Не кладіть килими на бетонну підлогу, тримайте одяг та папери подалі від сирих місць.

Також доцільно використовувати осушувачі повітря. Адже регулювання вологості допомагає при алергії

Осушувачі повітря потрібно встановлювати в місцях, де частіше за все накопичується волога, наприклад, в підвалах. Але не забувайте їх утримувати в чистоті. Інакше вони стануть ще одним джерелом плісняви та грибка.

Ви також можете захистити свій дім від алергенів, котрі приносяться з вулиці, за допомогою великого гумового килимка. Дослідження показали, що більшість часточок потрапляють у дім саме через взуття.

Неможливо повністю захистити свій дім від алергії. Але якщо слідувати цим порадам, вам буде набагато легше дихати у рідній оселі.

Коментарі
Loading...