Алергія на пластик — справжня не завжди
Алергічну реакцію здатні викликати не лише білки, що містяться, наприклад, у пилку рослин чи харчових продуктах, а й неорганічні сполуки. Зафіксовані гіперчутливі реакції на тканини, метали, фарби для волосся та шампуні. А у деяких людей розвивається алергія на пластик.
Упродовж останніх десятиліть сфера його застосування настільки розширилася, що уникнути контакту з тим чи іншим різновидом пластмаси практично неможливо. Адже це пляшки для води, пакети, водопровідні труби, дитячі іграшки, вікна та двері…
Основними винуватцями алергічних реакцій, які спричиняє контакт із пластиком, є фталати та бісфенол A (BPA). Науковцям досі незрозуміло, як і чому ці хімічні речовини впливають на імунну систему, але результати досліджень доводять зв’язок не тільки між фталатами, BPA та алергією, але й з астмою.
Окрім того, що фталати містяться, наприклад, у пластикових пляшках для води, вони також присутні у багатьох предметах гігієни та косметичних виробах: лаках для нігтів та для волосся, дезодорантах, духах, шампунях, клеях, тінях для повік та лосьйонах.
Недарма фталати сьогодні вже називають глобальними забруднювачами. Адже щорічно у світі виробляється понад три з половиною мільйони тонн цих речовин.
Відтак ризик, що людський організм дедалі частіше сприйматиме як небезпеку фталати та пластик, що їх містить, збільшуватиметься. А отже, зростатиме й кількість випадків алергії на ці речовини.
Як проявляється алергія на пластик
Зазвичай алергія проявляється шкірними реакціями у місті контакту з пластиковим предметом. Але самим лише контактним дерматитом чи екземою гіперчутливість до пластику не обмежується.
Її симптомами можуть також бути:
- сухість, почервоніння та потрісканість губ;
- подразнення рота, губ;
- поколювання губ, рота та /або язика;
- набряк губ та/або язика;
- біль у горлі;
- кашель;
- запори;
- висип;
- біль у животі;
- сухість у роті;
- нежить;
- сльозотеча.
Аби запобігти цим симптомам, перш за все намагайтесь уникнути контакту з предметами, що містять пластик. Хоча, зважаючи на його поширеність, це буде доволі важко.
- Ви можете припинити використання пластикових пляшок, замінивши їх на скляні або металеві.
- Також відмовтесь від пластикових трубочок для пиття — замість них можна користатись паперовими або бамбуковими.
- Не купуйте їжу в пластиковій тарі та не їжте вдома з такої упаковки.
- Не нагрівайте їжу в пластикових контейнерах.
- Використовуйте багаторазові продуктові пакети або екоторбинки замість пластикових, коли ходите по магазинах.
Уважно читайте, що написано на упаковках продуктів або інших товарів, які ви купуєте.
Усе це не лише допоможе знизити ризик алергічної реакції, а й сприятиме покращенню екологічної обстановки. Адже відмова, наприклад, від пластикових упаковок призведе до зменшення їх виробництва та поліпшить ситуацію з утилізацією пластмас.
І, звичайно, при підозрі на алергію до пластику обов`язково зверніться до лікаря-алерголога. Лише він зможе правильно підібрати для вас ліки, які зменшать прояви чутливості до пластику.
Лікар же й встановить, якого типу ця чутливість. Тобто чи маєте ви контактний дерматит на пластик, чи ваша чутливість таки викликана алергічною сенсибілізацією. Щоб підтвердити останню, алерголог проведе патч-тестування із сучасними аплікаційними шкірними тестами.
Алергії на пластик не буває?
Утім, існує й інша думка щодо пластикової алергії. Так, американський дерматолог Джозеф Фаулер вважає, що шкірні реакції на ароматизатори та парфуми є поширеними явищами, а от реакція на готові пластмасові вироби, такі як поліетиленові пакети, рідкісна.
«У пластмасах є купа хімічних речовин, які можуть викликати алергію. Але тоді, коли вони ще перебувають у сировинному стані. Але в готовій продукції молекули хімічних речовин пов’язані настільки щільно, що їм дуже важко проникнути до шкіри та викликати алергію», — зазначає Фаулер.
За його словами, набагато частіше зустрічаються випадки захворювання, яке називається дермографічною кропив’янкою. При ній шкіра запалюється від подряпин або розтирань. Тим, хто страждає на таку форму кропив’янки, достатньо принести з магазину важку сумку чи пакет, аби виникла реакція.
Водночас американський експерт з матеріалознавства Ендрю Дент пов`язує шкірні реакції на пластик із залишками процесу виробництва пластика, а не самим матеріалом.
«Існують добавки для полегшення обробки поліетиленових пакетів, які виробники наносять на зовнішні поверхні. Ці речовини також можуть бути проблемою для чутливих осіб», — зазначає Дент.