Яєчна харчова драбина: як допомогти дитині подолати алергію на яйця

0 785

У переліку продуктів, які найчастіше стають причиною харчової алергії у малюків, одне з чільних місць посідають курячі яйця. Так, у Європі сьогодні гіперчутливими до цього продукту є близько 1,2 % дітей віком до двох років. Але якщо алергія на рибу, пшеницю або горіхи є пожиттєвим захворюванням, то гіперчутливість до курячих яєць може з часом повністю зникнути або проявлятися з меншою силою. Допомогти подолати алергію здатна спеціальна лікувальна методика — яєчна харчова драбина.

Звісно, дитина з алергією на яйця, яка протягом декількох років була змушена дотримуватися без’яєчної дієти, не зможе в одну мить та ніби за помахом чарівної палички почати спокійно вживати і самі яйця, і продукти, що їх містять. 

Перехід від повного виключення яєць із раціону до їхнього споживання має бути поступовим і відбуватися під контролем лікаря-алерголога. І аби спростити і дитині, і батькам цей шлях, науковці розробили методику, що отримала назву «харчова драбина».

Що таке харчова драбина?

За своїм механізмом харчова драбина подібна до АІТ — алергенспецифічної імунотерапії, яку застосовують при лікуванні респіраторної та інсектної алергії. До першої належить, наприклад, поліноз, друга – це гіперчутливість до отрути комах

Суть АІТ полягає у тому, щоб поступово відучити імунну систему людини сприймати пилок рослин, спори грибів чи отруту бджоли як загрозу. Для цього алергени, що містяться у них, вводять в організм дорослого або дитини, поступово збільшуючи дозу. Результатом цієї терапії є або повне зникнення симптомів алергії, або їхнє суттєве полегшення на тривалий період.

Такий самий підхід, як при АІТ, застосовують і при сходженні на яєчну харчову драбину. Її можна розглядати як модифіковану форму АІТ. Але в цьому випадку терапія передбачає не просто послідовне збільшення обсягу яєчної порції, а й поступовий перехід від одного способу приготування яєць до іншого. 

Адже, як з’ясували науковці, інтенсивне нагрівання здатне знизити алергенність яєчного білка, який містить два основних алергени овомукоїд (OVM, Gal d 1) та овальбумін (OVA, Gal d 2). Причиною цього є агрегація, тобто процес, внаслідок якого первинні клітини цих білків злипаються. 

Це доведено результатами експерименту, в ході якого яйце варили протягом 10 та 45 хвилин, після чого оцінювали зміни основних білків.

Так, початкова агрегація OVA спостерігалася через 10 хвилин, а сильна агрегація OVM внаслідок 45 хвилин кип’ятіння. Утворення нових структур призвело до незначного зниження алергенності яєчних білків через 10 хвилин кип’ятіння, тоді як сильне зниження спостерігалося після 45-хвилинного. 

Також у процесі травлення помірно знизилася алергенність сирого та вареного протягом 10 хвилин яєчного білка та суттєво – білка, який варили 45 хвилин. 

Спираючись на ці дані, алергологи та дієтологи розробили детальні рекомендації щодо сходження по яєчній харчовій драбині. Ретельне їх дотримання допоможе не тільки зняти або послабити обмеження раціону дитини, а й полегшити її тривожність, пов’язану з харчовою алергією.

Адже, рухаючись харчовими сходами, дитина спочатку вживатиме продукт, оброблений тим способом, що максимально знижує алергенність. А тому такий продукт буде найбільш безпечним для малюка. Поступово організм дитини призвичаїться до продукту у цій — найбезпечнішій — формі. Після цього малюку можна буде давати цей же продукт, але вже приготований по-іншому. 

Втім, і тоді потрібно буде дотримуватися певних правил.

Яєчна харчова драбина: етапи сходження

  • Крок 1. Готові або високооброблені харчові продукти, що містять пастеризоване або сушене яйце, зокрема випічка. 
  • Крок 2. Млинці або вафлі, які проходять термічну обробку не так довго та при менших температурах.
  • Крок 3. Яйце, зварене вкруту.
  • Крок 4. Некруто зварене яйце або омлет.
  • Крок 4. Сирі яйця або продукти на їхній основі. 

При цьому вводити яйця в раціон дитини, якій діагностована алергія на цей продукт, лікарі радять після 3-5-річного віку, коли зазвичай відбувається переростання харчової гіперчутливості. А от дізнатися, чи належить ваша дитина до категорії малюків, гіперчутливих до алергенів яйця, допоможе багатокомпонентний молекулярний тест ALEX. Він дозволяє визначити сенсибілізацію до вже згаданих основних яєчних алергенів овомукоїду Gal d 1 та овальбуміну Gal d 2, а також до інших окремих алергенів білка (Gal d 3, Gal d 4) і жовтка (Gal d 5) та їхніх екстрактів.

І якщо з’ясується, що ваша дитина сенсибілізована до одного чи декількох компонентів яйця, перед його введенням у раціон малюка краще проконсультуватись з лікарем. Адже існує низка протипоказань щодо застосування яєчної харчової драбини. Деякі з них передбачають абсолютне виключення причинного продукту. 

Це, зокрема:

  1. Епізод небезпечної для життя системної алергічної реакції, тобто анафілаксії, в минулому.
  2. Астма, яка недостатньо контрольована середньою дозою інгаляційної стероїдної терапії
  3. Чутливість до овомукоїду Gal d 1. Адже на практиці ніхто не варить яйце 45 хвилин, щоб знизити алергенність цього білка. 

Алергенність овомукоїду може знизити хіба що запікання, але й тут потрібно радитися з лікарем — чи можна вашій дитині вживати яйце навіть у такому вигляді. І в цьому контексті критично важливою стає саме молекулярна діагностика алергії, яка дозволяє визначити чутливість пацієнта до різних компонентів яйця. 

Своєю чергою відносні протипоказання до запровадження яєчної харчової драбини включають як медичні, так і соціально-економічні фактори. Це може бути нещодавнє важке загострення астми та вроджені порушення розвитку дитини. 

Як правильно вводити яйце до дитячого раціону 

Якщо названі вище обмеження вас не стосуються, дослухайтесь до цих порад:

  1. Починайте вводити яйце у раціон дитини, коли вона добре почувається.
  2. Майте під рукою антигістамінний препарат, який порадить ваш алерголог.
  3. Вводьте нові продукти, коли знаходитеся вдома й не надто зайняті, аби мати можливість уважно спостерігати за станом малюка.
  4. Перша порція нового продукту має бути розміром із горошину. Якщо протягом 15-20 хвилин дитина почуватиметься добре, дайте наступну, трохи більшу. 
  5. Вводьте новий продукт після того, як малюк почне добре сприймати повну порцію попереднього.
  6. Кожен з перших трьох етапів харчової яєчної драбини має тривати 6-8 тижнів. Якщо на якомусь з етапів стан дитини погіршиться, зробіть перерву та поверніться до того етапу, який малюк переніс добре. 
  7. Перед переходом на четвертий етап давайте дитині продукти з другого та третього етапів протягом принаймні шести місяців.

І, звичайно, починати сходити по яєчній харчовій драбині можна лише після консультації з вашим алергологом. Адже всі етапи процесу введення яйця у раціон дитини мають відбуватися під постійним лікарським контролем.

Коментарі
Loading...