Алергія на папаю: обережними мають бути гіперчутливі до латексу та вагітні
Багата на корисні речовини папая, або хлібне дерево (Carica papaya), вже позбулася статусу екзотичного для українців плоду та все частіше з`являється на наших столах. Але, куштуючи соковитий фрукт, варто пам`ятати: алергія на папаю може бути не менш небезпечною, ніж гіперчутливість до будь-якого іншого продукту рослинного походження.
З погляду ботаніки папая — рослина родини карикових ряду хрестоцвітих. До цього ж ряду входить родина капустяних: звичні для нас білокачанна, цвітна, савойська та брюссельська капуста, кольрабі, редька, редис, хрін, а також гірчиця.
Останню, до речі, включили до топу 14 найалергенніших продуктів світу.
Про користь папаї
Корисність папаї зумовлюють речовини, що містяться в ній. А це, зокрема:
- глюкоза;
- органічні кислоти;
- мікро- і макроелементи, включаючи калій, кальцій, залізо;
- вітаміни групи B,
- вітаміни С, А і D.
А ще – фермент папаїн, що є природним аналогом шлункового соку.
Завдяки такому складу папая може бути корисною тим, хто страждає на виразку дванадцятипалої кишки, коліти, печію.
Також цей фрукт можна вживати людям із цукровим діабетом. Адже його сік сприяє нормалізації рівня глюкози в крові.
Окрім цього, сік папаї знайшов використання і в косметології. На його основі виробляють креми для депіляції, пом`якшення шкіри та освітлення веснянок.
Симптоми алергії на папаю
Але є й зворотний бік медалі. Вживаючи папаю, можна не лише сприяти покращенню власного здоров`я, а й заподіяти йому шкоду. Адже, як і багато інших харчових продуктів, папая здатна викликати алергічну реакцію.
В першу чергу йдеться про синдром оральної алергії, що проявляється за декілька хвилин або годин після вживання плода. Його характерними ознаками є відчуття свербіння і подразнення в роті або горлі, а також набряк губ та ділянки навколо рота.
У важчих випадках може також розвинутися набряк горла. Його небезпека полягає у потенційній здатності спричинити утруднення дихання. Відтак цей стан потребує термінової медичної допомоги.
Серед інших симптомів сенсибілізації до папаї:
- кропив’янка,
- свербіж,
- закладений ніс,
- сльозотеча,
- хрипи,
- відчуття стискання в грудях.
Також гіперчутливість до папаї може стати причиною анафілаксії – смертельно небезпечної системної алергічної реакції, яка одночасно вражає різні органи.
Симптоми алергії на папаю можуть розвинутися не лише при споживанні плода.
Прояви з боку дихальної системи, зокрема астматичний напад, здатен спровокувати й пилок рослини. А косметичні засоби, до складу яких входить сік папаї, можуть викликати шкірні алергічні реакції.
Алергени папаї
Причиною сенсибілізації до папаї є її алергенні білки:
- Папаїн, або ендополігалактуроназа — Car p 1. Він частково відповідає за дозрівання плодів та є алергеном пилку. Тобто міститься й у пилку, і у плоді рослини, спричиняючи синдром «пилок — плоди». Саме цей білок є причиною виникнення синдрому оральної алергії у гіперчутливих до папаї пацієнтів. Білок цього класу міститься також у пилку кедра та кипарису. Тож якщо людина сенсибілізувалась до Car p 1, у неї може розвинутися перехресна алергія до аналогічних кедрових та кипарисових білків. І навпаки.
- Цистеїнова протеаза — Car p 2. Вперше ці білки відкрили саме в папаї. Вони зазвичай зустрічаються у плодах. Наприклад, ананасі, інжирі та ківі. Вміст протеаз, як правило, вищий у незрілих плодах. Ці білки містяться у соках десятків різних сімейств рослин. Цистеїнові протеази використовуються і як приправа для приготування м’яса.
- Хітинази. У папаї їх дві. Першого та другого класів. Хітинази другого класу, попри подібність до своїх родичів, вважаються незначними алергенами. А от хітинази-1, крім папаї, знайдені у:
- Хімопапаїн. Латекс незрілого плоду папаї, з якого виділений цей білок, містить також згадуваний вище папаїн. До речі, присутність у складі папаї латексного білка зумовлює той факт, що найчастіше сенсибілізуються до плоду саме ті, хто вже має алергію на латекс. Вони можуть бути чутливими й до соку фікуса.
- Ендопептидаза. Такий білок є головним алергеном дині.
Також у складі папаї виділили профілін. Білки цього класу входять до складу кожної клітини кожної рослини. І три чверті з них є подібними між собою.
Відтак потенційно людина, чутлива до профіліну папаї, може мати алергію й на профіліни інших рослин. Утім, науковці вважають роль саме цього білка в розвитку алергії на папаю незначною.
Неочевидна небезпека папаї
Самою лише потенційною алергенністю небезпека папаї не обмежується.
Так, вживання незрілого плоду папаї під час вагітності здатне спровокувати викидень або передчасні пологи.
А надмірне поїдання стиглих плодів може викликати появу каротинемії. Її симптоми – жовте забарвлення білків очей, долонь та ступень.
Про міру при споживанні папаї потрібно пам`ятати й тому, що вона здатна спровокувати діарею, сприяти утворенню каменів у нирках. Тут може йтися не про алергію, а про непереносимість папаї.
З обережністю повинні ласувати папаєю і ті, хто вживає аспірин для розрідження крові. Адже взаємодія плода з цим препаратом здатна підсилити його ефект.
Окрім цього, вживання папаї може сповільнити серцебиття та знизити кров`яний тиск. Якщо ви приймаєте ліки, дія яких спрямована на досягнення аналогічного ефекту, будьте обережними.
Також папаю не бажано давати дітям до року. Знову ж таки через ризик діареї або, навпаки, закрепів.
Як діагностується алергія на папаю та її непереносимість
Але достеменно визначити, чи маєте ви алергію на папаю, а заразом і перехресну реактивність до фруктів та овочів, названих вище, може лише лікар-алерголог. І тут у пригоді стане молекулярний тест на алергію, зокрема ALEX2.
Цей метод дозволяє діагностувати гіперчутливість до 295 екстрактів та молекул алергенів одночасно. А отже, не просто підтвердити наявність алергії на певний продукт чи речовину, а й визначити, яка саме молекула відповідальна за це.
Непереносимість папаї можна визначити за іншим молекулярним тестом. Це тест FOX, який визначає чутливість людини до харчових продуктів. У цьому випадку ‒ IgG-опосередкованої сенсибілізації до 286 харчових продуктів.
Якщо алергія чи непереносимість папаї буде підтверджена, вам, на жаль, доведеться відмовитися від споживання цього плоду, а також продуктів, що його містять. Та їжі, до якої ви маєте перехресну чутливість.