Алергія на гліцерин може спричинити задуху або раптову смерть

0 1 865

Сучасна людина не уявляє життя без мила, шампуню, гелю для душу, ліків, мийних засобів і навіть тютюну. Тому алергія на гліцерин, який входить до складу більшості звичних для нас промислових продуктів, — справжнє випробування для тих, хто до нього чутливий. 

Трапляється гліцеринова чутливість рідко, та її симптоми можуть лякати. Наприклад, набряк гортані або смерть від задухи.

Гліцерин — густа рідина без кольору та запаху, винайдена в 1779 р. шведським вченим Карлом Вільгельмом Шеєле при нагріванні оливкової олії з додаванням оксиду свинцю. 

Після випарювання розчину була отримана сиропоподібна рідина, котру протягом століть використовували як антисептик. Пізніше гліцерин почали додавати до кондитерських виробів, випічки, зубних паст, засобів гігієни та медичних препаратів. 

Переваги гліцерину

В сучасній практиці гліцерин отримують з соєвої, кокосової або пальмової олій. 

Найбільшою популярністю він користується в косметичній промисловості. Засоби з гліцерином покращують стан шкіри та нормалізують гідратацію — виділення з організму води при виконанні фізичних вправ.

Численні дослідження довели, що крем з гліцерином набагато краще зволожує шкіру, ніж його аналоги з силіконовою оливою або гіалуроновою кислотою.

Гліцеринові супозиторії набагато ефективніше допомагають позбутись запорів, ніж інші типи послаблювальних засобів.

Алергічні реакції на гліцерин

Насправді алергія на гліцерин трапляється вкрай рідко. Вперше про неї повідомили вчені Hannuksela та Förström в 1976 р. 

При дослідженні подразливих та алергічних властивостей деяких пом’якшувальних засобів вони виявили лише одного пацієнта, який мав алергічну реакцію на 50-відсотковий гліцерин.

У хворих на екзему подразливих або алергічних реакцій не спостерігалось.

Ще в одному дослідженні тестувалася чутливість до гліцерину у декількох тисяч пацієнтів. Результати були позитивними лише у двох випадках, коли пацієнти використовували крем з вмістом 10 % гліцерину.

У пацієнтів у двох інших випадках також була екзема, викликана косметичними засобами: пом’якшувальними кремами для рук, лосьйонами та очисними пінками.

В усіх випадках патч-тести були позитивними.

У звітах відносно попередніх досліджень кропив’янка не згадувалась. Йшлося лише про екзему та дерматит. Тому подобні випадки вважаються контактним алергічним дерматитом. А не синдромом кропив’янки, як реакція на клізму, описана нижче.  

В медичній практиці зафіксований випадок, коли після клізм з використанням 50-відсоткового  гліцерину у 81-річної пацієнтки щоразу з’являлась генералізована кропив’янка, котра швидко зникала протягом доби. Такий синдром характеризується розвитком контактних шкірних реакцій, включаючи пухирі та екзему. 

За ступенем важкості синдром можна розподілити на 4 стадії: від місцевої кропив’янки до анафілактичних реакцій

В описаному випадку була задіяна імунна система: адже гліцерин вважається сенсибілізатором, а у жінки почали виявлятись симптоми під час багаторазового використання клізм. 

Пацієнтці зробили прик-тест з введенням гліцерину під шкіру. Майже одразу в місці уколу утворився пухир. 

Але це лише поодинокий випадок.

Алергічні реакції, спричинені гліцерином та його домішками

Гліцерин вважається цілком безпечним. Але ця речовина може викликати алергію у людей з чутливістю до масел, з яких вона виготовляється. 

Наприклад, сульфітні консерванти (сполуки кисню та сірки в поєднанні з натрієм або калієм) викликають астматичні алергічні реакції у схильних до алергії людей. 

При цьому хворі відчувають:

Деякі синтетичні рослинні гліцерини, такі як пропіленгліколь, можуть викликати інтоксикацію та інші серйозні побічні ефекти.

Гліцерин небезпечний для курців

Американське управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) дійшло висновку, що в цілому гліцерин безпечний. Але це не стосується модних зараз електронних цигарок. Останні випаровують суміш пропіленгліколю та гліцерину, яка здатна суттєво пошкодити легені та дихальні шляхи.

Хоча FDA відмічає, що гліцерин в харчових продуктах безпечний, оскільки перетворюється на глюкозу, це зовсім не означає, що він також не зашкодить при вдиханні парів вейпу та кальяну.  

При їх нагріванні виділяються альдегіди. Але у водяному димі цих речовин навіть менше, ніж в навколишньому середовищі. 

Тому деякі вчені пояснюють шкоду від випаровування звичайною гіперчутливістю організму до складників тютюнових сумішей. До яких саме? Це можна з’ясувати за допомогою патч-тестів.

До речі, курцям звичайних сигарет не завадило б знати, що листя тютюну також обробляється гліцериновим розчином. Тому особам, які мають чутливість до останнього, варто було б покинути цю згубну звичку. 

Інгаляційний вплив гліцерину

Стосовно інгаляційних тригерів: комісія FDA розглянула вплив аерозольних лаків для волосся, дезодорантів, спреїв для тіла та рук, сонцезахисних кремів

Більшість науковців дійшли висновку, що при правильному використанні цих засобів гліцерин абсолютно безпечний, але у людей з алергією на нього можливі важкі місцеві реакції. 

Особливо це стосується косметичних засобів, що тривалий час залишаються на шкірі. А от мило або гель миттєво змиваються, тому не можуть заподіяти суттєвої шкоди.

Алергія на гліцерин: чи існує лікування? 

Лікування гліцеринової алергії полягає у відмові від продуктів та виробів, до складу яких входить ця речовина. 

Для зняття легких симптомів лікарі, радше за все, призначать вам антигістамінні препарати та кортикостероїди. При важких реакціях знадобляться термінова госпіталізація або надання невідкладної допомоги.

Коментарі
Loading...