Алергію на світло може викликати навіть… комп’ютерний монітор

0 967

Термін «алергія на світло» часто використовують для характеристики станів, при яких на шкірі з’являються сверблячі червоні висипання, викликані дією сонячних променів. 

Найпоширенішою формою даного виду алергії є поліморфні світлові виразки — різновид сонячної кропив’янки, який ще називають сонячним отруєнням.

Деякі люди мають спадкову алергію на сонце, в інших ознаки й симптоми захворювання виявляються лише під дією ліків. Або рослин, котрі викликають таке захворювання фітофотодерматоз

При цьому захворюванні подразнення виникає на шкірі, що піддавалась впливу хімічних речовин, які містяться в рослинах, а потім — сонячного проміння.

До переліку таких рослин-алергенів входять:

Усі вони мають хімічні сполуки, що при потраплянні на шкіру провокують виникнення її чутливості до сонця.

Але іноді алергія на світло переростає в непереносність не лише сонячного, але й будь-якого іншого освітлення.

«Дівчина в сутінках»пише книжки наосліп

Саме таке захворювання спіткало молоду американку Анну Ліндсі. Спочатку шкіра дівчини вкривалась червоними сверблячими виразками від світла, котре падало на неї з монітора комп’ютера. Потім Анна була змушена повністю закривати вікна, аби жодний сонячний промінь не потрапив до кімнати. Вийти на вулицю хвора могла лише опівночі. 

Але дівчина не здалася. В непроглядній темряві, навіть без електричного світла, вона написала книгу, в якій детально розповіла про всі свої поневіряння.

Лікування сонячної алергії  

В порівнянні з хворобою Ліндсі усі інші випадки сонячної алергії можна вважати просто прикрою неприємністю. Тим паче, що більшість з них минають без спеціального лікування. 

Якщо висипання продовжують турбувати понад тиждень, лікарі радять змазати уражені ділянки стероїдними кремами та прийняти антигістамінні препарати. 

Крім того, слід на деякий час уникати прямих сонячних променів, використовувати сонцезахисні креми й носити сонцезахисний одяг.

При важких стійких симптомах, які не минають від безрецептурних препаратів та мазей, може знадобитись допомога дерматолога.

Симптоми сонячної алергії

Зовнішній вигляд шкіри, ураженої сонячною алергією, залежить від проблеми, котра її викликала. Але в основному хворих турбують:

  • почервоніння;
  • свербіж та біль;
  • крихітні прищі, що можуть перетворюватись на пухирі;
  • лущення, утворення кірки або кровотеча.

Такі ознаки, як правило, виникають лише на шкірі, яка піддавалась впливу сонця. Розвиваються вони протягом кількох хвилин або годин загоряння в спекотну погоду.

Алергія на світло сонця: фактори ризику

Чутливою до сонця шкіру можуть зробити деякі лікарські засоби, хімічні речовини та хронічні хвороби. Але точної причини виникнення алергії на сонце медики так і не встановили. 

Хоча фактори ризику відомі з давніх-давен. До цього переліку входять:

  • Раса. Алергія на сонце може виникнути в кого завгодно, але найчастіше уражає людей зі світлою шкірою.
  • Вплив певних речовин. Це коли перед виходом на сонце ви прийняли душ, використовуючи гель з ароматизатором або нанесли сонцезахисний крем, у складі якого є шкідливі хімікати.
  • Приймання деяких ліків. Існує перелік ліків, котрі підвищують світлову чутливість шкіри. Це антибіотики тетрациклінового ряду, препарати на основі сульфаніламіду, а також нестероїдні протизапалювальні (кетопрофен).
  • Наявність інших шкірних захворювань. В першу чергу дерматиту. Ця хвороба збільшує ризик виникнення алергії на сонце.
  • Біологічні родичі, у яких є алергія на світло сонця. Ризик отримати цей вид алергії зростає в рази за наявності брата, сестри або батьків, котрі мали таку ж хворобу.

Профілактичні заходи

Якщо у вас алергія або підвищена чутливість до сонця та світла, дотримуйтесь цих правил:

  • Уникайте сонця в часи пік. Тобто з 10 до 16 години.
  • Носіть сонцезахисні окуляри та захисний одяг. Найкраще підійдуть сорочки з довгими рукавами та капелюхи з широкими полями. Уникайте тонких і пористих тканин, які здатні пропускати ультрафіолетові промені. 
  • Користуйтесь сонцезахисними засобами. Найкращим вибором буде крем широкого спектра дії з SPF не менше 30. Наносьте його ретельно, густим шаром і не рідше, ніж кожні 2 години. Втім, такі креми не мають містити певних речовин — з їх переліком можна ознайомитись у статті про алергію на сонцезахисний крем.
  • Уникайте відомих вам тригерів. Відмовтесь від прогулянок в сонячну погоду, коли приймаєте ліки, несумісні з літньою спекою. Так само обходьте десятою дорогою рослину, котра може викликати у вас фітофотодерматит.

Звикайте до сонячного світла і тепла поступово. У більшості людей симптоми алергії виявляються при тривалому перебуванні на пекучому сонці весною та влітку. Тому потрібно привчати шкіру до сонця послідовно, щоб її клітини встигли адаптуватись до сонячних променів.

Коментарі
Loading...