Алергія на пляж та інші ризики літнього відпочинку
Більшість людей, які страждають на різні види алергії, намагаються мінімізувати симптоми цього захворювання на морському узбережжі. Вода, вітер та відсутність алергенної рослинності, на їхню думку, стовідсотково захистять від хвороби. Але чи насправді море лікує алергію? Читайте нижче.
Амброзія
За даними вчених-аеробіологів, вітер може переносити пилкові зерна амброзії на тисячі кілометрів. Амброзія активно росте на територіях Причорномор’я, куди вона потрапила з Америки через порти 100 років тому.
Відтак пляж в цьому відношенні не панацея від алергії на вищезгаданий бур’ян. Аби хоч якось захиститись від пилку амброзії, лікарі радять носити сонцезахисні окуляри та частіше купатись в морі.
Солона вода чудово вимиває з носа не лише пилок, але й інші алергени.
Шкірні грибки та пліснява
Порада з приводу купання актуальна й для людей, які страждають алергіями на плісняву (спори грибів) та пил. Спори грибів дуже люблять тепло та вологість, тому чудово почуваються в роздягальнях й на майданчиках узбережжя. Але найбільше бояться морської води.
Це стосується й шкірного грибка: його легко можна підхопити, йдучи піском по слідах людини, яка має грибок на ногах.
Сонцезахисний крем
Хімічні речовини, що знаходяться у кремах від засмаги, можуть викликати контактний дерматит. Він проявляється у вигляді червоних сверблячих висипань, особливо на найбільш чутливих до сонця ділянок шкіри.
Тому при виборі сонцезахисних кремів уважно вивчайте етикетки. Ні в якому разі не варто брати крем на основі оксибензону, котрий активно притягує світло та викликає подразнення.
Краще зупинити вибір на сонцезахисних засобах, до складу яких входять діоксид титану чи оксид сірки. Вони захищають від сонця і найкраще пристосовані для захисту чутливої шкіри.
До речі, яскраво вираженим блондинам та рудим медики радять взагалі не засмагати, а залишатись під навісом.
Сонячне світло
Ба більше. Існує категорія людей, які час від часу страждають алергією на сонце – фотодерматитом та сонячною кропив’янкою. Варто їм вийти з води аби обсохнути, як все тіло починає свербіти й пекти.
Реакції на сонце частіше вражають молодих людей та жінок, у яких тонша та чутливіша шкіра. Фотодерматит частіше трапляється на початку сезону, а ще у людей, які вживають ліки проти тиску або страждають автоімунними захворюваннями, наприклад вовчаком.
А от сонячна кропив’янка, хоч і буває рідко, але проявляється завжди при контакті з сонцем або після нього. І також може зіпсувати відпочинок.
Плавання
Призвести до алергії може і процес купання. Питання лише в тому, де ви плавали, — в прісноводному озері чи морі.
В першому випадку можна заразитися підшкірними глистами-шистосомами, яких переносять водоплавні птахи та равлики. Першим симптомом шистосомозу є свербіння шкіри. Адже личинки паразитів проникають в наш організм саме через неї.
Купаючись в морі з великою кількістю медуз, можна отримати висипання Сібетера. Личинки цих тварин застрягають між шкірою людини й купальним костюмом, викликаючи свербіж та печію ділянок, вкритих одягом. Такі симптоми можуть проявитись як в процесі плавання, так і через декілька годин після нього.
Іноді личинки викликають інтоксикацію, яка проявляється кількома симптомами:
- лихоманкою,
- нудотою,
- блюванням,
- головним болем,
- діареєю.
Отже, море лікує алергію не завжди. Інколи купання в морі може її викликати.
Багаття
Що може бути кращим за вечірнє багаття на пляжі? Коли сонечко заходить за горизонт, тіло приємно ниє після довгого купання, а ви з насолодою вдихаєте запахи моря, вогню та смаженого на грилі м’яса…
Але й цю ідилію може зіпсувати алергія — на рослини з сімейства токсикодендронів.
Отрута, котра знаходиться в отруйному плющі, дубі чи сумахові, при згорянні гілок активно виділяється в повітря. Й викликає задуху та висип у вигляді окремих пухирів або шишок. Тому перш ніж розводити вогонь, варто поцікавитись деревиною, котру вибираєте для барбекю.
При перших ознаках ураження слід ретельно вимити обличчя та руки водою з милом, а потім змазати кремом з кортикостероїдами.
До речі, якщо у вас алергія на пилок окремих дерев, не варто підкидати їх у багаття. Адже деревина рослини може містити подібні за складом алергени. І під час горіння вони будуть розповсюджуватись у повітрі, забруднюючи не лише його, але й приготовану на димі їжу.
Укуси комах
Але найбільше відпочивальникам дошкуляють набридливі комахи. Вдень нема спокою від бджіл, ос, мурах, мух. Ввечері — від мошок та комарів.
Тому, якщо ви маєте алергію до укусів хоча б однієї з кровоссальних комах, варто прихопити з собою аптечку з антигістамінними препаратами або кортикостероїдами. З їх допомогою слід лікувати місцеві реакції.
Доречним буде також компрес з льодом та пакетики з використаним чаєм, котрі слід прикладати до місця укусу.
Системні реакції до укусів лікуються курсом АСІТ, або АІТ (алерген-специфічної, або алергенної імунотерапії). Під час нього алерген вводиться невеличкими дозами, поки організм до нього не звикне.
Крім того, слід носити з собою дозатор адреналіну. Він може знадобитись, якщо після укусу відпочивальник відчує небезпечні для життя ознаки анафілаксії. Саме вона є частою реакцією на укуси кровоссальних комах.
А от аби лікування не знадобилось, слід дотримуватись простих правил:
- Не виглядати й не пахнути мов яскрава квітка – вдягати одяг пастельних тонів, не використовувати парфуми та дезодоранти.
- Не ходити босоніж.
- Уважно стежити, щоб у банку з солодкими напоями не залізла комаха.
- Прибирати сміття відразу після їди.
При виникненні несподіваних симптомів або погіршенні стану слід негайно звернутись по медичну допомогу.