Симптоми алергії восени: бувай, пилку, привіт кліщам та спорам!

0 3 097

Літо вважається класичним сезоном полінозу, тобто алергії на пилок. Однак симптоми алергії не відпускають людей, чутливих до сезонних алергенів, і восени.

Амброзія та інші бур’яни

Насамперед тому, що восени все ще продовжує пилкування амброзія, пилок якої є однією з головних причин виникнення сезонного алергічного риніту. Причому саме у вересні часто спостерігається другий пік активності цієї рослини. 

У зв’язку із глобальним потеплінням восени амброзія встигає утворити та викинути в повітря друге покоління пилку. А через теплу погоду осінній пік може відсуватись навіть на середину вересня.

В цілому ж пилкування цієї рослини розпочинається наприкінці липня та може тривати до листопада або до настання перших заморозків. Кожна рослина амброзії протягом сезону виробляє близько мільярда пилкових зерен, які можуть подолати відстань у понад 500 км, у тому числі – морем.

Окрім амброзії, восени продовжують цвісти й інші бур’яни, такі як полин, амарантові, кропива, щавель та подорожник.

Симптоми алергії до них є класичними для полінозу: свербіж очей, нежить та кашель. 

Спори грибів – хіт сезону

На зміну сухій та теплій погоді приходять волога та прохолода, які стимулюють утворення та викид у повітря спор грибів. Про алергію до них можуть свідчити свербіж та почервоніння очей, нежить, екзема, проблеми із диханням та навіть астма.

І хоча спори плісняви можна зустріти у будь-яку пору року, найвища їх концентрація спостерігається саме восени, наприкінці вегетаційного сезону, коли опадає листя. До цього часу встигають сформуватись плодові тіла грибів. 

Вони утворюються зовсім не для того, щоб ми їх їли, а для розмноження – спори гриба ховаються під шапинкою. Потрапляючи на опале листя, спори шапинкових та інших грибів знаходять сприятливе середовище для розмноження. 

Тож, якщо у вас алергія на спори грибів, прогулянка в лісі чи в парку по опалому листю – це, мабуть, одна з найгірших речей, яку ви можете зробити для свого здоров`я.

Не менш шкідливим буде й прибирання листя у саду. Згортаючи його, ви сприятимете потраплянню в повітря не лише спор, а й пилку рослин, який встиг осісти на листі.

Утім, самим лише уникненням опалого листя ви не зможете убезпечити себе від контакту з алергеном. Пліснява процвітає і в вологих приміщеннях, де бракує світла, наприклад, у сараях та коморах, і в компостних купах, і в сучасних будинках із центральним опаленням та склопакетами.

Найважливіші спори-алергени

Спори грибів, які найчастіше викликають алергію, за даними молекулярної діагностики, це, насамперед:

  • Альтернарія (Alternaria). Вона розмножується у ґрунті, на харчових продуктах та текстилі, а також у гнилій деревині, компості, у пташиних гніздах та на рослинах. До альтернарії, за даними молекулярної діагностики, чутливі близько 23 % українців із симптомами сезонної алергії. Також відомо, що сенсибілізація до цієї спори у дітей молодшого віку є однією з частих причин важкого перебігу астми. 
  • Аспергіл (Aspergillus). Зустрічається в ґрунті, листяних і рослинних послідах, розкладає овочі та коріння та пташиний послід. Із алергією до аспергілу пов’язаний розвиток астми та бронхіту. Саме ця цвіль обумовлює почорніння стін чи стелі у вологих будинках. До її алергенів разом з алергенами пеніциліну чутливі 6 % хворих на поліноз мешканців України. Крім цього, такий вид плісняви може стати причиною розвитку алергічного бронхолегеневого аспергільозу — інфекційно-алергічного захворювання, при якому уражаються саме легені.
  • Пеніцил (Penicillium) міститься у ґрунтах та на овочах і листі, що розкладається, особливо в компостних купах. Також цей вид плісняви вражає черствий хліб, фрукти та горіхи. Окрім того, пеніцил використовують для виготовлення сирів із пліснявою. 

А от найрозповсюдженіші спори — кладоспоріуму (Cladosporium) — майже не викликають реакції в українців. Хоча концентрації кладоспоріуму, як на вулиці, так і в приміщенні можуть сягати більше як 20 тисяч спор у кубометрі. Свого піку вони досягають у другій половині літа. 

Cladosporium колонізує мертві рослини та ґрунт. Але також ці спори знаходяться в брудних холодильниках, у харчових продуктах, у ванних кімнатах, на внутрішній частині віконних рам та в будинках із поганою вентиляцією.

Як уникнути спор грибів

Хоча повністю убезпечити себе від контакту зі спорами грибів неможливо, реально суттєво зменшити таку ймовірність. У цьому допоможе дотримання кількох порад:

  1. Уникайте скошеної/зрізаної трави, компостних куп та опалого листя. Тримайтеся якомога далі від місць збору врожаю. 
  2. Регулярно змінюйте компост у горщиках з кімнатними рослинами.
  3. Потурбуйтеся про гарну вентиляцію в приміщеннях, особливо вологих та таких, що наповнюються паром, – у кухні та ванній.
  4. Вмикайте системи примусової вентиляції у ванній.
  5. Регулярно очищуйте холодильник, аби уникнути накопичення цвілі.
  6. Не висушуйте мокрі речі у приміщеннях на радіаторах.
  7. Періодично відчиняйте шафи для провітрювання одягу.
  8. Видаляйте цвіль зсередини віконних рам.
  9. Уникайте використання газових нагрівачів, які створюють багато конденсату. 
  10. Для прибирання ванної кімнати використовуйте спеціальні засоби проти цвілі.

Восени домашні кліщі почуваються краще

Із настанням осені, коли ми більше часу проводимо вдома із закритими вікнами та ввімкненим опаленням, погіршуються симптоми алергії, що не є сезонною. Це алергія до кліщів домашнього пилу, які живляться змертвілими лусочками людської шкіри. Білок, який міститься у відходах життєдіяльності цих кліщів, і є причиною алергії. 

пил-кліщ

Кліщі полюбляють тепло та вологу і селяться у постільних речах, килимах, м’яких меблях та м’яких іграшках.

Для боротьби з пиловими кліщами важливо щотижня міняти постільну білизну та прати її при температурі не нижче 90 градусів (для цього вона має бути лляною чи напівлляною).

Окрім того, потрібно добре провітрювати приміщення, а всі поверхні регулярно протирати вологою серветкою. Корисно застосовувати для прибирання вакуумний пилосос та, по можливості, відмовитися від килимів. Не зайвим буде і придбання захисних чохлів на подушки, ковдри та матраци.

Використання спеціальних акарицидних засобів дозволить знизити концентрацію кліщів й цим самим мінімізувати прояви алергічної реакції.

Дитячі м’які іграшки також потрібно часто прати. Якщо це не можна робити у дуже гарячій воді, спробуйте виморожування: покладіть іграшки у поліетиленовий пакет та протримайте в морозилці принаймні 12 годин. Після цього виперіть при найвищій з  рекомендованих для іграшок температур.

Більше про те, як убезпечити себе від домашніх пилових кліщів, ви можете прочитати у порадах на нашому сайті.

Діагностика та лікування алергії

А якщо у вас виникло осіннє загострення алергії, є сенс звернутися до лікаря-алерголога та пройти молекулярну алергодіагностику. Адже звичайні прик-тести не в змозі визначити чутливість, наприклад, до спор грибів. З цією задачею справляється саме тест на алергію ALEX, у панелі якого – 15 алергенів 6 видів грибів. 

Крім того, ALEX дозволяє визначити й чутливість до кліщів домашнього пилу та інших кліщів, які можуть жити у домівці людини.

І головне: алергію до спор грибів, бур’янів та пилових кліщів можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

А підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.

Коментарі
Loading...