Лікування алергії починається взимку, або Чому АСІТ не лише корисна, а й приємна
Прислів’я про віз, який потрібно готувати взимку, цілком актуальне і для лікування алергії, особливо коли це захворювання має сезонний характер. Допомогти не просто зняти симптоми алергії, а позбутися недуги надовго може АСІТ − алерген-специфічна імунотерапія.
Адже для досягнення ефекту від лікування його потрібно починати за деякий час до настання сезону алергії. Тоді організм встигне отримати достатню дозу ліків та підготуватися до зустрічі з речовинами, що викликають у нього реакцію гіперчутливості.
Її ж, до речі, сьогодні мають близько 30 % населення Землі. І, за прогнозами медиків, ця цифра буде лише збільшуватися.
Зважаючи на те, що алергія, яка не лікується або лікується неправильно, здатна значно погіршити стан здоров`я, зволікання з початком терапії може виявитися небезпечним.
Які методи лікування алергії застосовуються в сучасній медицині?
Окрім протиалергічних препаратів, які знімають симптоми алергії, сьогодні основним методом терапії алергічного риніту, кон’юнктивіту, алергічної бронхіальної астми та гіперчутливості до отрути комах є алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ). Її ще називають аллергенною імунотерапією, або АІТ.
Полягає цей метод у введенні в організм алергену, доза якого поступово збільшується. Таким чином відбувається адаптація до речовини, що викликає реакцію гіперчутливості. Завдяки цьому симптоми алергії суттєво зменшуються або повністю зникають, і стан людини надовго покращується.
Часом цей ефект триває довіку.
Яким чином алерген потрапляє в організм під час АСІТ?
В Україні алерген-специфічна імунотерапія донедавна проводилась з використанням двох форм алергенів: ін’єкційних та таблетованих.
Суттєві недоліки таблетованих форм:
- неможливість використання у дітей дошкільного віку;
- короткий контакт екстракту алергену зі слизовою оболонкою;
- висока алергенність екстрактів у таблетованих формах і, як наслідок, ‒ ризик побічних реакцій;
- недостатня ефективність таблеток.
В Україні доступний ефективний та безпечний ін`єкційний алергоїд для АСІТ Alxoid (Алксоід), розроблений іспанською фармацевтичною компанією Inmunotek (Інмунотек).
Проте препарати для підшкірного введення деякими пацієнтами, особливо дітьми, сприймаються негативно. До того ж для отримання наступної дози АСІТ потрібно їхати у лікарню.
Тому багато хто вважає оптимальною для себе третю, досконалішу форму препаратів для лікування алергії – сублінгвальні спреї “Оралтек” (Oraltek) від Inmunotek.
Ці спреї застосовуються для лікування як моно -, так і полісенсибілізації. Терапія “Оралтеком” проводиться пацієнтам з алергією як на пилок, так і на кліщів, спори грибів або на домашніх тварин.
У чому переваги Oraltek?
Головною перевагою “Оралтеку” у порівнянні з іншими препаратами для АСІТ є його висока ефективність, простота застосування та менша здатність викликати побічні ефекти.
Цих властивостей розробникам препарату вдалося досягти завдяки хімічній модифікації природних молекул алергенів та використання найякіснішої сировини.
Також підвищенню ефективності “Оралтеку” сприяє наявність у складі спрею гліцерину. Його в`язкість продовжує контакт антигену зі слизовою оболонкою рота. Тому час розпізнання лікувальних молекул клітинами імунної системи збільшується, а терапевтичний ефект триває довше.
Окрім того, гліцерин відіграє роль консерванту, у той час як в інших препаратах для АСІТ консервантом є фенол. Ця речовина відома токсичними властивостями та неприємним смаком, що знижує прихильність пацієнтів, особливо дітей, до лікування.
Таким чином, Oraltek є не лише ефективнішим, а й безпечнішим препаратом для лікування алергії.
Чи можна казати про безпечність “Оралтеку”,
якщо у 2016 році компанія-виробник Inmunotek відкликала партію цього препарату?
Дійсно, така ситуація мала місце. Але, по-перше, відкликано було партію ін’єкційного препарату, а не сублінгвальних спреїв, що зареєстровані в Україні.
По-друге, причиною відкликання було порушення норм стерилізації під час виробництва, у той час як до самого препарату зауважень не було.
Важливо також, що на той час Oraltek ще не був зареєстрований в Україні, а отже, в нашій країні його не застосовували.
І головне – тепер він виробляється на іншому підприємстві, до якого у перевірчих органів не має жодної претензії.
Навіть більше: коли сталася ця прикра ситуація, жодного повідомлення про шкоду, яку завдали препарати з відкликаної партії тим, хто застосовував їх раніше, від лікарів не надходило. Це свідчить про те, що, попри підозри у можливій нестерильності, партія препарату виявилась цілком безпечною.
Водночас, як і будь-які ліки, “Оралтек” може мати побічну дію. У чому вона проявляється?
З понад 60 000 курсів терапії Oraltek, які були проведені в Європі, мали місце лише 27 побічних реакцій у вигляді орального алергічного синдрому. Це становить лише 0,04 % випадків.
Чи є така реакція підставою для припинення терапії “Оралтеком”?
Зазвичай реакції під час приймання препарату Oraltek не є важкими, не потребують ніякого лікування, швидко минають та не потребують скасування препарату.
Але в будь-якому випадку, якщо пацієнт має якісь неприємні відчуття, наприклад, свербіж у роті, сльозотечу, нежить, кашель чи інші, він повинен звернутися до лікаря-алерголога. Той може змінити дозування або, за необхідності, призначити додаткове лікування.
З якого віку можна застосовувати спреї Oraltek?
Згідно з інструкцією та завдяки зручній формі й приємному ананасовому смаку “Оралтек” можна застосовувати при лікуванні алергії у дітей віком від двох років. У малюків від 2 до 5 років доцільність призначення “Оралтека” оцінюється лікарем-алергологом.
Які види алергії лікує спрей “Оралтек”?
Спрей Oraltek застосовують для лікування як моно-, так і полісенсибілізації. Терапія ним проводиться пацієнтам з алергією до свійських тварин, пилку рослин, кліщів домашнього пилу, спор грибів.
На який термін розрахована алерген-специфічна імунотерапія спреєм “Оралтек”?
Суть АСІТ – у виробленні толерантності організму до алергену. Зараз в Європі широко використовується алерген-специфічна імунотерапія відразу з оптимальним дозуванням — тобто без підвищення дози, навіть при ін’єкційній формі.
Немає поступового підвищення дози й у препараті “Оралтек”. Завдяки оптимальному та безпечному дозуванню ефект настає швидко
Весь курс лікування алергії триватиме 3 роки. Однієї упаковки спрея вистачає на 1,5—3 місяці.
У випадках, коли пацієнти таки потребують поступового підвищення дози, це питання вирішує безпосередньо лікар-алерголог.
Проте, завдяки хімічній модифікації природних молекул алергенів та використанню якісної сировини, Oraltek є безпечним у тих дозах, які вам призначає лікар.