Як лікувати алергію на плісняву?

0 4 219

Алергія на плісняву вважається найбільш підступною та непередбачуваною формою алергічних реакцій. Пояснюється це тим, що в більшості випадків побачити або вивести плісняві гриби практично неможливо. Вони ховаються на решітках опалення, в горщиках квітів, гумовій прокладці пральної машини й не тільки.

Описаний випадок, коли молоде подружжя починало відчувати симптоми задухи під час сну. При цьому видимих ознак пилу чи плісняви в кімнаті не знаходилось. 

З’ясувалось все лише після того, як дружина вирішила почистити в снігу улюблений килим свекрухи. Він висів на стіні й виглядав досить охайно, тим паче що молода жінка регулярно його пилососила. 

Але варто було підняти мамину «прикрасу», як домочадці побачили чорну від плісняви стіну і спідню частину килима такого ж кольору. Супроводжувалось це видовище чханням та сльозотечею обох мешканців кімнати.

Викликав алергічну реакцію саме білок мікроорганізмів, котрі входять до складу плісняви. А точніше – до її спор, а також інших дрібних фрагментів міцелію грибка, котрі постійно потрапляли у повітря.

Алергія на плісняву

Втім, не лише вдома на нас чатують грибки. Вони є повсюдними. А відтак їх повно й в навколишньому середовищі. 

Вони живуть на опалому листі, траві та в ґрунті, на стовбурах дерев та на стінах домів. І тут вони розмножуються і продукують алергенні спори. 

Найбільше їх спостерігається в повітрі влітку. З червня, інколи з кінця травня й до кінця вересня. І найбільш значущим грибком довкілля є альтернарія. За даними молекулярної діагностики алергії АЛЕКС, в Україні до альтернарії чутлива майже чверть всіх хворих з полінозом.

Другими за значущістю є спори аспергілу та пеніцилу. Цих грибів багато не лише у зовнішньому середовищі, а й у наших оселях. Зустрічається у них, зокрема у ванних кімнатах, і кладоспоріум. До цього грибка чутливі від 2-3 до 20 % пацієнтів в Україні, в залежності від регіону. 

Взагалі, окрім альтернарії, яка є повсюдною, чутливість до спор переважає у приморських та північно-західних регіонах, де в цілому вологість повітря вища. І саме оця інформація щодо значущості грибкових алергенів для розвитку сезонної алергії, отримана останніми роками, стала важливим чинником покращення діагностики та лікування захворювання в Україні. 

Адже сезон альтернарії та кладоспоріуму, приміром, збігається з часом цвітіння злаків та амброзії. І люди, які мають симптоми у цей період, зовсім необов’язково мають бути чутливими лише до пилку. У них спостерігається гіперсенсибілізація і до грибних спор.

Чим шкодить пліснява, крім алергії?

Втім, не лише алергією може зашкодити пліснява. На думку вчених, вона має різноманітні механізми виживання. І для підтримки власного метаболізму утворює цілі колонії грибів. При вдиханні вони спочатку потрапляють у верхні, а потім — нижні дихальні шляхи, викликаючи їх інфікування.

Як стверджують медики, якщо пліснява знаходиться у квартирі більше ніж два місяці, імунітет людини знижується в кілька разів. 

Якщо рік – може починатися запалення верхніх дихальних шляхів, що призводить до розвитку алергії та/або астми

Підступність плісняви ще й в тому, що вона ослаблює проникливість слизових оболонок. Таким чином створюються умови для потрапляння в організм інших алергенів.

Особливо небезпечно, коли через незнання про свою алергію на сирість сенсибілізовані до грибка пацієнти вживають продукти з пліснявою. Або працюють у вологих, вкритих грибком приміщеннях.

Симптоми алергії на плісняву

Алергія на плісняву симптоми фото

Характерними проявами алергії на плісняву є три захворювання:

Його ознаки:

  • почервоніння шкіри;
  • поява на ній плям та пухирів;
  • свербіж та печія уражених ділянок.

Згідно з медичними даними, у плісняві виявлено більше ніж 100 токсичних утворень.

Алергія на плісняву: діагностика

При появі таких симптомів слід негайно звернутись до лікаря, щоб визначити, чи справді у вас алергія на вогкість. 

Виявити збудник та поставити правильний діагноз можна на основі спеціальних тестів на алергію. Зокрема, оптимальним вибором у цьому випадку є вже згаданий молекулярний тест на алергію АЛЕКС

Наразі в Україні доступна його друга версія, що дає можливість визначити чутливість до 295 алергенних екстрактів та молекул. У тому числі до широкого спектра грибних алергенів. 

Чи лікується алергія на плісняву?

Як правило, основним методом лікування є усунення причини захворювання, себто плісняви. Але існує безліч обставин, через які виконати цю умову просто нереально, зокрема: 

  • повсюдність самих алергенів;
  • проживання або робота в теплих вологих приміщеннях;
  • брак часу та коштів для проведення генерального прибирання і пошуку причинного алергену;
  • складність знищення цвілі в оселі.

Крім того, навіть при ідеальних умовах хворі будуть змушені весь час приймати антигістамінні та/або гормональні препарати.

Єдиним дієвим способом позбутись алергії на сирість надовго або і назавжди є алерген-специфічна, або алергенна імунотерапія

Якщо коротко, це медична процедура, під час якої хворому регулярно вводиться специфічний алерген. Його кількість поступово збільшується — так  у людини виробляється толерантність.

«Оралтек» − лікування алергії на спори грибів

За допомогою високоякісного та безпечного спрею «Оралтек» (Oraltek), котрий випускає іспанська компанія «Inmunotek» (Інмунотек), можна змінити природний перебіг алергічного захворювання.

Спрей «Oraltek» дуже зручний у використанні, не потребує великих затрат часу та коштів. Він містить суміш алергенів пліснявих грибів, до яких у людини має виробитись звикання. Перша доза спрею вприскується пацієнту в кабінеті лікаря. 

При цьому пацієнт повинен почекати 30 хвилин, аби алерголог підтвердив відсутність важких побічних реакцій. Втім, це більше пересторога. Адже запропоновані екстракти алергенів мають високу якість і абсолютно безпечні. 

Продовжити лікування хворий може вже вдома, суворо дотримуючись рекомендацій спеціаліста. 

Цей метод особливо сподобається малюкам, котрі не люблять уколів та поліклінік. Підійде спрей і дорослим. Особливо тим, котрі економлять час або дотримуються карантинних заходів.

В залежності від діагнозу лікування може проводитись як окремими алергенами грибів, так і їх сумішами. У лінійці «Oraltek» є:

  • спреї з окремими алергенами грибів – аспергілу, кладоспоріуму, кандіди;
  • суміш алергенів альтернарії та аспергілу;
  • суміш альтернарії та кладоспоріуму;
  • препарат-суміш всіх трьох алергенів – альтернарії, кладоспоріуму та аспергілу. 

Найкращий саме для вас склад медичного засобу підбирає лікар на основі результатів аналізів. Адже часто у пацієнтів спостерігається сенсибілізація до декількох різновидів грибів.

Як довго потрібно чекати покращення?

Вже протягом першого року лікування хворі відчувають значне полегшення симптомів. Зникають сльозотеча та закладеність носа, зменшується потреба в антигістамінних препаратах

Остаточне одужання від алергії настає через 3-5 років лікування. Зазвичай хвороба не повертається впродовж 7-10 років. 

Хоча в лікарській практиці відмічались випадки повторення симптомів через 5-10 років після закінчення курсу, ці прояви, як правило, були викликані зовсім іншими алергенами.

Коментарі
Loading...