Алергія на комах: смакуючи смаженою личинкою, пам’ятайте про ризик анафілаксії
Науковці підрахували, що комах сьогодні у світі споживають близько двох мільярдів мешканців Азії, Південної Америки та Африки. Це й не дивно, адже комахи є альтернативою м’ясу та рибі в умовах зростання населення Землі та, відповідно, попиту на їжу. І зовсім не виключено, що у відносно близькій перспективі страви з комах стануть звичними й для європейської та, зокрема, української кухні. Як наслідок, зростатиме кількість українців, кому поставлять діагноз «алергія на їстівних комах».
Коли чуємо про алергію на комах, на думку перш за все спадають шкірні реакції на їхні укуси або ж риніт чи астма, що розвиваються внаслідок контакту з тарганами або кліщами.
Але алергенно небезпечні не лише ті комахи, що ссуть кров, жалять або просто живуть поряд із нами, а й ті, яких їдять. І хоча в Україні страви з тих самих тарганів, коників чи личинок жуків традиційно не готують, така кухня є звичайною в тих країнах, які в останні роки вподобали туристи. Наприклад, у Китаї.
На яких комах виникає алергія
Так, вже описані випадки харчової алергії на:
- шовкопряда,
- борошняного хрущака,
- гусінь,
- сочевичного зерноїда,
- хробака саго,
- сарану,
- цвіркуна,
- коника,
- цикаду,
- бджолу,
- метелика двосмугового оксамитового бражника.
А також харчову добавку кармін. Остання отримується від самок червця. Ця комаха — родич клопа.
Натомість щодо їстівних тарганів випадків алергічних реакцій не зареєстровано. Хоча таргани є однією з головних причин розвитку інгаляційної алергії в домашніх умовах.
Алергени комах
Науковці виявили різні алергени комах. Головними є тропоміозин та аргінін-кіназа.
Ці паналергени відомі перехресною реакцією з гомологічними білками ракоподібних, таких як креветки. А також – з кліщем домашнього пилу.
Такий зв’язок означає, що у людини, яка має алергію на них, може розвинутися й гіперчутливість до інших, споріднених організмів. У тому числі – й до їстівних комах.
Адже комахи разом із ракоподібними та кліщами належать до членистоногих –— відомого типу тварин. Тобто є родичами. Відтак перехресні реакції між їхніми білками — річ закономірна.
Встановлено, що термічна обробка та вплив ферментів під час травлення не знижують алергенність білків їстівних комах.
Симптоми алергії на білки їстівних комах
Що стосується симптомів, то вони аналогічні проявам алергії на інші харчові продукти. Це, зокрема:
- набряк язика, рота або обличчя;
- кропив’янка;
- свербіж губ і рота;
- хрипи;
- біль у животі;
- нудота, блювота або те й інше;
- діарея.
Але найнебезпечніший симптом, який здатна викликати алергія на їстівних комах, — анафілаксія. Цей стан загрожує життю та потребує негайної медичної допомоги.
Зокрема, лікарі попереджають про підвищений ризик розвитку анафілаксії після вживання цвіркунів у тих, хто вже має алергію на молюсків.
Алергія на їстівних комах: діагностика та профілактика
Діагностувати алергію на їстівних комах допоможе молекулярний тест ALEX – найсучасніший та найефективніший метод виявлення алергії. Використовуючи його, алергологи визначають не лише продукт, який є причиною реакції гіперчутливості, а й конкретну молекулу, що її провокує.
Зокрема, наразі у новій версії ALEX для тестування доступна чутливість до їстівних борошняного хрущака та перелітної сарани.
Позаяк тестування передбачає визначення алергії зразу до 295 екстрактів та молекул, включення саме цих, відносно нових, алергенів у тест може бути дуже доцільним. Адже ні вам, ні лікарю-алергологу можете не спадати на думку гіперчутливість до такого екзотичного продукту.
Втім ви можете мати таку сенсибілізацію, якщо багато мандруєте східним світом, де їстівні комахи популярні.
Ну, а найкращим засобом лікування алергії на їстівних комах є повне виключення їх зі свого раціону.
В Україні це забезпечити зовсім не важко. Але якщо ви знову плануєте подорож до країни, де традиційно вживають комах, варто порадитись з алергологом щодо ліків. Тих, які допоможуть зменшити прояви алергії, якщо смажений цвіркун або тарган випадково потрапить до вашої тарілки.