Астма та алергія не є факторами додаткового ризику важкого перебігу COVID-19

0 1 012

Як саме пов’язані COVID-19, астма та алергія? На початку пандемії американські вчені попередили людей з бронхіальною астмою (БА), що вони у групі ризику важкого перебігу COVID-19. Це припущення базувалося на тому, що під час сезонних спалахів інфекційних хвороб віруси можуть спровокувати астму. Так, як це спостерігається, наприклад, при грипі. 

Але на практиці ситуація з коронавірусом та астмою виявилася іншою. 

Втім, лікарі все ж не радять зовсім розслаблятися людям з алергією та БА. Чому це так – читайте у перекладі нових наукових оглядів про контроль алергії та астми під час пандемії COVID.

Астма і віруси

Те, що респіраторні віруси можуть загострювати астму і є причиною понад двох третин загострень цієї недуги, в основному у дітей, відомо давно. Наприклад, під час епідемій грипу у людей з астмою інфекційна хвороба протікала важче. І їм частіше була необхідна штучна вентиляція легень. У тому числі – дітям.

А от під час попередніх спалахів інфекцій, викликаних коронавірусами, тих же епідемій SARS, пацієнти з астмою, в основному діти, були менш сприйнятливими до інфекції. У них рідше описувались загострення астми, а прогноз на одужання від вірусної хвороби був хорошим.

Та й нещодавній аналіз великих баз даних показує, що основним чинником загострення астми є риновірус. Один з вірусів цієї групи викликає симптоми нежитю. І, як вважається, рано чи пізно його підхоплює чи не все населення Землі. 

Коронавірус же був однією з найменш ідентифікованих причин загострення БА. Ба більше, він був основною причиною звернень до лікарів та госпіталізації пацієнтів з ХОЗЛ. Але при цьому лише незначно сприяв серйозним загостренням астми. Точні причини такої різниці залишаються невідомими.

Астма і коронавірус

І пандемія підтвердила дані, отримані за допомогою теоретичних розрахунків:

Люди з супутньою астмою, госпіталізовані через ковід, не обов’язково мають важкі наслідки хвороби.

Наприклад, американці проаналізували електронні медичні картки 1 300 пацієнтів, госпіталізованих через COVID-19 в Нью-Йорку. 163 з них (12,6 %) мали діагноз астми.

Як повідомляють дослідники в «Журналі алергії та клінічної імунології», статистично значущої різниці у тривалості перебування, повторній госпіталізації, інтубації, установці трахеостомічної трубки або смертності між пацієнтами з БА і без неї не було.

Тобто пацієнти з астмою, заражені COVID-19, не мають вищого ризику смертності, ніж населення в цілому. 

Астма частіше зустрічалася у наймолодших пацієнтів в дослідженні. Серед пацієнтів молодше 21 року на БА страждали 24 %, серед пацієнтів старшого віку — 13 %.

Дослідники не виявили різниці в результатах залежно від того, чи були у людей з астмою супутні захворювання: ожиріння, цукровий діабет, гіпертонія або гіперліпідемія.

Крім того, дослідники розділили пацієнтів з астмою за ступенем важкості в залежності від того, чи використовували ті препарати контролю. І, як і раніше, значна різниця у результатах не була виявлена.

Дослідницька група зробила висновок: хоча, в порівнянні з поширеністю астми в суспільстві, відносно багато пацієнтів було госпіталізовано з астмою та COVID-19, наявність БА не пов’язана з гіршими наслідками коронавірусної хвороби. Навіть у пацієнтів з важкою формою астми.

Однак одним з обмежень дослідження є те, що вчені не змогли визначити у людей з БА ризик розвитку важкої форми COVID-19. Хоча у науковців й були дані про ожиріння і кількість еозинофілів до COVID, вони також не змогли повністю схарактеризувати фенотип астми.

Алергія та COVID-19

Отже, попри те, що люди з БА належать до групи високого ризику ускладнень вірусних хвороб, вони, певно, не схильні до значного впливу коронавірусу. А також мають хороший прогноз протікання COVID-19. 

Така ж ситуація була виявлена щодо інших алергічних захворювань, таких як алергічний риніт і атопічний дерматит.

Так, аналізуючи дані 140 пацієнтів, госпіталізованих з COVID-19 в Китаї, вчені дійшли висновку, що алергічні захворювання, астма і ХОЗЛ не були факторами ризику зараження SARS-CoV-2. 

Адже жоден з учасників цього дослідження не мав астми. А алергія та кропив’янка були встановлені у незначної кількості людей. 

З важчим протіканням хвороби були пов’язані:

  • похилий вік;
  • велика кількість супутніх серцево-судинних і метаболічних захворювань;
  •  виражені відхилення у показниках лабораторних аналізів.

Ці висновки підтвердило ще одне дослідження вже майже 200 китайських пацієнтів. 48 % з них мали супутні захворювання, найбільш поширеним з яких була гіпертонія. За нею йшли діабет та ішемічна хвороба серця. 

Так само серед 355 пацієнтів з COVID-19, які померли в Італії з середнім віком 79,5 років: 

  • у 30 % була виявлена ішемічна хвороба серця;
  • у 35,5 % діабет;
  •  у 20,3 % рак;
  • майже 7 % мали в анамнезі деменцію;
  • 9,6 % інсульт. 

І знову ніяких згадок про хронічні респіраторні захворювання, а саме про астму або ХОЗЛ.

Також було описано одинадцять випадків пацієнтів з COVID-19 — дітей та дорослих — які демонстрували складність профілю і різні клінічні прояви. Від безсимптомних випадків до пацієнтів з легкими і важкими симптомами, з пневмонією або без неї. 

У пацієнтів з поширеними алергічними захворюваннями, такими як риніт або атопічний дерматит, не розвинулися виразні симптоми і важкий перебіг COVID. Проте вони були виявлені у пацієнтів із ХОЗЛ або із вторинною бактеріальною пневмонією.

Астма, COVID-19 та стероїди

Але на сприйнятливість до коронавірусу та перебіг хвороби може мати вплив тип лікування БА. 

Так, у дослідженні 24 пацієнтів з підтвердженим SARS-CoV-2, 14 % з яких страждали на астму, виявлений зв’язок між отриманням пацієнтами системних стероїдів та важкістю COVID-19. За тиждень до надходження у відділення пацієнти з астмою амбулаторно отримували системні стероїди з приводу ймовірного загострення астми. 

Ці люди згодом були госпіталізовані до відділення інтенсивної терапії з важкою дихальною недостатністю. І вона вимагала інвазивної штучної вентиляції легень. 

Ці цифри говорять про важливість розпізнавання і диференціації гострих симптомів астми від симптомів COVID-19.

Адже і попередні дослідження показали, що вживання системних стероїдів може бути пов’язане з подальшим більш високим  вірусним навантаженням. А воно, своєю чергою, призводить до гірших клінічних наслідків при загостренні COVID-19. 

Погіршення стану таки можливі

Відтак вчені наполягають: коронавірус SARS-CoV-2 таки може викликати серйозний напад астми. Також він може призвести до пневмонії та викликати гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС).

Адже вірусні інфекції у дітей від дошкільного віку до літніх людей є добре відомими факторами ризику загострень астми. Особливо якщо хвороба не контролюється або контролюється неправильно

А вважається, що майже половина людей з астмою не контролюють своє захворювання. Такі пацієнти можуть відчувати симптоми удень і/або вночі. 

При цьому вони мають обмеження повноцінного життя, пропускаючи роботу або навчання. Часто приймають тільки швидкодійні ліки. Відтак дуже часто звертаються до служб екстреної допомоги за подальшою госпіталізацією.

Правильний контроль астми призводить до мінімального запалення або повного його усунення. І у цьому випадку дія вірусу не викликає появи симптомів.

Висновок

Наявні дані про астму і алергію показують, що група пацієнтів з цими захворюваннями не схильна до більшого ризику зараження COVID-19. Або важчого його перебігу у порівнянні з іншими пацієнтами.

Отже, люди з астмою можуть не боятися виходити на вулицю, якщо дотримуються правил соціального дистанціювання і використовують маски.

Однак потрібно не забувати, що в разі зараження COVID-19 астма та алергія можуть погіршити перебіг коронавірусної хвороби. Зокрема, якщо прописані пероральні стероїди.

Втім, вкрай важливо, щоб пацієнти завжди приймали ліки, прописані лікарем для контролю їхнього стану. Не коригували дозу препаратів самостійно та не припиняли їх приймати.

Пацієнти також повинні переконатися, що у них достатньо ліків на наступні кілька тижнів або місяців.

Добре також навчитись підтримувати зв’язок з лікарем онлайн і при цьому контролювати астму.

Коментарі
Loading...