Що робити при полінозі: рекомендації для тих, у кого алергія на пилок або спори грибів
Якщо у вас або вашої дитини в період цвітіння рослин з’являється закладеність носа, свербіж очей чи повік, сльозотеча і навіть задуха, і лікар-алерголог після проведення багатокомпонентного тесту на алергени АLEX виявив підвищений рівень реакції на пилок, ці рекомендації саме для вас.
При чутливості до пилку
Людям, у яких алергія до пилку рослин, потрібно дотримуватись певних правил при організації повсякденного життя:
- Ходити на прогулянки краще після дощу, коли пилок вимитий з повітря. Після прогулянки потрібно вмитись чи протерти обличчя вологим рушником. Краще – переодягтись та прийняти душ, оскільки алерген може осісти на волоссі та на одязі.
- До мінімуму скорочуйте перебування на сонці, носіть на вулиці сонцезахисні окуляри.
- Беріть відпустку в період найінтенсивнішого цвітіння рослин, які викликають у вас алергію, і їдьте туди, де цвітіння алергену вже закінчилось. Про такі регіони можна довідатись, переглянувши алергопрогноз.
- Не відкривайте вікно в машині. Якщо у ній є кондиціонер, — використовуйте його. Сідайте до автомобіля через декілька хвилин після включення кондиціонеру, щоб система якомога краще позбулась накопичених алергенів.
- Активні фізичні навантаження плануйте на день та вечір, адже з 5 до 10 годин ранку концентрації пилку у повітрі високі.
У своїй оселі використовуйте сучасні прилади для очищення повітря. Якщо їх немає, при провітрюванні завішуйте вікна та двері дво-тришаровими вологими марлевими фіранками. Так можна зменшити рівень потрапляння пилку в приміщення. Увечері бажано закривати вікна – пилок може приноситись і вночі.
Щоденно робіть вологе прибирання. Не просушуйте на відкритому повітрі білизну та одяг, адже на них може потрапити пилок.
Уважно ставтеся до свого самопочуття:
- Якщо очі почервоніли й сверблять, промийте їх кип’яченою холодною водою, зробіть примочки або протріть лице льодом.
- Не лікуйтеся препаратами, які містять компоненти рослин.
- Уникайте вживання спиртних напоїв в період цвітіння вашого алергену: алкоголь викликає набряк судин носових та дихальних шляхів, додатково утруднюючи дихання.
Пам’ятайте, що продуктів з перехресною чутливістю до пилку рослин досить багато:
- усі кісточкові – черешня, вишня, слива, виноград;
- горіхи;
- мед;
- морква;
- яблука;
- березовий сік.
Часто ці перехресні реакції, зокрема, синдром оральної алергії, виникають у людей, чутливих до пилку берези.
При алергії до спор грибів
Тим, хто має підвищену чутливість до спор грибів, треба обережно вживати вироби із дріжджового тіста, пиво, квас, шампанське. Небезпечно нехтувати грибковими хворобами шкіри, нігтів та волосся: з перших проявів обов’язково розпочинайте лікування.
Ще кілька порад:
- Уникайте осінніх робіт у саду, на дачі (у прілій траві розвиваються грибні спори).
- Остерігайтесь гнилих дерев та заплавних луків.
- Обмежте перебування у старих сільських будинках та у домах, на стінах яких є чорна пліснява.
- Не розміщуйте в оселі багато вазонів, особливо тих, що люблять вологий грунт – у ньому активно розмножуються гриби. Акваріуми вашому житлу також протипоказані.
- Не тримайте в приміщенні вологу білизну, прасуйте її одразу.
- Щоб фіранку в душі не пошкодив грибок, перед застосуванням змочіть її концентрованим сольовим розчином. Якщо грибок все-таки з’явився, промийте фіранку розчином соди і витріть насухо.
Чи можна вилікувати поліноз?
Можна, якщо пройти курс алерген-специфічної імунотерапії або АСІТ. Ще одна її назва − алергенна імунотерапія (АІТ).
Наразі це єдиний метод, який прибирає не симптоми алергічного захворювання, а діє на його причину – гіперреактивність імунної системи. І вже після першого курсу АСІТ ваше життя стане значно кращим. Тим паче, що в Україні вже існує можливість скористатися новітніми препаратами для АІТ від іспанської компанії Inmunotek. Вони не лише безпечні, але й ефективні.
На сьогодні існує кілька видів АСІТ. Зокрема, українцям доступні алергени виробництва «Інмунотек»: ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).
Втім, який з них краще підійде вам чи вашій дитині, вирішити може тільки лікар-алерголог.